Komisja Nadzoru Finansowego podała w komunikacie, że nałożyła na dom maklerski X-Trade Brokers najwyższą w historii karę finansową. Ile wynosi? Skąd taka decyzja? Czytaj dalej!
- Ile wynosi kara dla X-Trade Brokers?
- Czym zajmuje się X-Trade Brokers?
- Zarzuty dla XTB od KNF
- Reakcja X-Trade Brokers na zarzuty
Ile wynosi kara dla X-Trade Brokers?
Zaczniemy od tego, co z pewnością interesuje wielu, czyli jak wysoka jest owa gigantyczna – najwyższa w historii kara finansowa dla domu maklerskiego. W przypadku kar nakładanych przez Komisję Nadzoru Finansowego jest ona rekordowo wysoka. O jakich pieniądzach mówimy? KNF nałożyła na X-Trade Brokers karę w wysokości 9,9 milionów złotych. Widać więc, że nie są to małe pieniądze. Nie pozostaną obojętne dla majątku firmy, ale nie wpłyną znacząco na jej finansowanie, gdyż zyski netto przedsiębiorstwa są bardzo wysokie. Co na sumieniu na dom maklerski, że został tak surowo oceniony?
Czym zajmuje się X-Trade Brokers?
By zrozumieć, skąd wzięła się tak wysoka kara i jakiego wykroczenia dopuściło się X-Trade Brokers, należy poznać model działania firmy. XTB, bo tak bywa nazywane X-Trade Brokers, to tak zwany market maker. Działalność tego typu domu maklerskiego polega na tym, że wykorzystuje dane dostarczane przez najlepsze instytucje finansowe do tworzenia własnego rynku. To pozwala mu na przygotowywanie dla klientów możliwości inwestowania w produkty pochodne (tzw. rynek forex). Najczęściej korzystają z tego typu usług klienci detaliczni. Inwestują w waluty, akcje, surowce, indeksy giełdowe. W transakcjach stoją po przeciwnej stronie niż X-Trade Brokers. Zysk klienta to strata dla XTB i na odwrót.
Zarzuty dla XTB od KNF
Co zarzuca Komisja Nadzoru Finansowego domowi maklerskiemu X-Trade Brokers? Skąd tak wysoka kara? W toku postępowania komisja ustaliła, że w okresie od dnia 1 stycznia 2014 r. do dnia 31 maja 2015 r. X-Trade Brokers stosował niesymetryczne ustawienie parametru deviation w ramach egzekucji zleceń klientów w modelu instant, czyli w takich, w których gwarantowane ma być, że realizacja zlecenia nastąpi po cenie w nim zawartej. W efekcie XTB realizował zlecenia klientów w przypadku zmiany ceny danego instrumentu finansowego w sposób korzystny dla X-Trade Brokers, a odrzucał te zlecenia klientów, które w przypadku zmiany ceny, były z zyskiem dla klienta, a stratą dla XTB. Co więcej, dom maklerski na jednej z platform transakcyjnych, miał również ustawiać tzw. parametr delay, w stosunku do określonej kategorii klientów, którzy były obserwowani przez Dział Tradingu. Tego typu narzędzie służyło dodatkowej weryfikacji ceny w złożonych przez nich zleceniach, co powodowało, że egzekucje zleceń były wstrzymywanie na czas określony. Parametr wyrażano w milisekundach.
Reakcja X-Trade Brokers na zarzuty
Oczywiście X-Trade Brokers Dom Maklerski zamierza odwołać się od decyzji Komisji Nadzoru Finansowego. Zarząd XTB nie znajduje żadnych podstaw do tego typu zastrzeżeń. Przypomina, że dokonał obszernych wyjaśnień i przekazał ekspertyzy prawne i ilościowe niezależnych podmiotów, które potwierdziły, że stosowany mechanizm niesymetrycznej dewiacji nie mógł mieć wpływu na wyniki transakcji klientów, a więc być działaniem na ich szkodę. Co więcej, zwraca uwagę na to, że zarzuty dotyczą okresu sprzed wydania przez KNF wytycznej o konieczności stosowania symetrycznej dewiacji. Jak sprawa dalej się potoczy? Czy XTB zapłaci karę? Trzeba czekać na kolejne ustalenia.
Interesujące, mam tak małą wiedze o finansach, że każdy taki artykuł otwiera mi oczy na to co się dzieje.