niedziela, 26 maja 2024
HotMoney

Ile kosztuje sprawa spadkowa? Koszty wniosków, opłat podczas sprawy spadkowej

Pisanie w zeszycie

Wszelkie formalności związane ze spadkiem mogą być dokonane na drodze sądowej lub u notariusza. Od tego w znacznej mierze zależy, jakie będą koszty uzyskania spadku. Wiele jest opłat stałych w sprawach spadkowych, które określone zostały w ustawie. Ile więc kosztuje sprawa spadkowa? Z jakimi kosztami należy się liczyć podczas sprawy spadkowej?

Opłaty stałe w sprawie spadkowej

Ustawa o kosztach sądowych w sprawach spadkowych jasno określa, jakie stawki będą wymagane. Stała kwota w wysokości 50 zł zostanie pobrana za wnioski o stwierdzeniu nabycia spadku, zabezpieczeniu spadku, sporządzenie spisu inwentarza i odebranie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Jeśli wnioskodawca w jednym piśmie umieści taki żądania, wówczas od każdego z nich zostanie pobrana opłata 50 zł.

Występuje również stawka stała w wysokości 100 zł. Ta z kolei jest opłacana od apelacji, skargi kasacyjnej lub skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem orzeczenia o nabyciu spadku. Koszt 100 zł należy ponieść również w przypadku wniosku o zabezpieczenie spadku po cudzoziemcu i wniosku o wydanie właściwemu konsulowi spadku po cudzoziemcu. Jeśli spadek nie zostanie wydany, wówczas można złożyć zażalenie, które wiąże się z opłatą 30 zł.

zobacz także:  Uziemione Boeingi, Baza podatników VAT... - przegląd 12 marzec 2019

Opłaty stałe w sprawach spadkowych mogą być jeszcze wyższe. Kwotę 500 zł należy uiścić, jeśli w grę wchodzi wniosek o dział spadku. Wyjątkiem jest zgodny projekt co do podziału, wówczas opłata stała obniża się do 300 zł. Jeżeli natomiast wniosek dotyczy nie tylko działu spadku, ale i zniesienia współwłasności, wówczas pobierana jest opłata w wysokości 1 000 zł. W sytuacji, gdy składany jest wniosek zgodnego podziału spadku ze zniesieniem współwłasności, opłata stała wynosi 600 zł.

Dział spadku w sądzie – kiedy go przeprowadzić?

Podziału majątku można dokonać w sądzie. Dzieje się tak w ściśle określonych sytuacjach. Pierwsza z nich zakłada, że spadkobiercy są zgodni co do sposobu podziału majątku. Druga natomiast to sytuacja, w której spadkobiercy nie potrafią dojść do porozumienia w sprawie podziału majątku. Wówczas należy też liczyć się z wyższymi opłatami sądowymi – 100 zł.

Sprawa spadkowa w sądzie może być czasochłonna, ale i kosztowna. Mowa tu o powoływaniu biegłego rzeczoznawcy majątkowego, gdy konieczna jest wycena nieruchomości bądź ruchomości będących w spadku.

Podział spadku u notariusza – co warto wiedzieć?

Podziału majątku można dokonać u notariusza. Można to zrobić, jeśli spadkobiercy są ze sobą zgodni co do podziału majątku i zależy im na czasie. Wówczas stosowne dokumenty należy spisać u notariusza, szczególnie jeśli w skład majątku wchodzą nieruchomości.

zobacz także:  Grasz online na pieniądze? Grasz w pokera, obstawiasz zakłady przez internet? Uważaj na fiskusa!

Podczas takiego ugodowego podziału majątku u notariusza muszą jednak stawić się wszyscy spadkobiercy i muszą wyrazić na taki dział zgodę. Może się bowiem okazać, że wielu jest spadkobierców i kilku z nich chce otrzymać ze spadku coś cennego, np. nieruchomość. Wówczas niezbędne może być przeprowadzenie sprawy w sądzie, podczas której to właśnie sąd orzeknie co się komu należy i kto kogo będzie musiał spłacić.

Dodaj Twój komentarz