sobota, 12 października 2024
HotMoney

Jak odzyskać pieniądze zamrożone na fakturach wystawionych kontrahentom?

Czarna skarbonka w kształcie świnki, obok monety

Kredyt kupiecki w wielu branżach jest standardem. Nierzadko nawet warunkiem nawiązania współpracy biznesowej. I choć niewątpliwie jest to bardzo korzystna sytuacja dla kupujących, sprzedawcę stawia w dość trudnym położeniu. Jak w takiej sytuacji skutecznie utrzymywać płynność finansową? Jak faktoring może pomóc w takiej sytuacji?

Na czym polega odroczenie płatności?

Idealną sytuacją dla każdego przedsiębiorcy jest uzyskanie zapłaty za dostarczone towary czy zrealizowaną usługę w momencie wystawienia faktury. Niestety nie jest to tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Bardzo często przedsiębiorcy są zmuszeni odraczać płatność o kilka tygodni czy nawet miesięcy. W wielu branżach kredyt kupiecki jest standardem, a nawet warunkiem rozpoczęcia współpracy. Doskonale zdają sobie z tego sprawę przedsiębiorcy działający w branży transportowej, budowlanej czy handlowej.

Co kredyt kupiecki oznacza dla stron umowy? Dla kupującego jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Otrzymuje on bowiem zakupione towary, ale należność musi uregulować dopiero po upływie ustalonego czasu – zwykle kilku tygodni, jednak bywa i tak, że termin ten wynosi nawet kilka miesięcy (np. w przypadku dużych sieci handlowych). W zupełnie innym położeniu w tej sytuacji znajduje się sprzedający. Na otrzymanie należności musi czekać, a bieżącą działalność finansować innymi środkami. Rodzi to ogromne zagrożenie w kontekście utrzymania płynności finansowej. Jak skutecznie walczyć o jej utrzymanie? Pomóc może właśnie faktoring.

zobacz także:  Leasing czy najem długoterminowy samochodu? Co się bardziej opłaca dla przedsiębiorców?

Jak działa faktoring?

Faktoring jest usługą finansową, która pozwala odzyskać środki zamrożone na fakturach wystawionych kontrahentom z odroczonym terminem płatności. Pisząc prościej, przedsiębiorca nie musi czekać kilku tygodni czy miesięcy, by otrzymać należność od kontrahenta – sprzedaje wystawioną mu fakturę firmie faktoringowej, dzięki czemu środki otrzymuje natychmiast, a firma faktoringowa rozlicza się następnie z kontrahentem.

Czy kontrahent musi się dowiedzieć o tym, że wystawiona mu faktura została sprzedana? Niekoniecznie. Istnieje wiele rodzajów faktoringu, dzięki czemu przedsiębiorca może w prosty sposób dostosować usługę do swoich potrzeb. Faktoring w klasycznym wydaniu to faktoring jawny, jednak istnieje również jego niejawna odmiana – tzw. faktoring cichy.

W faktoringu jawnym firma faktoringowa kontaktuje się z kontrahentem, przekazuje mu nowy numer konta i otrzymuje należność w terminie wynikającym z faktury. W faktoringu cichym rozliczenie następuje zgodnie z początkowymi ustaleniami, a po otrzymaniu należności przedsiębiorca jest zobowiązany przekazać otrzymane środki z faktury firmie faktoringowej. W rezultacie kontrahent nie ma świadomości, że wystawiona mu faktura została sprzedana.

Kto powinien się zainteresować usługami faktoringowymi?

Usługi faktoringowe są adresowane do wszystkich przedsiębiorców, którzy dysponują nieprzeterminowanymi fakturami z odroczonym terminem płatności – https://nfg.pl/faktoring. Nie jest to usługa droga ani tym bardziej zarezerwowana wyłącznie dla dużych podmiotów. Z powodzeniem korzystać z niej mogą drobni przedsiębiorcy czy freelancerzy.

zobacz także:  Obsługa prawna firm, czy potrzebujesz prawnika w firmie?

Dodaj Twój komentarz