sobota, 20 lipca 2024
HotMoney

Postulaty rolników, Fałszerze w Hiszpanii… – przegląd 7 lutego

ciągnik rolniczy

Rolnicy oficjalnie przedstawili rządowi swoje postulaty. Tymczasem w Niemczech pracownicy lotnisk strajkują, a w Hiszpanii policja odkryła największe w historii kraju laboratorium fałszerzy.

Postulaty rolników

Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski przekazał przedstawicielom rządu postulaty. Pierwszym z nich jest wypłata rolnikom wszelkich niewypłaconych do tej pory odszkodowań. Następnym – likwidacja w Polsce afrykańskiego pomoru świń przez sanitarny odstrzał dzików i zakaz likwidacji gospodarstw rodzinnych.

Reprezentująca interesy rolników organizacja chce także, by została przyjęta opracowana przez nią ustawa o prawie łowieckim. Postuluje się też interwencję na rynku trzody chlewnej poprzez zakaz budowy wielkoprzemysłowych chlewni przez koncerny i zakłady mięsne, odbudowę hodowli prosiąt, dokładną kontrolę mięsa z importu i odbudowę potencjału produkcji trzody chlewnej w gospodarstwach rodzinnych.

Związek chce też, by wesprzeć lokalne rynki i gospodarstwa rodzinne, między innymi poprzez rozwinięcie bezpośredniej sprzedaży na platformach internetowych i lokalnej dystrybucji. Wysunięto też propozycję przyjęcia dla rolników polityki kredytowej wzorem zachodnich gospodarek, co oznaczałoby rolnicze kredyty zaciągane na 20 do 30 lat.

zobacz także:  Kredyt hipoteczny ING: na co może liczyć klient?

Laboratorium fałszerzy

Hiszpańska policja odkryła w Rivas-Vaciamadrid na przedmieściach Madrytu największe w historii tego kraju laboratorium fałszowania dokumentów. Obiekt należał do międzynarodowej grupy przestępczej i służył do falsyfikowania między innymi paszportów dla nielegalnych migrantów, przede wszystkim marokańskich. Fałszowane były dokumenty osobiste różnych państw, zwłaszcza Włoch, Francji i Argentyny, dokumenty prawa jazdy, amerykańskie wizy i certyfikaty potwierdzające prawo do stałego pobytu w Hiszpanii.

Infrastruktura była tak rozbudowana, że nie potrzebowała wsparcia innych ośrodków. Inaczej mówiąc, laboratorium fałszerzy było w pełni samowystarczalne. Policja zarekwirowała kilkanaście urządzeń kopiujących i teleinformatycznych oraz karty do przygotowania dowodów osobistych z zainstalowanym wewnątrz chipem.

Dotychczas aresztowano 12 członków grupy przestępczej. Znaleziono przy nich łącznie 75 tysięcy euro i 20 tysięcy dolarów w gotówce, a także cztery pojazdy i drona. Takie bogactwo nie powinno dziwić – za wydruk fałszywego paszportu grupa życzyła sobie do 5000 euro, za certyfikat stałego pobytu 800, a za prawo jazdy 1500 euro. Grupa w swojej działalności wspierała się Marokańczykami mieszkającymi w Hiszpanii, którzy nawiązywali w Maroku kontakty z osobami planującymi emigrować.

zobacz także:  Ranking kredytów hipotecznych listopad 2019

Strajk na lotnisku w Niemczech

Na lotnisku w niemieckim Duesseldorfie odbył się strajk ostrzegawczy zorganizowany przez pracowników obsługi naziemnej. Związek zawodowy Verdi zmobilizował ich do przerwania pracy w godzinach 3-11. Według informacji podawanych przez związek w akcji wzięło udział około 100 osób. Efekt strajku to między innymi 56 odwołanych lotów oraz opóźnienia przy odprawie i wyładunku bagaży.

To nie pierwszy taki strajk w tym tygodniu. W poniedziałek całodobowy strajk obsługi naziemnej odbył się na lotnisku w Hamburgu.

1 komentarz

  1. Irenka pisze:

    No cóż, rolnicy sami głosowali na PiS, mając przecież „swoją” partię PSL. Teraz są rozczarowani brakiem pomocy ze strony rządu, więc protestują.

Dodaj Twój komentarz