piątek, 24 maja 2024
HotMoney

Ile kosztuje szambo: szambo, montaż, wywóz szamba ile kosztuje?

Wóz do wywozu szamba

Szamba, czyli zbiorniki przeznaczone do gromadzenia ścieków to częsty wybór w przypadku domów, które nie mają dostępu do kanalizacji. Do wyboru mamy kilka ich rodzajów, co rzecz jasna będzie miało wpływ także na ponoszone koszty. Ile będzie nas kosztować szambo? Za co i ile będziemy płacić?

Jakie są rodzaje szamba?

Na rynku można znaleźć kilka rodzajów szamb, które wykorzystywane są do gromadzenia nieczystości. Mogą się między sobą różnić wielkością, a także materiałem, z którego będą wykonane. Najczęściej wymienia się szamba betonowe oraz z tworzyw sztucznych, która mają swoje wady i zalety. Każdy z tych wyborów wiąże się rzecz jasna z kosztami nie tylko zakupu samego szamba, ale jego montażem, a także koniecznością regularnego wywozu nieczystości.

Ile kosztuje szambo?

Koszty samego szamba będą uzależnione od kilku kwestii, czyli od materiału, wielkości, a także tego czy będzie ono jedno czy dwukomorowe. Zdecydowanie taniej wychodzą szamba betonowe, których cena zaczyna się od około 2 500 zł do mniej więcej 4 000 zł. Wiąże się to z tym, że beton jest zwyczajnie tańszy.

zobacz także:  Czym są biura informacji gospodarczej? Rodzaje BIG-ów w Polsce

Z kolei szamba plastikowe są droższe od tych betonowych, głównie przez wzgląd na specyficzny materiał, którego koszt jest zwyczajnie wyższy niż betonu. Są one jednak lżejsze, łatwiejsze w transporcie i łatwiejsze w montażu. Ich cena zwykle zaczyna się od 5 000 tys. w górę, w zależności od wielkości i typu.

Ile kosztuje montaż szamba?

Montaż szamba to inna sprawa, choć często w cenie samego zbiornika jest także uwzględniony. W przypadku szamba betonowego trzeba się liczyć z tym, że jego montowanie jest bardziej skomplikowane, z racji większego ciężaru, możliwych problemów z transportem, a także koniecznością oczekiwania na związanie się betonu. Jego montaż może więc wynieść nawet 2 000 zł lub więcej, choć przy zakupach połączonych z usługą montażową możliwe jest obniżenie tej ceny.

Transport i montaż szamba plastikowego jest prostszy, jednak cena montażu może być porównywalna, bowiem wynosi ok 1 500 zł, nie licząc możliwych dodatkowych wydatków w postaci materiałów. Rzecz jasna montażu mogą być niższe lub wyższe choćby ze względu na rodzaj gruntu, w którym mają zostać umieszczone.

Ile kosztuje wywóz szamba?

Do kosztów szamba należy zaliczyć także konieczność jego regularnego opróżniania. To oznacza, że do zakupu trzeba także doliczyć koszty jego eksploatacji i konieczności odbioru ścieków przez specjalną firmę z wozem asenizacyjnym. Takie opróżnianie powinno się odbywać mniej więcej co 2 – 3 tygodnie, z czego każdy wywóz nieczystości będzie liczył około 120 – 260 zł z zależności od wielkości zbiornika oraz regionu Polski. W przeliczeniu na wszystkie cykle w roku, jego eksploatacja może nas wynieść około 2 500 – 4 500 tysięcy zł na rok.

zobacz także:  Ile kosztuje holowanie samochodu na lawecie? Czy holowanie jest w polisie OC, AC?

Są to jednak koszty, które trzeba ponieść, ponieważ zbyt długo pozostawiony zbiornik z nieczystościami zaczyna śmierdzieć i fermentować, tak samo próba opróżniania szamba samodzielnie także nie jest najlepszym rozwiązaniem, a wylewanie nieczystości w niedozwolonych miejscach może skończyć się poważnymi konsekwencjami prawnymi.

Dodaj Twój komentarz