To jak zaprosić zespół na koncert oraz koszty z tym związane często mogą budzić wątpliwości. Mało kiedy dostępne są bowiem jasne cenniki artystów na wysokim poziomie, a koszt całego wydarzenia to kwestia, na którą wpływ ma ogrom czynników. Przedstawiamy więc pokrótce, ile kosztuje koncert oraz jak zaprosić zespół muzyczny.
- Jak zaprosić zespół muzyczny na wydarzenie?
- Ile kosztuje koncert zespołu?
- Co wpływa na koszt całego koncertu
Jak zaprosić zespół muzyczny na wydarzenie?
Kontakt z wykonawcami może okazać się zadaniem trudnym. Mniej znani twórcy często nie mają dobrego managera, a do znanych muzyków trudniej się dostać. Warto jednak próbować kontaktu we wszystkich przypadkach, ponieważ każdy koncert to dla zespołu okazja do zarobku. Zaczynając od wykonawców mniejszych, najważniejsze to uczęszczać na darmowe koncerty. Dzięki temu możemy nie tylko poznać ciekawych lokalnych muzyków, ale przede wszystkim przekonać się jak prezentują się oni na żywo. Będzie to o wiele lepszy sposób na sprawdzenie tego, jak przyszli wykonawcy zachowują się na scenie i czy materiał studyjny pokrywa się z umiejętnościami.
W przypadku bardziej znanych muzyków podstawą jest kontakt z managerem lub bezpośrednio z wykonawcą. W dobie internetu każdy szanujący się zespół powinien posiadać wizytówkę internetową, w postaci strony lub profilu w mediach społecznościowych. Właśnie tam znajdziemy większość potrzebnych nam danych. Chcąc zaprosić na swoje wydarzenie nowy skład Adama Konkola, kontakt do zespołu Łzy znajdziesz na ich oficjalnej stronie, dzięki czemu w wygodny sposób możliwe będzie rozpoczęcie potencjalnej współpracy. To samo tyczy się innych znanych zespołów, ponieważ oprócz sprzedaży płyt i streamingu, ciągłe koncertowanie jest sposobem na zarobek i promocję.
Ile kosztuje koncert zespołu?
To ile kosztuje zespół muzyczny, jest tematem bardzo rozległym i często nawet drażliwym. Jest to bowiem pytanie o materialną wycenę sztuki, a to nigdy nie jest proste. Koncert łączy się także z reklamą dla zespołu, a nawet samego organizatora. Ceny te różniły się będą również w zależności od „prestiżu” i przygotowania wykonawcy. Ponownie zaczynając od mniej znanych wykonawców, należy skupiać się przede wszystkim jak jakości i doświadczeniu scenicznym. Młodzi muzycy często dopiero zdobywają doświadczenie, a to oznacza, że dostarczony „produkt”, jakim jest koncert, nie będzie odznaczał się najwyższą możliwą jakością.
Nie oznacza to jednak, że wszystkie mniej doświadczone zespoły powinny grać „za piwo”, ponieważ często brak nawet minimalnej inwestycji w rozwijający się talent działa demotywująco. Można więc stwierdzić, że to ile kosztuje koncert, zależy od jakości dostarczanej treści. Ma to znaczenie również w przypadku zespołów z większym stażem, ponieważ nawet doświadczeni muzycy, mogą czasem grać gorzej niż nieznany młody zespół.
Co wpływa na koszt całego koncertu?
Zaproszenie zespołu na koncert nie opiera się jednak wyłącznie na zagraniu kilku piosenek. Do kosztów samego wynajęcia muzyków należy doliczyć również całą „otoczkę sprzętową”. Należy pamiętać o tym szczególnie przy organizacji koncertów w klubach oraz festiwali. Zapewnienie dobrego nagłośnienia powinno leżeć w interesie organizatora, ponieważ to on będzie niejako gospodarzem całego wydarzenia. W przypadku klubu muzycznego warto zadbać więc o dobre wyciszenie sali oraz sprzęt sceniczny. Przy organizacji festiwalu lub wydarzenia plenerowego dobrze jest przemyśleć ilość gości i odpowiednio dobrać moc systemu grającego.
Oszacowanie ceny koncertu zespołu może budzić wątpliwości. Podczas wybierania wykonawcy warto jednak iść zgodnie z podstawowymi krokami. Pierwszą rzeczą zawsze powinien być kontakt z wykonawcą. Przy początkujących muzykach najlepiej śledzić ich małe wydarzenia, a rozmowę z profesjonalistami warto zacząć od znalezienia kontaktu do managera. Następnie dobrze jest przeanalizować jakość, jaką swoim występem oferują wykonawcy, ponieważ to głównie za to będziemy płacić. Nie można również zapominać o kosztach dodatkowych, takich jak dobre nagłośnienie.
Potwierdzam! Nie ma się co bać kontaktu z wykonawcami. Najgorsze co mogą zrobić, to odmówić, ale jako gitarzysta mogę powiedzieć, że muzycy to też ludzie, którzy szukają pracy. A co do sprzętu, to w dzisiejszych czasach faktycznie łatwiej jest podróżować z samą gitarą pod ręką. Pozdrawiam