Czy Polacy wiedzą, jak oszczędzać pieniądze? Analiza wyników badania „Barometr oszczędności” przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wskazuje, że ponad ⅓ naszych rodaków ma oszczędności poniżej 1000 zł lub niestety nie ma ich wcale. Jak to się ma to tzw. poduszki finansowej, która zdaniem ekspertów powinna wynosić wysokość co najmniej sześciu wypłat?
Spis treści
Trzeba szczerze powiedzieć, że oszczędzanie jest wyzwaniem. Czy i Tobie odłożenie kilku groszy sprawia trudność? A może po prostu nie wiesz, jak zacząć oszczędzać?
Poniżej kilka prostych kroków, które pomogą Ci to zmienić. Sumiennie podejdź do zadania, a Twoje oszczędności już po kilku miesiącach będą wyglądać inaczej.
Jak zacząć oszczędzać?
Przede wszystkim trzeba ustalić cel, dla którego warto rozpocząć oszczędzanie. To najważniejszy krok. Musisz pamiętać, aby określić go tak, by Cię mocno motywował. Może dotyczyć różnych kategorii, np.:
- rodziny (zapewnienie bezpieczeństwa),
- wymarzonego urlopu,
- hobby (zakup nowego roweru),
- przyszłości (odkładanie na emeryturę).
Dla każdego cel może być inny, ale warto go wyznaczyć. Zapisz cel na kartce i regularnie do niego wracaj.
Budżet domowy
Podziel kartkę papieru na 2 części. Na jednej stronie zapisz wszystkie wydatki związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego. Na liście powinny znaleźć się między innymi:
- zakupy (spożywcze, chemiczne itd.),
- rachunki (gaz, prąd, internet itd.),
- zobowiązania finansowe (spłacane raty), w tym opłaty bankowe,
- koszty stałe (siłownia, kosmetyczka, fryzjer, kino)
- paliwo.
Na drugiej stronie wpisz swoje dochody.
Zobowiązania finansowe
Weź do ręki wszystkie umowy kredytowe, które posiadasz. Sprawdź, na jakich warunkach obecnie spłacasz raty. Może okazać się, że kredyty mają oprocentowanie zmienne.
Sytuacja w kraju pokazuje, że Rada Polityki Pieniężnej, walcząc z inflacją, podnosi stopy procentowe i raty z miesiąca na miesiąc są coraz wyższe. Ekonomiści są zgodni, że to jeszcze nie koniec podwyżek. W takiej sytuacji warto spłacić zobowiązania nowym kredytem gotówkowym na dowolny cel.
Takie rozwiązanie proponuje polski oddział Ikano Banku.
- kwota do 150 000 zł,
- długi okres spłaty – do 120 miesięcy,
- RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) – 16,48 % (aktualne na dzień 20.06.2022 r., dostępność kredytu zależy od pozytywnej oceny zdolności kredytowej),
- oprocentowanie stałe.
Kredyt gotówkowy gwarantuje niezmienność raty przez cały okres kredytowania (oprócz ostatniej raty wyrównującej – więcej na ikanobank.pl). Dzięki temu śpisz spokojnie i nie martwisz się kolejnymi podwyżkami stóp procentowych. Twoja rata może być mniejsza i różnicę możesz odłożyć na konto oszczędnościowe.
Media
Płacisz co miesiąc opłaty np. za telewizję, internet i telefon? Sprawdź, czy posiadasz korzystne pakiety. Często okazuje się, że z przyzwyczajenia jesteś u tego samego operatora. Może warto sprawdzić oferty, porównać je i wybrać tę najtańszą?
Subskrypcje i członkostwa
Sprawdź, jakie koszty ponosisz miesięcznie za tzw. subskrypcje i członkostwa. Dotyczy to m.in. popularnych platform streamingowych czy gazet w aplikacjach. Może opłacasz abonament automatycznie (polecenie zapłaty), a obecnie z nich nie korzystasz? Anuluj subskrypcje, z których nie korzystasz, a zaoszczędzone pieniądze przelewaj co miesiąc na konto oszczędnościowe.
Prowizje bankowe
Sprawdź, czy ponosisz jakieś opłaty za korzystanie z produktów lub usług. Obecnie banki posiadają ofertę umożliwiającą uniknięcia opłat. Jeśli Twój bank nie daje takiej możliwości, zawsze możesz dokonać zmiany. Po co przepłacać? Zaoszczędzisz co miesiąc dodatkową kwotę.
Koszty transportu
W obecnych czasach, kiedy paliwo drożeje z dnia na dzień samochód to prawdopodobnie jeden z większych wydatków, które ponosisz miesięcznie. Przeanalizuj, czy nie warto skorzystać z komunikacji miejskiej. Jeśli masz taką możliwość, zrób to. Koszt zakupu biletu miesięcznego na pewno będzie niższy niż tankowanie auta.
Automatyczne oszczędzanie
Jeśli ustaliłeś już, jaką kwotę w miesiącu możesz przeznaczyć na oszczędzanie, ustaw zlecenie stałe. Przeznaczona kwota w określonym dniu miesiąca automatycznie znajdzie się na Twoim koncie oszczędnościowym. Nie musisz więc pamiętać o comiesięcznym przelewie. Oszczędzanie będzie automatyczne, a Ty sprawdzaj tylko, jak rośnie suma na koncie.
Jak widzisz, oszczędzanie może być proste. Wystarczy zacząć od małych kroków i zmieniać stare nawyki na nowe. Codzienne, cotygodniowe lub comiesięczne oszczędności pozwolą Ci osiągnąć zamierzony cel, a zgromadzone oszczędności zapewnią Ci komfort psychiczny i powód do dumy.
Możliwości jest naprawdę sporo. A wszystko w zasadzie i tak nalezy uzależnić od chęci, bo jak wiadomo dla chcącego nic trudnego ;p Oszczędzać mozna chociazby w ppk i w tym wypadku moze to robić każdy zatrudniony
Fajnie jest mieć też zwykłą tradycyjną skarbonkę, do której się wrzuca drobne, za jakis czas może z tego powstać na prawdę fajna sumka 😉