czwartek, 18 kwietnia 2024
HotMoney

Ile Polacy pożyczają na zakup mieszkania?

apartament

Kredyty hipoteczne i mieszkaniowe są jednymi z najczęściej wybieranych przez polaków produktów oferowanych przez banki. Ceny mieszkań utrzymują się na tak wysokim poziomie, że mało kogo stać na zakup własnego „M” za zgromadzone oszczędności, w związku z czym jedynym rozwiązanie jest kredyt. Ile przeciętny obywatel naszego kraju musi pożyczyć, aby stać go było na kupno mieszkania?

Koszt kredytu na mieszkanie

Decydując się na zaciągnięcie kredytu na mieszkanie należy liczyć się z tym, że oddamy do banku znacznie więcej pieniędzy, niż z niego pożyczyliśmy, w końcu na tym polegają kredyty. Koszt kredytu to nie tylko odsetki, ale również prowizja, ubezpieczenia, marża banku, wycena nieruchomości… Zdarza się, że łączne koszty kredytu wynoszą niemal tyle samo, co kwota, którą chcemy pożyczyć. Jest to dość trudna do przełknięcia informacja, ale decydując się na tak duże zobowiązanie finansowe trzeba mieć świadomość wszystkich jego kosztów, tym bardziej, że reklamy bardzo często podają jedynie informacje na temat oprocentowania kredytu mieszkaniowego.

zobacz także:  Ranking kart kredytowych styczeń 2020

Przed złożeniem wniosku kredytowego do banku, warto samodzielnie przeliczyć swoją zdolność kredytową i poważnie się zastanowić nad tym, czy w razie problemów finansowych nadal będziemy w stanie spłacać miesięczne raty.

Ile pożyczamy pieniędzy na zakup mieszkania?

Narodowy Bank Polski przygotowuje raporty, w których można znaleźć informacje dotyczące dostępności kredytów mieszkaniowych, na podstawie których można wyciągnąć wnioski na temat wysokości kredytów udzielanych w dużych miastach Polski. Dla przykładu w Warszawie w 2017 roku dostępny był kredyt mieszkaniowy w wysokości około 437 000 złotych. Jest to maksymalna kwota na zakup mieszkania w Warszawie, którą średnio może pożyczyć pracownik z przeciętnym wynagrodzeniem w sektorze przedsiębiorstw. Kwota ta jest inna (mniejsza) w pozostałych miastach Polski. Dla sześciu największych miast, a więc Gdańska, Gdyni, Krakowa, Łodzi, Poznania i Wrocławia średnia wartość kwoty kredytu wynosiła około 341 tysięcy złotych.

Oferty kredytów mieszkaniowych

To, jak duże kwoty pożyczamy z banków w celu zakupu mieszkania ma związek z tym, jakie praktyki stosują te instytucje, aby umożliwić klientom branie jak największych kredytów. Warunki kredytów mieszkaniowych są coraz bardziej obniżane. Przykładem może być akceptowanie niskiego dochodu, jaki pozostaje do dyspozycji kredytobiorcom po opłaceniu miesięcznych rat kredytu. Problemem jest także to, ze banki nie biorą pod uwagę możliwości wzrostu wysokości raty w związku ze wzrostem stóp procentowych NBP przy ocenie zdolności kredytowej klientów.

zobacz także:  Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego - czy konieczne?

Te wszystkie praktyki prowadzą do tego, że Polacy coraz bardziej się zadłużają i niejednokrotnie mają problem ze spłaceniem zaciągniętych kredytów. Banki bardzo często wykorzystują pragnienie zrealizowania marzeń o własnym mieszkaniu ludzi, których zarobki na to nie pozwalają i nie informują ich o wszystkich niebezpieczeństwach związanych z zaciągnięciem bardzo wysokiego kredytu.

1 komentarz

  1. Anja pisze:

    Niedługo wszyscy będziemy żyli na kredyt. To straszne, jak banki nami manipulują i jak ceny nieruchomości idą w górę.

Dodaj Twój komentarz