Zarobki w Polsce bywają różne, w zależności od tego jaki zawód się wykonuje i na jakim stanowisku się jest. W wielu przypadkach to, jak wyglądają pensje w danej pracy może być dla nas zagadką, szczególnie jeżeli są to zawody specyficzne czy też niezbyt często wybierane. Jak wygląda to w przypadku logistyka, handlowca, ogrodnika, cukiernika, technika technologii odzieży czy grabarza? Ile można zarobić wykonując te zawody? Odpowiedzi poniżej.
- Ile zarabia technik logistyk?
- Ile zarabia technik handlowiec?
- Ile zarabia ogrodnik?
- Ile zarabia cukiernik?
- Ile zarabia technik technologii odzieży?
- Ile zarabia grabarz?
Ile zarabia technik logistyk?
Logistyka to ostatnio bardzo popularny kierunek edukacji wielu młodych ludzi. Zawód ten ma duże zapotrzebowanie na specjalistów z tej branży, która bardzo aktywnie i stale się rozwija. Jak jednak wygląda to w przypadku zarobków? Wszystko będzie zależało od kilku czynników: rodzaju stanowiska, stażu pracy, miasta w którym działa firma, wielkości firmy. Tak więc przeciętne wynagrodzenie technika logistyka wynosi ok 3,9 tys. złotych brutto, przy czym doświadczony pracownik może zarobić nawet 5,6 tys brutto, a będąc na stanowisku menedżera można zarobić nawet powyżej 10 tys. złotych brutto.
Ile zarabia technik handlowiec?
Praca handlowca łatwa nie jest, trzeba wiedzieć jak rozmawiać z klientami i jak wypromować produkt, by ktoś chciał go kupić. Nie jest też tutaj wymagane wyższe wykształcenie, choć może ono pomóc. Jeżeli chodzi o zarobki, będą one uzależnione od stażu pracy, wyników sprzedażowych, polityki danej firmy, a także województwa czy nawet miasta, w którym się pracuje. Przeciętna kwota zarobków wynosi około 3 tys. złotych brutto, ale w większych firmach zarobki mogą być większe i sięgać 4-5 tys. brutto. Chyba że ktoś naprawdę się wykaże, a firma ma takie możliwości, wówczas zarobki mogą być większe.
Ile zarabia ogrodnik?
Zarobki ogrodników będą zależały od tego w jakiej firmie pracują czy też prowadzą samozatrudnienie. Wielkość firmy, a także zakres działania ogrodnika także mogą mieć duże znaczenie. W końcu to nie tylko opieka nad roślinami czy ich przycinanie, ale i sadzenie, plewienie czy nawet aranżacja ogrodów. Mediana zarobków ogrodników wynosi niecałe 2,8 tys. brutto, ale część osób pracująca w tym zawodzie zarabia mniej, w okolicach najniższej krajowej lub więcej, czyli powyżej 3 tys. złotych brutto. Jeżeli firma ogrodnicza dobrze prosperuje, wówczas zarobki mogą być jeszcze wyższe i w granicach 4-5 tys. złotych.
Ile zarabia cukiernik?
Bycie cukiernikiem to pewna forma sztuki i w zależności od doświadczenia, a także zajmowanego stanowiska, zarobki mogą być różne. Wiadomo, że będąc pomocą cukiernika nie zarobi się wiele, bo w granicach najniższej krajowej. Doświadczony cukiernik może liczyć na pensję w okolicach 2,5-3 tys. złotych brutto, a mistrz cukiernictwa nawet 3,5-4 tys. brutto. Trzeba pamiętać, że na wynagrodzenie może mieć wpływ kilka czynników, jak staż pracy, wielkość firmy czy jej lokalizacja.
Ile zarabia technik technologii odzieży?
Czym zajmuje się technik odzieży? Przede wszystkim nadzoruje on proces produkcji i wytwarzania ubrań w danym zakładzie usługowym i produkcyjnym. Trzeba znać się na obsłudze maszyn, a także posiadać umiejętności z zakresu tworzenia form i szablonów poszczególnych elementów odzieży. Zarobki w tym zawodzie nie są oszałamiające i średnio pensja takiego pracownika wynosi około 2,2-3,5 tysiąca brutto.
Ile zarabia grabarz?
Grabarz to zdecydowanie dość specyficzny zawód, w którym nie każdy mógłby się odnaleźć. Z pewnością łatwo nie jest, choć duże zależeć będzie od tego czym się będziemy zajmować i nie potrzeba do tego zawodu żadnych szczególnych kwalifikacji. Jak w takim razie wyglądają zarobki w branży pogrzebowej? Nie są to duże kwoty, choć też i nie małe ponieważ w zawodzie tym można zarobić średnio 3,9 tys. złotych brutto, choć wiele osób pracuje poniżej tej kwoty, a zdarzają się też o tacy, co zarabiają więcej. Wszystko będzie zależało od zakładu pogrzebowego. Najmniej zdecydowanie zarabiają grabarze pracujący w parafiach, tam nie można liczyć na więcej niż 1,5 tys. złotych na rękę.
Zarobki poszczególnych grup zawodowych są dosyć zróżnicowane, poza tym w jednym zawodzie też mogą być takie rozbieżności, że nie da się jasno stwierdzić, że „tu zarobić dużo, a tu mało”.
Ooo nawet dość wysokie zarobki mają ogrodnicy. A wydawało mi się, że ten zawód zanika, bo niewiele się o nich mówi, w zasadzie też chyba mało osób prywatnych korzysta z ich usług. Więc jedynym wyborem jest praca dla dużych firm.
Mnie z kolei zaskoczyły zarobki grabarzy. Oczywiście pensja grabarza przy parafii nie jest godna pozazdroszczenia, ale już w zakładach pogrzebowych nie jest tak źle.