niedziela, 8 grudnia 2024
HotMoney

Jak sprawdzić biuro podróży przed kupnem wycieczki?

dziewzyna w podróży

Większość z nas chcąc zaplanować urlop swoje kroki kieruje w pierwszej kolejności do biura podróży. Wakacje organizowane przez tego typu firmy cieszą się dużą popularnością, nic dziwnego, w końcu jest to bardzo wygodne rozwiązanie, wystarczy zapłacić, spakować się, a resztą zajmuje się kto inny. Warto jednak zadać sobie trochę trudu i zanim wykupimy wymarzoną wycieczkę, sprawdzić czy wybrane przez nas biuro podróży jest godne zaufania.

Jak sprawdzić biuro podróży?

Na szczęście zdobycie podstawowych informacji na temat sytuacji finansowej danego biura podróży nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Najprostszym sposobem jest założenie bezpłatnego konta w serwisie infoKonsument, za którego pośrednictwem można zdobyć informacje na temat ewentualnego zadłużenia lub niewypłacalności biura podróży. Warto również zapytać o ubezpieczenie firmy wycieczkowej, której oferta nas interesuje, a także o wartość polis. Jako potencjalni klienci mamy pełne prawo do otrzymania tego typu informacji.

Jakie zabezpieczenia stosują biura podróży?

Historia zna wiele przykładów biur podróży, które zbankrutowały, ogłosiły upadłość i pozostawiły swoich klientów siedzących na walizkach na zagranicznych lotniskach. Tego typu przygody nie należą do najprzyjemniejszych, jednak wcale nie musi być tak, że zostaniemy za granicą pozbawieni możliwości powrotu do kraju. Nie powinny mieć miejsca także sytuacje, w których odwoływana jest wykupiona przez nas wycieczka, a my tracimy wydane na ten cel pieniądze.

zobacz także:  Najlepsze parki rozrywki w Polsce – TOP 5

Lekarstwem na tego rodzaju problemy jest podwójny system ubezpieczeniowy, który gwarantuje klientom postawionym w takiej sytuacji bezpieczny powrót do Polski lub zwrot pieniędzy, jeśli do wyjazdu w ogóle nie doszło z winy organizatora. Według obowiązujących przepisów każde biuro podróży musi mieć wykupione ubezpieczenie.

Drugą formą zabezpieczenia jest Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, będący instytucją państwową, do której wszystkie biura podróży muszą odprowadzać składki. W sytuacji gdy środki finansowe pochodzące z polis wykupionych w towarzystwach ubezpieczeniowych okazałyby się niewystarczające, resztę kosztów pokryje TFG.

tropikalna wyspa

Inne sposoby weryfikacji pośredników turystycznych

Odpowiednie ubezpieczenie jest na pewno dobrą gwarancją bezpiecznego podróżowania, ale czy wystarczającą? Jeśli mamy do czynienia z małym biurem podróży, o którym nie wiemy zbyt wiele, ale jego oferty są dla nas bardzo atrakcyjne, to warto przyjrzeć mu się dokładnie. Aby mieć pewność, ze nie mamy do czynienia z oszustem, a prawdziwym pośrednikiem turystycznym, warto wejść na stronę www.turystyka.gov.pl. Pod tym adresem znajduje się wyszukiwarka, za pomocą której możemy sprawdzić czy dana firma znajduje się w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych.

zobacz także:  Kredyt gotówkowy w jeden dzień? ..czyli szybka gotówka z banku

Kolejną instytucją, która wychodzi naprzeciw klientom biur podróży jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które publikuje ostrzeżenia dla podróżujących, informujące o niebezpieczeństwach związanych z niektórymi destynacjami.

(zdjęcie: podroz.jpg, podroz2)

komentarze 2

  1. Ubea.pl pisze:

    Jeśli kupujemy wycieczkę z biura podróży, to warto pamiętać, że polisa podróżna dołączana do takich wycieczek ma zazwyczaj bardzo mały zakres ochrony. Dlatego o ubezpieczenie zawsze lepiej zadbać samemu. Korzystając z porównywarki ubezpieczeń turystycznych można w prosty sposób sprawdzić za darmo, gdzie będzie najlepsza oferta.

  2. voxcomander22 pisze:

    Dlaczego nawet duże biura bankrutują – czy ona źle inwestują? Dlaczego tak się dzieje, przecież ludzie płacą za wycieczki.

Dodaj Twój komentarz