wtorek, 28 maja 2024
HotMoney

Rozbudowa A4, Prada rezygnuje z futer… – przegląd 23 maj 2019

dziewczyna w futrze

Najstarszy odcinek autostradowy w Polsce czeka rozbudowa. Tymczasem dom mody Prada wprowadza u siebie małą rewolucję, rezygnując ze stosowania naturalnych futer.

Rozbudowa A4

We Wrocławiu została podpisana umowa na przygotowanie analizy dotyczącej rozbudowy autostrady A4 na najstarszym odcinku od Wrocławia do Krzyżowej. Opracowany ma zostać wariant rozbudowy lub budowy nowej autostrady, który zapewni bezpieczną i komfortową podróż.

Autostrada A4 w województwie dolnośląskim została wybudowana w latach 30-tych XX wieku i tym samym jest najstarszym odcinkiem autostradowym w Polsce. Nie spełnia jednak w pełnym zakresie aktualnie obowiązujących warunków technicznych przewidzianych dla autostrad, mianowicie nie posiada pasa awaryjnego. Budowa lub przebudowa potrwa, według szacunków, przynajmniej 7 lat i może pochłonąć 6 mld zł.

Kiedy czysta ropa?

Transneft uzgodnił z Białorusią plan, którego realizacja ma rozwiązać kwestię zanieczyszczonej ropy naftowej. Siergiej Andronow, wiceprezes Transneftu, nie podał szczegółów planu, poinformował jednak, że jeżeli zacznie on być wdrażany 24 maja, to ropa wolna od zanieczyszczeń może pojawić się w Polsce 9-10 czerwca. Powiedział też, że strona polska wyraziła zainteresowanie planem, ale potrzebuje jeszcze czasu, aby go rozpatrzyć.

zobacz także:  Sieć 5G, Podatek od śladu węglowego... - przegląd 13 maja 2019

Dostawy ropy są wstrzymane od około miesiąca. W Warszawie odbyły się w tej sprawie rozmowy pomiędzy przedstawicielami polskich i niemieckich rafinerii, operatorami sieci i stroną rosyjską.

Ataki chemiczne w Syrii?

Amerykański Departament Stanu poinformował, że USA posiadają raporty mówiące o tym, że w północno-zachodniej części Syrii siły rządowe dopuszczają się używania broni chemicznej. Informacje te mają pochodzić z różnych źródeł. Między innymi chodzi o wywiady z naocznymi świadkami ataków. Według tych danych, wielu bojowników opozycji znalazło się w szpitalach z objawami charakterystycznymi dla kontaktu z bronią chemiczną.

Dochodzenie w tej sprawie wciąż trwa. Dopiero po wyciągnięciu ostatecznych wniosków będzie się można spodziewać reakcji Waszyngtonu, który zapowiadał we wtorek, że użycie broni chemicznej przez reżim Asada spotka się z szybką i zdecydowaną reakcją Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników. Zresztą prezydent Donald Trump do tej pory już dwa razy zarządzał lotnicze ataki na siły Asada – jako odwet za użycie gazu bojowego sarin oraz chemiczny atak na cywilną ludność w mieście Duma.

Prada bez naturalnych futer

Słynny dom mody Prada Group podjął przełomową dla siebie decyzję i ogłosił rezygnację ze stosowania naturalnych zwierzęcych futer we wszystkich swoich kolekcjach. Zamierza zwrócić się ku nowatorskim materiałom i dzięki temu oferować produkty nie tylko wysokiej jakości, ale i zgodne z etyką.

zobacz także:  PKP, czyli Polskie Koleje Państwowe – kiedy powstały? Co wiemy o PKP?

Wyprodukowana już przez Pradę odzież z naturalnym futrem będzie wyprzedawana aż do wyczerpania zapasów, natomiast futra nie będą już stosowane od sezonu wiosna-lato 2020. Ta decyzja to efekt współpracy z koalicją Fur Free Alliance, zrzeszającą około 50 różnych organizacji ochrony praw zwierząt, i prowadzonego przez nią programu Sklepy Wolne Od Futer. Do programu tego przystąpiło już ponad 1000 marek odzieżowych z całego świata, a wśród nich tak znane jak Chanel, Gucci, Versace, Armani czy Hugo Boss.

Dodaj Twój komentarz