poniedziałek, 15 lipca 2024
HotMoney

Jakie informacje zawiera księga wieczysta?

Dokumenty i akta w archiwum

Kupując nieruchomość, bardzo istotne jest przejrzenie jej księgi wieczystej, która zawiera w sobie wszystkie najistotniejsze informacje mogące mieć wpływ na naszą decyzję. Dzięki niej możemy się dowiedzieć czy dany lokal ma ustalony stan prawny, czy nie jest obciążony zadłużeniem i kto jest jego właścicielem. Ale nie tylko. Czego możemy dowiedzieć się z księgi wieczystej?

Czego dotyczą księgi wieczyste?

Mówiąc o księdze wieczystej najczęściej myślimy o danych szczegółowych konkretnego budynku, domu czy mieszkania. Jest to jednak rejestr publiczny, który określa stan prawny każdej nieruchomości, w tym całych budynków, poszczególnych lokali, jak i samych gruntów. Aby zapoznać się z nimi wystarczy pójść do Sądu Rejonowego danego miasta i skierować się do wydziału wieczystoksięgowego.

Podstawowym zadaniem ksiąg wieczystych jest zapewnienie bezpieczeństwa przy nabywaniu i zbywaniu nieruchomości. Szczegółów związanych z regulacjami można dowiedzieć się z ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Co ważne, są one w pełni jawne, co oznacza, że każdy może się zapoznać z ich treścią, pod warunkiem, że ma jej numer. Wyjątkiem są też akta księgi wieczystej, do których mają dostęp notariusze czy osoby mające interes prawny.

zobacz także:  Kredyt online czy tak naprawdę jest online? Jakie kredyty możesz wziąć bez wychodzenia z domu?

Z czego składają się księgi wieczyste?

Wydział ksiąg wieczystych to nie jedno, a kilka działów. Można tutaj wyróżnić więc:

  • Dział I: dzieli się na I-O – Oznaczenie nieruchomości i I Sp – Spis związanych z własnością, czyli wszystko o położeniu, powierzchni, oznaczeniu geodezyjnym czy informacje o zabudowaniach
  • Dział II: własność, czyli określenie właścicieli nieruchomości, a także użytkowników wieczystych czy posiadaczy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu
  • Dział III: prawa, roszczenia i ograniczenia danej nieruchomości z wyjątkiem hipoteki
  • Dział IV: hipoteka, czyli wszystko to co związane jest z obciążeniem na nieruchomości jak kredyty, inne zadłużenia czy zobowiązania

Jakie znaczenie ma dla nas księga wieczysta?

Bardzo duże, szczególnie gdy planujemy zakup nieruchomości. Pozwoli nam to przede wszystkim uniknąć ewentualnych problemów prawnych, na przykład, gdy okaże się, że dom czy mieszkanie było obciążone długiem, o którym właściciel nas nie powiadomił. Pozwoli to także na określenie tego, kto prawnie jest właścicielem nieruchomości i czy osoba sprzedająca nim jest. Gdy planujemy budowę domu, z księgi wieczystej dowiemy się szczegółów na temat działki i jej planu zagospodarowania (działka budowlana czy rolna, zabudowania wolnostojące czy inne). Istotne będą także wzmianki w księgach, czyli informacje o tym, że wpłynął wniosek o dokonanie zmian w zapisach, co także może być bardzo istotne.

zobacz także:  Stopy procentowe – co to jest, od czego zależą? Wpływ stóp procentowych na kredyty i lokaty

Jak znaleźć księgę wieczystą?

Księgę wieczystą można znaleźć zarówno w formie papierowej, jak i cyfrowej. Ta pierwsza udostępniania jest w Sądach Rejonowych, w odpowiednich wydziałach. Każdy może się tam udać i zasięgnąć wiedzy na temat danej nieruchomości, a także dostać odpis zwykły księgi wieczystej czy też w razie potrzeby właśnie tam dokonać założenia takiej księgi.

Możliwy jest jeszcze elektroniczny dostęp do ksiąg wieczystych, przy czym najlepiej korzystać ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości. Rzecz jasna, aby mieć do niej dostęp konieczna jest znajomość numeru danej księgi. Jeżeli nie mamy takiej wiedzy, w sieci można znaleźć strony, które po adresie i numerze działki są w stanie to ustalić. Oczywiście można to także zrobić idąc do Sądu Rejonowego.

1 komentarz

  1. Olenka pisze:

    TRochę nie rozumiem tego, że niby dostęp do ksiąg wieczystych jest wolny, ale trzeba znać numer, nie wystarczy sam adres. Są strony internetowe, na których można znaleźć numer księgi po adresie, ale nie wszystkie budynki są tam zewidencjowane.

Dodaj Twój komentarz