piątek, 24 maja 2024
HotMoney

Jak kupić auto za granicą? Formalności i opłaty podczas samodzielnego sprowadzania samochodu z zagranicy.

Jak kupić auto za granicą?

Czasy kiedy wizja wyprawy, po zakup samochodu za granicą, kojarzyła się z wizytą w motoryzacyjnym eldorado już dawno odeszły w niepamięć. Wejście zagranicznych koncernów umożliwiło Polakom zakup nowych samochodów prosto z salonu, a zagraniczny rynek wtórny często rozczarowuje wyeksploatowanymi modelami w wygórowanych cenach. Nadal jednak można wyszukać zadbane, regularnie serwisowane egzemplarze, ale sprowadzenie auta na własną rękę wymaga, przede wszystkim wiedzy. Jak kupić auto za granicą?

Czy opłaca się samodzielnie sprowadzić auto z zagranicy?

Polski rynek samochodowy przestaje odbiegać od standardów naszych zachodnich sąsiadów, rodzima arena motoryzacyjna daje szeroki wybór pojazdów wysokiej jakości. Polaków jednak nadal kusi, w zagranicznych modelach samochodów, bogatsze wyposażenie aut jak skórzana tapicerka czy silnik w niestandardowej wersji.

Argumentem, który działa na wyobraźnię jest niższa cena, trzeba tylko zastanowić się z czego wynika. Po zachodniej stronie granicy samochody są zdecydowanie częściej wymieniane niż u nas. Kierowcy wystawiają samochody na sprzedaż, w atrakcyjnej cenie, w razie poważniejszej awarii, większej stłuczki, ponieważ koszty naprawy pojazdu są bardzo wysokie. Często kupujemy więc uszkodzone samochody, które w Polsce wymagają solidnej renowacji, co czasem bardzo generuje koszty doprowadzenia auta do stanu używalności. Decyzję o zakupie auta za granicą trzeba więc dobrze przemyśleć, przekalkulować koszty i odpowiednio całą operację zaplanować.

zobacz także:  Śmierć kredytobiorcy - czy kredyt przepada? Kto dziedziczy kredyt?

Jakie formalności, w państwie zakupu, podczas samodzielnego sprowadzania samochodu z zagranicy?

We wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej procedura sprowadzenia auta wygląda podobnie. Na terenie państwa zakupu musimy skompletować dwujęzyczną umowę kupna wraz z odpowiednikiem karty pojazdu i odpowiednikiem dowodu rejestracyjnego, które powinniśmy uzyskać od sprzedającego. Do tego potrzebne będzie też zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu. Jeśli chcemy uniknąć konieczności wynajmowania lawety i wrócić „na kołach” wymienione dokumenty trzeba złożyć w wydziale komunikacji miasta, w którym dokonaliśmy zakupu, tam wykupujemy tablice eksportowe wraz z ubezpieczeniem komunikacyjnym. Kolejnym etapem będzie już rejestracja sprowadzonego samochodu w Polsce.

Które dokumenty są potrzebne do rejestracji auta z zagranicy w Polsce?

Przepisy prawa o ruchu drogowym w Polsce nakładają obowiązek rejestracji zakupionego pojazdu w terminie 30 dni od daty zakupu. Rejestracji dokonuje starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub siedziby właściciela, w tym celu musimy się zgłosić do naszego Wydziału Komunikacji. Dokumenty, które są wymagane przy rejestracji nowego auta z zagranicy to wniosek właściciela o rejestrację, dowód osobisty, dokument potwierdzający fakt nabycia pojazdu (np. umowa sprzedaży, faktura VAT), świadectwo zgodności WE, potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu i karta pojazdu. W sytuacji, w której samochód został sprowadzony spoza granic UE należy przedłożyć dokument odprawy celnej przewozowej i świadectwo uiszczenia opłaty z tytułu akcyzy. Dokumenty, które zostały sporządzone w języku obcym musimy złożyć w tłumaczeniu na język polski przez tłumacza przysięgłego.

zobacz także:  Pożyczka dla zadłużonych, jakie wymagania? Jakie warunki pożyczki gdy jesteś zadłużony?

Ile kosztuje sprowadzenie auta z Niemiec?

Koszty związane z obsługą w niemieckim Wydziale Komunikacji będą obejmowały zakup tablic eksportowych wraz z ubezpieczeniem (ok.75 EUR) oraz wydanie nowej karty pojazdu (ok. 56 EUR). Opłaty związane z tłumaczeniem, potrzebnych do rejestracji dokumentów, na język polski to wydatek około 150 zł. Najdroższym etapem rejestracji auta jest podatek akcyzowy, uzależniony jest od pojemności silnika. Najczęściej trzeba odprowadzić do urzędu 18,6% z kwoty, która wskazana została w umowie kupna-sprzedaży. Karta pojazdu, wydanie polskich tablic rejestracyjnych i nalepki legalizacyjne to koszt 256 zł. Polscy urzędnicy często nie uznają dokumentacji wydawanej przez zagranicznych diagnostów, dlatego musimy mieć na względzie opłaty związane z badaniem technicznym pojazdu w wysokości 98 zł.

komentarze 2

  1. Sandi pisze:

    Coraz częściej słyszę wśród znajomych, że lepiej kupić samochód z Polski niż z zagranicy, bo te są zwykle kręcone i często powypadkowe. Bałabym się sama sprowadzać samochód np. z Niemiec.

  2. bar_mar pisze:

    Mam takie samo podejście. Zdecydowanie wolę kupić samochód z Polski niż z zagranicy. Zwłaszcza, że dzisiaj różnica w cenie nie jest jakaś drastyczna.

Dodaj Twój komentarz