wtorek, 19 marca 2024
HotMoney

Rozliczenie podatku z Holandii za prace sezonowe – najważniejsze informacje

Praca tymczasowa na platnacji tulipanów w Holandii
Wielu Polaków wykorzystując okres wiosenno-letni, decyduje się na pracę sezonową za granicą w celu zarobienia dodatkowych pieniędzy i podreperowania domowego budżetu. Jednym z najchętniej obieranych kierunków podróży zarobkowej okazuje się Holandia. Osoby wyjeżdżające do tego kraju i podejmujące tam pracę sezonową muszą jednak pamiętać o spoczywającym na nich obowiązku fiskalnym. Sprawdź, co koniecznie należy wiedzieć na temat rozliczenia podatku z Holandii.
 

Rozliczenie podatku z Holandii – kogo dotyczy ten obowiązek?

Rozliczenie się z osiągniętych w skali roku dochodów jest równoznaczne z odprowadzeniem od nich należnego podatku. Formalność ta stanowi obowiązek w większości państw należących do Unii Europejskiej, w tym również w Holandii. Warto mieć jednak na uwadze, że procedura rozliczenia podatku jest w każdym kraju regulowana osobnymi przepisami. Oznacza to tym samym, że podejmując pracę w Holandii, należy uprzednio dokładnie zapoznać się z obowiązującym tam prawem fiskalnym, które w wielu aspektach okazuje się odmienne od analogicznych procedur stosowanych w Polsce.

Wśród podatników podlegających obowiązkowi fiskalnemu w Holandii znajdują się wszystkie osoby, które były legalnie zatrudnione w tym kraju. Dotyczy to także pracy sezonowej. Nie ma bowiem znaczenia, czy dana osoba pracowała w Królestwie Niderlandów miesiąc, dwa czy rok – jeśli fakt zatrudnienia został udokumentowany, jest to równoznaczne z koniecznością dostarczenia zeznania podatkowego do tamtejszego urzędu skarbowego, czyli Belastingdienst. Zdarza się, że osoby wyjeżdżające do pracy do Holandii jedynie na sezon zaniedbują ten obowiązek, błędnie zakładając, że w takiej sytuacji są spod niego wyłączeni. Tymczasem rozliczenie podatku z Holandii za pracę tymczasową jest konieczne do tego, by uniknąć niepożądanych kar finansowych – zarówno ze strony holenderskiego Belastingdienst, jak i polskiego fiskusa.

zobacz także:  Żarówki...ledy, halogeny, jakich żarówek nie pozwoli nam kupić unia?

Gdzie należy rozliczyć podatek z Holandii?

Rozliczenia podatku od dochodów z Holandii należy dokonać w tym kraju, w którym podatnik posiada zobowiązanie podatkowe. Z tego powodu osoby, które zachowują polską rezydencję podatkową, powinny rozliczyć się za zarobki uzyskane w Holandii w polskim urzędzie skarbowym. Natomiast w sytuacji, gdy płatnik posiada holenderską rezydencję podatkową, wówczas rozliczenia podatku należy dokonać w tamtejszym Belastingdienst.

Warto przy tym pamiętać, że w holenderskim prawie podatkowym funkcjonują dwa terminy, do których należy złożyć deklarację podatkową. Pierwszy z nich upływa wraz z dniem 1 maja roku następującego po roku rozliczeniowym – złożenie PITu do tego czasu umożliwia otrzymanie należnego zwrotu podatku z Holandii już w ciągu trzech miesięcy. Drugi termin to zaś 1 lipca z możliwością przedłużenia na specjalny wniosek podatnika. Rozliczenie podatku z Holandii możliwe jest do pięciu lat wstecz. Oznacza to tym samym, że rozliczenie podatkowe za rok 2018 można składać najpóźniej do 1 lipca 2023 roku.

Rozliczenie podatku z Holandii za pracę sezonową – potrzebne dokumenty

Podstawą rozliczenia podatkowego z Holandii za pracę sezonową jest karta podatkowa, czyli Jaaropgave. Jest to zestawienie dochodów uzyskanych w skali roku, jakie podatnik powinien otrzymać od swojego pracodawcy. Wymaganym dokumentem jest ponadto PIT-36 wraz z załącznikiem ZG, czyli zaświadczenie z polskiego Urzędu Skarbowego o osiąganych dochodach. Formularz ten jest ważny, ponieważ pozwala uzyskać zaświadczenie UE/WE z polskiego fiskusa, w którym znajdują się informacje o dochodach uzyskiwanych z innych krajów, w omawianym przypadku – z Holandii.

zobacz także:  Chwilówka, pożyczka na prawo jazdy - czy jest możliwa? Jak wziąć pożyczkę bez dowodu?

Zwrot podatku z Holandii a ulgi podatkowe

Rozliczenie podatku z Holandii niesie ze sobą możliwość uzyskania zwrotu nadpłaconego podatku. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na liczne dostępne ulgi podatkowe, które – po spełnieniu określonych warunków – przysługują podatnikom rozliczającym się za pracę w Holandii. Wśród najpopularniejszych holenderskich zwolnień podatkowych wskazuje się m.in.:

  • ulgę podstawową (hol. Algemene heffingskorting);
  • dodatek do ubezpieczenia zdrowotnego (hol. Zorgtoeslag);
  • ulgę na dziecko (hol. Inkomensafhankelijke combinatiekorting);
  • ulgę na partnera fiskalnego (hol. Heffingskorting).

1 komentarz

  1. . pisze:

    O przyda się, chciałabym latem wyjechać na pracę sezonową do Holandii, ale przyznam że rozliczenia podatkowe mnie trochę przerażają…

Dodaj Twój komentarz