W resorcie zdrowia wcale nie zarabia się kokosów. Nie dziwią zatem strajki lekarzy i pielęgniarek, którzy wykonując tak trudną i odpowiedzialną pracę nie są nadal dobrze wynagradzani. Dlaczego tak się dzieje? Jak stara się zaradzić temu rząd? Przyjrzyjmy się zarobkom lekarzy i pielęgniarek.
- Ile tak naprawdę zarabiają lekarze?
- Jak w Polsce kształtują się pensje pielęgniarek?
- Wynagrodzenie fizjoterapeutów i diagnostów
- W jaki sposób rząd przeciwdziała strajkom wśród lekarzy i pielęgniarek?
- Co reguluje pensje lekarzy i pielęgniarek?
Ile tak naprawdę zarabiają lekarze?
W listopadzie 2017 roku, po wejściu w życie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, lekarz ze specjalizacją II stopnia zarabiał 5 148,2zł zasadniczego wynagrodzenia. Oczywiście kwota ta po doliczeniu dyżurów jest o dwa razy wyższa. Lekarz lub dentysta ze specjalizacją I stopnia w danej dziedzinie zarabia średnio 3 346,98zł podstawy, a w sumie ponad 5 000zł.
Jak w Polsce kształtują się pensje pielęgniarek?
W Polsce pielęgniarka z tytułem magistra na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo i z jedną specjalizacją miała zasadniczej pensji 3 211,56zł brutto. Po doliczeniu innych elementów wynagrodzenia było to nawet ponad 5 000zł brutto. Z kolei pielęgniarka ze specjalizacją, ale bez magistra miała zarabiać średnio 2 840,11zł brutto, a łącznej pensji około 4 950,79. Wynagrodzenie pozostałych położnych to 2 554,50zł brutto, a 4 428,11łącznie z dodatkami.
Wynagrodzenie fizjoterapeutów i diagnostów
Fizjoterapeuci i diagności to grupa pracowników medycznych, do której można zaliczyć także laborantów, zarabia 3 715,32zł brutto, a w sumie 5 853,63zł brutto. Naturalnie takie pensje dotyczą tylko pracowników z wyższym wykształceniem i specjalizacją. Z kolei zarobki z samym wykształceniem, ale bez specjalizacji to 2 819,14 brutto, a z dodatkami do pensji 3 773,22zł brutto.
W jaki sposób rząd przeciwdziała strajkom wśród lekarzy i pielęgniarek?
Najlepszym sposobem, by zapobiec strajkom danej grupy zawodowej są negocjacje. Ale negocjacje takie, które w autentyczny sposób coś zmienią w położeniu protestujących. W 2015 roku po strajkach pielęgniarek, ówczesny minister zdrowia Marek Zembala zwiększył ich pensje do 400zł. Stopniowy wzrost pensji pielęgniarek ma następować do 2019 r. kiedy ma osiągnąć około 1 600zł. Mamy tu na myśli jednak kwoty brutto, zatem pensja pielęgniarek i tak będzie o wiele mniejsza od prognozowanej.
Co reguluje pensje lekarzy i pielęgniarek?
8 czerwca 2017 roku weszła w życie ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników w zawodach medycznych. Minimalne wynagrodzenie lekarza specjalisty ma wynosić 1,27 średniej krajowej w 2022r. Z kolei inni pracownicy medyczni z wyższym wykształceniem i specjalizacją maja dostawać 1,05 średniej krajowej. Naturalnie najniższe wynagrodzenie regulowane ustawą nie obejmuje dodatków na przykład za dyżury.
Wynagrodzenie lekarzy rośnie jednak wraz ze wzrostem stażu pracy. To samo dotyczy także pielęgniarek. Tym zasadom nie podlegają dentyści, których zarobki po 15 latach pracy stopniowo maleją. Tak więc początkujący lekarz, który zarabia 3 000zł brutto, po przepracowaniu 20 lat pracy może zarobić nawet trzykrotność tej kwoty. Pensje pielęgniarek wahają się od 2 500zł brutto do 3 300zł brutto.
To chyba jakieś najwyższe wynagrodzenia pielęgniarek, bo większość z nich nie zarabia aż tak dużo. A robią często dużo więcej niż lekarze.
Podane są pewnie uśrednione zarobki, co nie znaczy, że część pielęgniarek nie zarabia lepiej lub gorzej. Szczerze mówiąc po tych wszystkich strajkach i aferach myślałam, że zarobki w służbie zdrowia są gorsze, a lekarze wcale tak źle nie mają… Jest wiele znacznie gorzej opłacanych zawodów budżetowych, które też wymagają długich lat kształcenia i wiążą się z dużą odpowiedzialnością, a zarabiają znacznie gorzej.