poniedziałek, 15 lipca 2024
HotMoney

Ile kosztuje przelew międzynarodowy? Od czego zależy cena przelewu międzynarodowego?

Bankonty euro

W dzisiejszych czasach dokonywanie przelewów zagranicznych jest na porządku dziennym, zdarza nam się przesyłać pieniądze z różnych przyczyn – do rodziny czy w trakcie transakcji handlowych. Ile jednak będzie nas taki przelew kosztował? Od czego to zależy? Na co zwracać uwagę wykonując transakcje międzynarodowe?

Jak działa przelew zagraniczny?

Technicznie rzecz biorąc przelewy zagraniczne wyglądają dość podobnie, jak w przypadku przelewów wewnątrzpaństwowych, z tym wyjątkiem, że o ile w przypadku standardowego konta osobistego i przelewów w kraju, czymś normalnym stają darmowe przelewy pomiędzy rachunkami. Jeżeli zaś występują jakieś opłaty (prowizje od transakcji) są one wręcz symboliczne. W przypadku przelewów międzynarodowych sytuacja wygląda inaczej – przede wszystkim udział w przelewie nie biorą tylko banki, ale i dodatkowo pośrednik. Trzeba też liczyć się z kursem walut oraz opłatami pobieranymi przez same banki, a te niestety nie są niskie. Można też wyróżnić kilka typów przelewów.

Jakie rodzaje przelewów zagranicznych wyróżniamy?

Można właściwie wyróżnić dwa typy przelewów zagranicznych. Pierwszym z nich jest SEPA, czyli system wymiany pieniężnej pomiędzy bankami na terenie Unii Europejskiej. W tym przypadku przelewu można dokonać tylko w jednej walucie, jaką jest euro. Jest to w miarę tanie rozwiązanie, głównie z tego względu, że udział w przelewie biorą tylko dwa banki – nadawcy i odbiorcy.

zobacz także:  Ile wydać na laptop do codziennego użytku?

Są jeszcze Przelewy SWIFT, które są zdecydowanie powszechniejsze niż SEPA i obowiązują na całym świecie, dzięki czemu możliwe jest przesłanie każdej waluty. Tutaj jednak trzeba się liczyć z większymi kosztami, jako że w przelewie oprócz banków bierze udział także pośrednik. Przelewy mogą być albo przesyłane w ciągu trzech dni, albo już w dniu nadania, co rzecz jasna też wiąże się ze wzrostem kosztów. Niestety ten typ transakcji nie jest tani.

Ile kosztują przelewy zagraniczne?

Koszty takich przelewów ustalane są przede wszystkim przez konkretny bank, ale to czy w transakcji bierze udział jeszcze strona pośrednia także będzie miało niemałe znaczenie. SEPA jest stosunkowo tanim rozwiązaniem dla przelewów, a pieniądze na koncie pojawią się już następnego dnia. Nie ma tutaj jednak możliwości ekspresowego przesyłu. Ile będzie kosztował przelew? Koszt to zazwyczaj od 5 do 10 zł za każdą transakcję. Jaki minus? Jeżeli nie posiadamy konta walutowego, to przelewając pieniądze bank sam przewalutuje złotówki na euro, a nie zawsze może być to korzystne.

zobacz także:  Na czym polega gwarancja bankowa?

Niestety, ale przelewy SWIFT są dosyć drogie, a dokładne koszty będą zależały od kilku czynników, jak konkretnych banków i ich cenników oraz rzecz jasna pośrednika, który także zgarnia dodatkową prowizję. Ile się zapłaci? Rozstrzał jest tutaj dosyć duży, ponieważ przelew zagraniczny z użyciem SWIFT to koszt od 20 zł to nawet 250 zł.

Kto płaci za przelew?

Robiąc przelew za pomocą SEPA koszty z nim związane są dzielone po równo pomiędzy nadawcę i odbiorcę. To znaczy, że każdy z nich płaci wyłącznie za własny bank i nic ponadto. Przy przelewach typu SWIFT sytuacja wygląda już jednak nieco inaczej i przede wszystkim mamy możliwość wyboru opcji podziału kosztów, do których zalicza się: OUR (koszty pokrywa w całości nadawca), BEN (koszty pokrywa w całości odbiorca) i SHA (nadawca i odbiorca dzielą się kosztami płacąc każdy za swój bank).

Oba typy przelewów mają swoje wady i zalety. SEPA jest tańszy, ale pieniędzy nie prześle się w sposób ekspresowy, dodatkowo funkcjonuje tylko na terenie Unii Europejskiej. SWIFT daje więcej możliwości, w tym przelewy do każdego zakątka świata i to w trybie natychmiastowym, ale trzeba się liczyć też ze znacznie większymi kosztami.

zobacz także:  Biedronka, popularny discount lubiany przez Polaków, co o nim wiemy?

1 komentarz

  1. Emilia pisze:

    Czyli nie opłaca się robić przelewów poza Europę… Skoro za sam przelew można zapłacić nawet 250 zł. To jakieś szaleństwo.

Dodaj Twój komentarz