piątek, 24 maja 2024
HotMoney
Kalkulator w ręce

Z ulgi na dziecko, zwanej też prorodzinną, mogą skorzystać wszyscy podatnicy, którzy opiekują się dziećmi i składają roczne zeznania na drukach PIT-36 i PIT-37. Ile więc wynosi ta bonifikata, komu przysługuje i czy mogą się o nią starać także samotni rodzice?

Ulga na dzieci – czym jest?

Ulga na dzieci określana jest również mianem ulgi prorodzinnej. Umożliwia ona odliczenie od podatku dochodowego ściśle określonych kwot. Ulga rozliczana jest po zakończeniu roku podatkowego, w zeznaniu podatkowym.

Kto może skorzystać z ulgi na dzieci?

Z ulgi prorodzinnej mogą skorzystać podatnicy rozliczający się na drukach PIT-36 i PIT-37. Muszą być oni rodzicami biologicznymi dzieci, opiekunami prawnymi czy rodzicami zastępczymi. Aby jednak ulga ta została przyznana, dzieci muszą mieszkać razem z rodzicami/opiekunami.

Co ważne, z ulgi mogą skorzystać rodzice, którzy nie osiągają rocznych dochodów wyższych niż 112 000 zł rozliczając się wspólnie. Rozliczając się oddzielnie jest to kwota 56 000 zł. Jeżeli natomiast chodzi o samotnych rodziców, ich roczne dochody nie mogą przekraczać 112 000 zł. W przypadku posiadania więcej niż jedno dziecko, wówczas dochody nie mają znaczenia.

zobacz także:  Polska branża budowlana w długach! Co jest przyczyną wzrostu zadłużenia branży budowlanej?

Istotne jest to, że osoba samotnie wychowująca dziecko musi być panną, kawalerem, wdową, wdowcem lub rozwodnikiem.

Ulga na dzieci – kogo dotyczy?

Ulga prorodzinna obejmuje głównie małoletnich, ale nie tylko. Skorzystać z niej mogą także rodzice lub opiekunowie dziecka, na które przyznawany jest dodatek pielęgnacyjny lub renta socjalna. Ulga dotyczy także dzieci do ukończenia 25 roku życia, które cały czas się uczą lub studiują, a ich dochody nie przekraczają 3089 zł.

Ile wynosi ulga na dziecko?

Ulga na dziecko to konkretnie ustalone stawki. W przypadku posiadania jednego dziecka, rodzice mogą odliczyć za rok 2018, 92,67 zł (za miesiąc). Maksymalna kwota jaką można odliczyć wynosi więc 1112,04 zł. W przypadku dwójki dzieci, rodzice mogą odliczyć miesięcznie 92,67 zł na każde dziecko. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku posiadania większej gromadki. Rodzice mający trójkę dzieci, na dwoje pierwszych mają ulgę wynoszącą jak w poprzednich przypadkach – 92,67 zł, natomiast na trzecie dziecko przysługuje kwota 166,67 zł (w skali roku 2000,04 zł). Na wyższą ulgę mogą liczyć rodzice, którzy mają jeszcze więcej dzieci. W przypadku czwórki, na dwoje pierwszych przysługuje ulga wynosząca 92,67 zł, na trzecie 166,67 zł, ale już na czwarte i każde kolejne 225 zł miesięcznie.

zobacz także:  Elektryczne hulajnogi, Wypalenie zawodowe... - przegląd 30 maj 2019

Warto wiedzieć, że do dochodu nie są wliczane renty, które pobierają dzieci. Podobnie jest z dochodami małoletnich. Opodatkowane nie są także świadczenia „500+”.

Ulga podatkowa na dziecko – jakie dokumenty?

Odliczając ulgę prorodzinną należy dodać do druku załącznik PIT/O, w którym muszą pojawić się informacje na temat liczby dzieci i przysługującej kwoty zwrotu. Należy wpisać imiona i nazwiska dzieci, a także podać ich nr PESEL oraz daty urodzenia. W razie kontroli podatnik jest zobowiązany do przedstawienia aktu urodzenia dziecka, zaświadczenia z sądu rodzinnego o opiece nad dzieckiem, czy zaświadczenia o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły.

Dodaj Twój komentarz