poniedziałek, 15 lipca 2024
HotMoney

Budżet 2019, Głosowanie w Wielkiej Brytanii, CBA w KGHM… – przegląd 16 stycznia 2019

dużo pieniędzy

W Polsce uchwalono budżet na obecny rok, a w Wielkiej Brytanii ważyły się losy rządu Theresy May. Co jeszcze wartego uwagi wydarzyło się 16 stycznia?

Budżet na 2019 rok uchwalony

Sejm uchwalił budżet na 2019 rok. Za opowiedziało się 241 posłów, 192 zagłosowało przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. Uchwalony budżet przewiduje dochody państwa w 2019 roku w wysokości 387,6 mld zł. Planowane wydatki mają wynieść w sumie 416,1 mld zł. Jeśli te złożenia uda się zrealizować, deficyt budżetu państwa nie przekroczy 28,5 mld zł.

Ustalając budżet, rząd musiał wziąć pod uwagę planowaną realizację wcześniej zapowiedzianych projektów. Chodzi tu nie tylko o kontynuowany program Rodzina 500+, ale także na przykład Dobry Start, dla którego realizacji zabezpieczono 1,4 mld zł, oraz emerytury dla matek z co najmniej czworgiem dzieci – na ten cel zdecydowano się zabezpieczyć w budżecie 900 mln zł.

W uchwalonym budżecie przewidziano także podwyżki wynagrodzeń dla określonych grup zawodowych, planowane w ramach modernizacji policji, straży pożarnej i straży granicznej. 1,8 mld zł ma zostać przeznaczone na podwyżki dla nauczycieli. Budżet zakłada też odmrożenie kwoty bazowej, która od dziesięciu lat była niewaloryzowana.

zobacz także:  Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? Ile płacą młodzi kierowcy, seniorzy?

Minister finansów Teresa Czerwińska po głosowaniu stwierdziła, że tegoroczny budżet jest inkluzywny, a zatem taki, który pozwoli jak najszerszej grupie obywateli na współuczestnictwo we wzroście gospodarczym. Podkreśliła również rolę impulsów rozwojowych, zawartych w uchwalonym budżecie, uwzględniającym między innymi obniżenie CIT-u do 9% i zwiększenie o ponad pół miliarda zł dotacji dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Co z wotum nieufności dla rządu Theresy May?

W brytyjskim parlamencie odbyło się głosowanie nad wnioskiem o wotum nieufności dla rządu premier Theresy May. Głosowanie to było następstwem uznanego za dużą porażkę odrzucenia przedłożonego przez rząd May projektu umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Właśnie w reakcji na to Jeremy Corbyn, lider opozycyjnej Partii Pracy, złożył wniosek o wotum nieufności.

Jednak mimo tego, że odrzucenie projektu wysuniętego przez rząd May zostało uznane za najwyższą porażkę urzędującego premiera w historii brytyjskiego parlamentaryzmu (projekt poparło jedynie 202 posłów, 432 było przeciw), mało kto spodziewał się, by głosowanie nad wotum nieufności mogło stanowić dla rządu realne zagrożenie. Zwłaszcza po tym jak Demokratyczna Partia Unionistyczna złożyła zapowiedź poparcia, było już można zakładać, że rząd May się obroni.

zobacz także:  Holding, co to jest? Przykłady holdingów

I rzeczywiście, wniosek o wotum nieufności został odrzucony. Przeciw niemu zagłosowało 325 parlamentarzystów, natomiast poparło go 306. Premier podsumowała głosowanie, zaznaczając, że izba wyraziła swoje zaufanie dla rządu, ona sama natomiast wyraża gotowość pracy z każdym członkiem izby, by zachowała ona również zaufanie Brytyjczyków.

CBA na tropie przekrętów w KGHM

Lubelska delegatura CBA zatrzymała 6 osób podejrzanych o fałszowanie złomu miedziowego, który dostarczany był KGHM Polska Miedź SA. Są to przedsiębiorcy i pracownicy KGHM. Mieli oni w zamian za łapówki podmieniać próbki i preparować analizy jakościowe skupowanego złomu, co sprawiało, że firmom wypłacano większe sumy za jego sprzedaż.

Ocenia się, że te działania, praktykowane przynajmniej przez okres 8 miesięcy w 2017 roku, doprowadziły KGHM do strat wynoszących łącznie aż 4 mln zł.

komentarze 2

  1. polityczka pisze:

    Niewiele brakowało, a odwołali by May. Ciekawe to wszystko co teraz dzieje się w Wielkiej Brytanii. Trochę błędne koło. Chyba grają na czas z tym wyjściem z UE.

  2. Tommy pisze:

    A może nie wyjdą wcale? Wątpię, żeby Unia Europejska ugięła się w sprawie warunków wyjścia, a wygląda na to, że Wielka Brytania jest bardzo uparta.

Dodaj Twój komentarz