piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Ile potrzeba pieniędzy, aby się utrzymać? Czy można przeżyć za 1000 zł?

Miesięczne wynagrodzenie

W czasach, gdy wszystko coraz więcej kosztuje, lecz jednocześnie poprawia się komfort życia Polaków, często zadawane jest pytanie: za ile pieniędzy można się utrzymać? Jakie są najczęstsze wydatki i czy możliwe jest, żeby przeżyć za 1000 zł?

Ile kosztuje życie w Polsce?

Od kilku lat eksperci finansowi analizują, ile kosztuje życie w Polsce. Obecnie zakłada się, że miesięczne zarobki powinny wynosić 3-5 tys. zł. To pozwala na opłacenie mieszkania, mediów, zakup jedzenia i takich produktów jak ubrania czy buty. Posiadając dochód o tej wysokości można też odłożyć na wakacje czy na inne przyjemności.

Mowa tu jednak o życiu na standardowym poziomie. Takim, gdzie nie trzeba z miesiąca na miesiąc martwić się o zapłacenie rachunku i gdzie można pozwolić sobie na rozrywki. A ile trzeba zarabiać, by móc spokojnie opłacić wszystkie najważniejsze rzeczy?

Opłaty za mieszkanie

W najkorzystniejszej sytuacji są Ci, którzy mieszkanie dostali/odziedziczyli. Wtedy na głowie mają tylko czynsz, którego wysokość najczęściej znajduje się w przedziale 500-800 zł (wszystko zależy od metrażu, okolicy etc.).

zobacz także:  Praca za granicą a kredyt w Polsce, czy dostaniesz?

Gorzej, jeśli nie posiadasz własnego lokum. W przypadku wynajmu trzeba najczęściej uwzględnić co najmniej 1000 zł. Masz też alternatywę – możesz zakupić nieruchomość za środki z kredytu hipotecznego. Lecz nawet jeśli uda Ci się uzyskać ratę w wysokości 900-1000 zł, to uwzględnić trzeba też czynsz. No i wkład własny, bez którego nie uzyskasz obecnie zobowiązania.

Media

W każdym z przedstawionych powyżej przypadków uwzględnić trzeba media. To nie tylko prąd czy gaz, ale też telefon i Internet. W obecnych czasach najłatwiej zrezygnować jest z telewizji, ale i tak całość generuje dodatkowo 200-400 zł miesięcznie.

Benzyna/transport

Bez względu na to, gdzie mieszkasz i pracujesz, musisz wziąć pod uwagę dodatkowe koszty związane z transportem. Czy to budżet na paliwo, który może wynosić do 150 zł w przypadku, gdy nie jeździsz zbyt dużo miesięcznie, czy bilety na komunikację miejską. A gdy posiadasz samochód, w skali roku trzeba pamiętać o wydatkach na przegląd, OC, naprawę, zakup płynów eksploatacyjnych.

Artykuły żywnościowe, do domu, leki

To już jest bardzo indywidualna kwestia, aczkolwiek można przyjąć, że średnio takie wydatki na jedną osobę wynoszą 600 zł. Przy czym nie jest wliczane do tego jedzenie na mieście.

zobacz także:  Kredyty walutowe, co było a co jest teraz z kredytami w walutach?

Czy można przeżyć za 1000 zł?

Gdy to się wszystko zsumuje, okazuje się, że ostateczna kwota wykracza sporo ponad 1000 zł. A czy można przeżyć za taką sumę? Teoretycznie jest to możliwe, wiąże się jednak z wieloma ograniczeniami. Przede wszystkim wynajmować mieszkanie należałoby z kilkoma innymi osobami, aby móc maksymalnie obniżyć te koszty. Oszczędzać trzeba by również na jedzeniu czy transporcie. Choć biorąc pod uwagę najnowsze symulacje finansowe, w obecnych czasach należałoby posiadać minimum 1500 zł, by móc zaspokoić podstawowe potrzeby.

komentarze 3

  1. Pablo pisze:

    Tak naprawdę wszystko zależy od tego gdzie się mieszka i jaka jest aktualna sytuacja życiowo-rodzinna. Pewnie osoby, które mieszkają w małych własnościowych mieszkaniach, gdzie czynsz wynosi 200 zł miesięcznie (są jeszcze takie miejsca) dałyby radę przeżyć za 1000 zł, choć bardzo skromnie.

  2. kosmos pisze:

    No i dlatego minimalna emerytura lub renta powinna wynosić co najmniej 1500 zł. Przecież te świadczenia są dla starszych lub schorowanych osób, Do kosztów utrzymania należy jeszcze doliczyć wydatki na leki i lekarzy.

  3. Annanas pisze:

    Bzdura totalna totalitarnego ustroju obecnej Polski. Gdyby można się było utrzymać (myślę o emerytach) za 1000 zł, to rządzący nie kradliby wielkich milionów ograbiając nas wszystkich Polaków. Bo te pieniądze nam wszystkim się należą!!!!

Dodaj Twój komentarz