środa, 29 maja 2024
HotMoney

Najwyższe wygrane w LOTTO – gdzie padły, ile wynosiły?

Blankiet do typowania liczb lotto

Popularny totalizator liczbowy w Polsce, czyli Lotto, towarzyszy nam już od wielu lat. Każdy z nas, a przynajmniej przeważająca większość, choć raz w życiu próbowała szczęścia w losowaniu z różnym skutkiem, wiele osób wygrywało grosze, ale mało kto wygrywał prawdziwe miliony. Ile najwięcej udało się wygrać w Lotto?

Historia gry liczbowej Lotto

W Polsce Loteria Lotto istnieje od roku 1957 i początkowo była ona organizowana przez Totalizator Sportowy. Od lat 70-tych, wyniki losowania Toto-Lotka można było oglądać najpierw w TVP1 i TVP2, później przeniesiono je to Polsatu, aż w końcu od 2009 roku, powrócił on znów do TVP. Sam Toto-Lotek pojawił się w 1975 roku, z kolei znany nam doskonale Duży Lotek, który zastąpił wcześniejszy Toto-Lotek, istniał do 2009 roku. Do dziś regularnie emitowane są wyniki losowania, a zakłady można zawierać w totalizatorach dostępnych na terenie całego kraju.

Na czym polega gra w Lotto?

Zasady zakładów są stosunkowo proste. Chodzi o to, by poprawnie wytypować ciąg liczb w określonym czasie (to jest do momentu losowania). Typowanie liczb to nic innego jak wypisywanie ich na specjalnych blankietach, choć obecnie istnieje też metoda „na chybił trafił”, gdzie to system informatyczny losuje poszczególne liczby. Dodatkowo, Lotto to gra kumulacyjna – inaczej mówiąc, jeżeli po losowaniu nie zostało stwierdzone żadne zwycięstwo i trafienia liczb, pula przechodzi do kolejnego losowania i tak dalej. Aby wygrać jakiekolwiek pieniądze, trzeba trafić co najmniej 3 liczby, a im więcej trafień, tym większa kwota wygranej. Trafienie „szóstki” równa się najwyższej wygranej.

zobacz także:  Volvo to nie tylko bezpieczeństwo... za co jeszcze kierowcy kochają samochody Volvo?

Ile wynosiły najwyższe wygrane w Lotto?

W historii działalności Lotto, naprawdę wysokie wysokie wygrane nie padały zbyt często, jednak zdarzały się. Zazwyczaj były to duże kumulacje w licznie nawet kilkudziesięciu milionów złotych. Póki co najwyższa wygrana w historii totalizatora padła w Skrzyszowie w 2016 roku, a szczęśliwiec wygrał wówczas prawie 37 mln zł. Na drugim miejscu znalazła się wygrana z Ziębic z 2015 roku z kwotą ponad 35 mln, a na trzecim mieszkaniec Gdyni z kwotą prawie 34 mln. W sumie 5 osób wygrało pieniądze w wysokości ponad 30 mln, a wszystkich szczęśliwych milionerów jest obecnie 1255 (wliczając w to wszystkich wygranych w wysokości co najmniej 1 mln).

W którym losowaniu można wygrać najwięcej?

Zdecydowanie jest to główne losowanie Lotto, gdzie kwoty najczęściej są bardzo wysokie. Zaraz za nim znajduje się Multi Multi, gdzie najwyższa wygrana wynosiła ponad 7 mln złotych. W pozostałych losowaniach wyniki plasują się zazwyczaj w wysokości kilkuset tysięcy, co dla wielu osób mimo wszystko nadal jest bardzo atrakcyjną możliwością. Oprócz tego są jeszcze dostępne zdrapki, a szczęśliwemu grającemu może przypaść w nagrodzie nawet 1 mln.

zobacz także:  Ile kosztuje wymiana dowodu rejestracyjnego? Kiedy trzeba wymienić dowód rejestracyjny?

Skąd taka popularność Lotto?

Tego typu gry zawsze pobudzały ludzką wyobraźnię. Wiele osób liczy na cud, że uda się ustrzelić co najmniej „trójkę”, jak nie lepiej. Zawrotne sumy, szczególnie te po kilku kumulacjach sprawiają, że zdecydowanie więcej osób chce próbować swojego szczęścia. Z wyliczeń wynika, że prawie połowa Polaków właśnie na taki cud liczy. Jest to typowa gra hazardowa i choć wiele osób grających przyznaje, że gra okazjonalnie, znajdzie się też wiele osób, które od losowań Lotto jest uzależnionych. Udział w grze to także dreszczyk emocji. Wygrywa ten kto gra? Ludzie chcą w to wierzyć, żyją marzeniami o wygranej, a to sprawia, że interes sam się nakręca – ludzie kupują losy, a dzięki temu kiedyś znajdzie się kolejny szczęśliwy zwycięzca z milionem na koncie.

1 komentarz

  1. Lilia pisze:

    Wiele moich znajomych gra i nawet wygrywa małe kwoty. Ja jestem przeciwnikiem. Szkoda mi nawet te 6 zł na kupon, czy ile to teraz kosztuje.

Dodaj Twój komentarz