czwartek, 13 czerwca 2024
HotMoney

Jaki kredyt hipoteczny najkorzystniejszy – na co zwracać uwagę wybierając kredyt hipoteczny?

Domek pod banknotem

Kredyt hipoteczny to czasem jedyna szansa na spełnienie marzeń o własnym mieszkaniu lub domu. Jest to zobowiązanie długoterminowe, nie dziwi więc fakt, że trzeba spełnić mnóstwo warunków, by otrzymać taki kredyt. Wybierając go należy przeanalizować różne parametry i oszacować, cy na pewno nas stać na płacenie wysokich rat. Na co uważać szukając korzystnego kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny – co to?

Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie celowe. Pozyskane środki muszą być przeznaczone na zakup mieszkania, domu, działki lub remont/modernizację lokalu. Zabezpieczeniem dla banku jest hipoteka, czyli ograniczone prawo rzeczowe na nieruchomości. Produkt ten może być maksymalnie zaciągnięty na 35 lat, warto więc porównać różne oferty i sprawdzać czy możliwa jest wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego.

Kredyt hipoteczny a zdolność kredytowa

Najważniejszą kwestią dla banków jest zdolność kredytowa. Jest ona skrupulatnie wyliczana, ponieważ instytucje finansowe muszą sprawdzić, czy potencjalny kredytobiorca będzie w stanie spłacić długoterminowe zobowiązanie. Zdolność kredytową na szczęście można poprawić np. rezygnując z karty kredytowej, spłacając pożyczki lub biorąc kredyt we dwoje. Dla banku istotny jest także wkład własny. Powinien wynosić on minimum 20%. Jest to dla banku forma zabezpieczenia. Możliwe jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego, jednak dostępne jest to jedynie w ściśle określonych przypadkach. Warto więc przed wyborem kredytu pod hipotekę zdać sobie sprawę z własnych możliwości.

zobacz także:  Jak wziąć kredyt przez internet? Poradnik

Koszty kredytu hipotecznego

Przeglądając oferty banków należy sprawdzać aktualne oprocentowanie kredytów hipotecznych. Wynosi ono przeważnie 3-4%, ale to nie jedyny koszt tego zobowiązania. Oprócz oprocentowania są jeszcze dodatkowe opłaty w postaci prowizji czy ubezpieczenia. Z tego względu, szukając odpowiedniego kredytu hipotecznego, jednym z najważniejszych parametrów będzie RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, która wskaże realny koszt pożyczki.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Na to pytanie trudno uzyskać jednoznaczną odpowiedź. Nie same zarobki są istotne, ale wspomniana wyżej zdolność kredytowa. Na pewno na korzyść jest praca w oparciu na umowę o pracę, najlepiej na czas nieokreślony. To zwiększa szansę na przyznanie kredytu hipotecznego, choć warto dodać, że osoby pracujące na umowie-zlecenie lub umowie o dzieło także mogą ubiegać się o pożyczkę. Jakie jeszcze warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt hipoteczny? Największe szanse mają osoby młode. Banki biorą pod uwagę wiek potencjalnego kredytobiorcy, w końcu chodzi o zobowiązanie długoterminowe. Trzeba mieć też pozytywną historię kredytową w BIK. Bez tego trudno o kredyt hipoteczny. Chcąc sprawdzić, czy będzie nas stać na takie długoterminowe zobowiązanie, można skorzystać z kalkulatora kredytu hipotecznego, który wyliczy np. prognozowaną ratę do spłaty.

zobacz także:  Ile ludzi mieszka w Warszawie, Krakowie, Poznaniu... TOP 20 miast i liczby mieszkańców

1 komentarz

  1. TRD pisze:

    Z tego co podajecie to moim zdaniem jedyną sensowną opcją są pożyczki pod zastaw. Takie firmy to ugruntowana pozycja na rynku, nie są to chwilówki tylko przecież normalne pożyczki z weryfikacją klienta pod kontem zdolności finansowej. Do tego jasne zasady i mam przerzucie, że przy problemach w którymś momencie spłaty istnieje szansa jakiegoś „pokojowego” rozwiązania problemu.

Dodaj Twój komentarz