Energetyka jądrowa jest tematem mocno wałkowanym nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Gdy wszyscy nasi sąsiedzi budowali elektronie, Polsce była swego rodzaju zieloną wyspą. Teraz powoli się to zmienia, a plany budowy elektrowni jądrowej w naszym kraju są już zatwierdzone. To dobre rozwiązanie czy nie? Czy rozwój energetyki jądrowej w Polsce rzeczywiście jest możliwy?
- Elektrownia atomowa w Polsce – tak czy nie?
- Elektrownia jądrowa w Żarnowcu
- Kiedy wrócił temat elektrowni atomowej w Polsce?
- Gdzie powstanie nowa elektrownia jądrowa w Polsce?
Elektrownia atomowa w Polsce – tak czy nie?
Podejście do energetyki jądrowej jest bardzo zróżnicowane i poglądy na ten temat bardzo ze sobą kontrastują. W Polsce znajdą się zarówno zagorzali przeciwnicy, wieszczący koniec świata, jak i zwolennicy, dla których energia jądrowa jest jedyną słuszną opcją będącą szansą do znalezienia alternatywnych źródeł energii i uwolnienia się od wpływów innych. Jest to niestety spór nie do rozstrzygnięcia, a argumenty wysuwane przez jedną i drugą stronę bywają mniej czy bardziej trafne. Ostateczna decyzja jednak należy do władz, a te zapewniły, że do 2030 roku w Polsce na pewno powstanie elektrownia atomowa.
Elektrownia jądrowa w Żarnowcu
Bardzo dużo się mówi o przyszłym powstaniu elektrowni atomowej w Polsce, ale mało kto wie, a może raczej mało kto pamięta, że plany budowy i uruchomienia takiej elektrowni były już znacznie wcześniej. Ba! Nawet ją wybudowano, choć same prace przerwano, przez co została nieukończona. Chodzi oczywiście o elektrownię jądrową w Żarnowcu, której budowa rozpoczęła się w 1982 roku, po wieloletnich badaniach klimatycznych, geologicznych itd. Miała ona zostać uruchomiona w 1990 roku, ale nie wyszło. Dlaczego? Katastrofa w Czernobylu w 1986 roku, która wyzwoliła falę protestów przeciwko energii jądrowej. Przeprowadzono referendum, z którego wynikło, że zdecydowana większość lokalnej społeczności opowiedziała się przeciwko powstaniu elektrowni. Tym samym w 1990 roku, nieukończona budowla przeszła w stan likwidacji.
Kiedy wrócił temat elektrowni atomowej w Polsce?
O budowaniu własnej elektrowni jądrowej zapomniało się na blisko 20 lat. Przez ten czas wiele innych państw miało już swoje, a także budowało nowe. Temat wznowiono w 2009 roku, kiedy ro Rada Ministrów postanowiło rozpocząć pracę nad nowym projektem Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Zaczęto robić powolne przymiarki do tego, a w społeczeństwie znów zawrzało i pojawiły się kolejne dyskusje z tym związane. Klamka jednak zapadła, elektrownia jądrowa na pewno w Polsce powstanie – pytanie jednak jest jedno: gdzie i co na to lokalna społeczność?
Gdzie powstanie nowa elektrownia jądrowa w Polsce?
Plany związane z budową nowej polskiej elektrowni atomowej są już w dosyć zaawansowanym stadium. Dokładna lokalizacja nie jest jeszcze znana, choć jedynym pewnym jest to, że będzie to województwo pomorskie, mające najlepsze do tego warunki. Można jednak w sieci znaleźć także dość sprzeczne informacje. Z jednych wynika, że elektrownia powstanie w Żarnowcu, na miejscu poprzednim, inni twierdzą, że przygotowanie terenu pod budowę w tym miejscu byłoby zbyt kosztowne i wymieniają inny teren, jakim jest Lubiatowo. Którakolwiek z tych lokalizacji zostanie wybrana, a możliwe, że będzie to jeszcze inne, wcześniej niewymieniane miejsce, dowiemy się tego dopiero w 2019 roku, najpóźniej w 2020. Dlaczego? Dopiero na ten czas planuje się zakończenie badań lokalizacyjnych i środowiskowych.
Kiedy najwcześniej może powstać w pełni działająca elektrownia atomowa w Polsce? Szacuje się, że z pewnością będzie to po roku 2030, najpewniej w okresie lat 2040-2045. Co jednak z tego wyniknie? To się dopiero okaże, a czas pokaże jak obecne plany odnajdą się w rzeczywistości.
No ciekawe, czy coś z tego będzie. Ludzie się boją…