wtorek, 16 lipca 2024
HotMoney

Gdzie w Polsce może powstać elektrownia atomowa? Plany rozwoju energetyki jądrowej w Polsce

Elektrownia atomowa

Energetyka jądrowa jest tematem mocno wałkowanym nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Gdy wszyscy nasi sąsiedzi budowali elektronie, Polsce była swego rodzaju zieloną wyspą. Teraz powoli się to zmienia, a plany budowy elektrowni jądrowej w naszym kraju są już zatwierdzone. To dobre rozwiązanie czy nie? Czy rozwój energetyki jądrowej w Polsce rzeczywiście jest możliwy?

Elektrownia atomowa w Polsce – tak czy nie?

Podejście do energetyki jądrowej jest bardzo zróżnicowane i poglądy na ten temat bardzo ze sobą kontrastują. W Polsce znajdą się zarówno zagorzali przeciwnicy, wieszczący koniec świata, jak i zwolennicy, dla których energia jądrowa jest jedyną słuszną opcją będącą szansą do znalezienia alternatywnych źródeł energii i uwolnienia się od wpływów innych. Jest to niestety spór nie do rozstrzygnięcia, a argumenty wysuwane przez jedną i drugą stronę bywają mniej czy bardziej trafne. Ostateczna decyzja jednak należy do władz, a te zapewniły, że do 2030 roku w Polsce na pewno powstanie elektrownia atomowa.

zobacz także:  Lotos Petrobaltic, SKOK Wołomin... - przegląd 27 lutego 2019

Elektrownia jądrowa w Żarnowcu

Bardzo dużo się mówi o przyszłym powstaniu elektrowni atomowej w Polsce, ale mało kto wie, a może raczej mało kto pamięta, że plany budowy i uruchomienia takiej elektrowni były już znacznie wcześniej. Ba! Nawet ją wybudowano, choć same prace przerwano, przez co została nieukończona. Chodzi oczywiście o elektrownię jądrową w Żarnowcu, której budowa rozpoczęła się w 1982 roku, po wieloletnich badaniach klimatycznych, geologicznych itd. Miała ona zostać uruchomiona w 1990 roku, ale nie wyszło. Dlaczego? Katastrofa w Czernobylu w 1986 roku, która wyzwoliła falę protestów przeciwko energii jądrowej. Przeprowadzono referendum, z którego wynikło, że zdecydowana większość lokalnej społeczności opowiedziała się przeciwko powstaniu elektrowni. Tym samym w 1990 roku, nieukończona budowla przeszła w stan likwidacji.

Kiedy wrócił temat elektrowni atomowej w Polsce?

O budowaniu własnej elektrowni jądrowej zapomniało się na blisko 20 lat. Przez ten czas wiele innych państw miało już swoje, a także budowało nowe. Temat wznowiono w 2009 roku, kiedy ro Rada Ministrów postanowiło rozpocząć pracę nad nowym projektem Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Zaczęto robić powolne przymiarki do tego, a w społeczeństwie znów zawrzało i pojawiły się kolejne dyskusje z tym związane. Klamka jednak zapadła, elektrownia jądrowa na pewno w Polsce powstanie – pytanie jednak jest jedno: gdzie i co na to lokalna społeczność?

zobacz także:  Zgubione świadectwo pracy - co robić?

Gdzie powstanie nowa elektrownia jądrowa w Polsce?

Plany związane z budową nowej polskiej elektrowni atomowej są już w dosyć zaawansowanym stadium. Dokładna lokalizacja nie jest jeszcze znana, choć jedynym pewnym jest to, że będzie to województwo pomorskie, mające najlepsze do tego warunki. Można jednak w sieci znaleźć także dość sprzeczne informacje. Z jednych wynika, że elektrownia powstanie w Żarnowcu, na miejscu poprzednim, inni twierdzą, że przygotowanie terenu pod budowę w tym miejscu byłoby zbyt kosztowne i wymieniają inny teren, jakim jest Lubiatowo. Którakolwiek z tych lokalizacji zostanie wybrana, a możliwe, że będzie to jeszcze inne, wcześniej niewymieniane miejsce, dowiemy się tego dopiero w 2019 roku, najpóźniej w 2020. Dlaczego? Dopiero na ten czas planuje się zakończenie badań lokalizacyjnych i środowiskowych.

Kiedy najwcześniej może powstać w pełni działająca elektrownia atomowa w Polsce? Szacuje się, że z pewnością będzie to po roku 2030, najpewniej w okresie lat 2040-2045. Co jednak z tego wyniknie? To się dopiero okaże, a czas pokaże jak obecne plany odnajdą się w rzeczywistości.

1 komentarz

  1. Fanfara pisze:

    No ciekawe, czy coś z tego będzie. Ludzie się boją…

Dodaj Twój komentarz