niedziela, 26 maja 2024
HotMoney

Ile kosztuje czarter jachtu w Chorwacji? Wynajem jachtu oraz dodatkowe opłaty

Jacht

Wakacyjny rejs jachtem po wybrzeżach Chorwacji to marzenie niejednego Polaka. A jakie trzeba mieć fundusze, aby stało się to możliwe? Sprawdzamy koszty czarteru jachtu w Chorwacji.

Ile kosztuje czarter jachtu?

W Chorwacji, jak w każdym innym atrakcyjnym turystycznie miejscu, wyróżnia się trzy sezony: wysoki, średni oraz niski i od tego między innymi zależy, ile zapłacisz za czarter jachtu.

Termin wysoki najczęściej obejmuje dwa miesiące wakacyjne – lipiec i sierpień, średni – czerwiec oraz wrzesień, natomiast niski – kwiecień, maj i październik. Z dokładnymi datami warto jednak zapoznać się na stronach poszczególnych firm wynajmujących jachty, ponieważ mogą się one od siebie nieco różnić.

Trzeba też uwzględnić, w ile osób jacht jest wynajmowany. Popularną praktyką jest wyruszenie w podróż dwóch rodzin, wtedy koszty te można równo podzielić. A jakie są ceny?

W sezonie wysokim należy liczyć 250-300 EUR za dzień za czarter jachtu dla maksymalnie 5 osób. Ostateczna cena zależy od tego, jak wiekowy pojazd wynajmujesz oraz jakie jest jego wyposażenie. Oczywiście, jeśli w rejs wybierze się więcej osób, konieczne jest wybranie odpowiednio większego jachtu, którego cena może dojść do 500 EUR za dzień.

zobacz także:  Ustawa o "małym ZUS" wejdzie w życie

Coraz więcej osób decyduje się natomiast na taką wyprawę w sezonie średnim. Wtedy woda jest ciepła, dzień dłuższy, a i problem ze znalezieniem parkingu jest mniejszy. Za jacht dwukabinowy, którym mogą płynąć 4-5 osób, płaci się ok. 200 EUR za dzień, choć można znaleźć też korzystniejsze okazje.

Najkorzystniejsze ceny są oczywiście w sezonie niskim, mogą stanowić połowę tego, co w sezonie wysokim. Co więcej, często dochodzą nawet do niecałych 100 EUR za dzień. Wtedy też jachty są zwykle lepiej przygotowane, ponieważ armatorzy mają więcej czasu na ich obsługę.

A czy to jedyne koszty, o jakich musisz wiedzieć?

Rejs jachtem – dodatkowe opłaty

Nawet jak dokładnie sprawdzić koszt czarteru jachtu, to nie koniec opłat związanych z taką podróżą. Co trzeba jeszcze wziąć pod uwagę? Samą podróż do Chorwacji, czyli paliwo samochodowe oraz opłaty za autostrady. Ponadto należy opłacić parking przy marinie – nie zaleca się stawania na tzw. dzikich parkingach, ponieważ nigdy nie ma się wtedy pewności, co się stanie z autem podczas Twojej nieobecności.

zobacz także:  Taksówki mają nową konkurencję - obok Ubera na rynku pojawił się Taxify.

Konieczne jest opłacanie m.in. paliwa jachtowego, opłat portowych, no i oczywiście żywności. Lecz co ciekawe, taki rejs może wynieść nawet 1800-2000 zł za osobę, a to mniej, niż wielu Polaków sobie wyobraża.

Co musisz wiedzieć, zanim wejdziesz na jacht?

Przed wyruszeniem w takim podróż, warto wiedzieć o kilku rzeczach. Wiele osób zastanawia się, czy grozi im choroba morska – jest to mało prawdopodobne, ponieważ jacht porusza się w niewielkiej odległości od lądu.

Na jachcie może być też internet, choć czasami taka usługa jest dodatkowo płatna. Zwykle też obowiązywać będą limity w przesyle danych.

Ponadto planując rejs statkiem trzeba zaopatrzyć się w pokaźną ilość kremów z wysokim filtrem UV, a także w wygodne nakrycie głowy i buty… z miękką podeszwą (aby nie zostawiać śladów). Lepiej też spakować się w miękką torbę, aniżeli w walizkę.

komentarze 2

  1. Aleksandra pisze:

    Zamiast czarteru można się też wybrać w rejs.

  2. Melisa pisze:

    To całkiem fajny pomysł na wakacje z przyjaciółmi. Wbrew pozorom faktycznie nie taki drogi, jak mogłoby się wydawać.

Dodaj Twój komentarz