wtorek, 28 stycznia 2025
HotMoney

Faktura bez paragonu? Zgubiłem paragon, ale potrzebuję faktury

Paragon

Często zdarza się, że kupujący wracają do sklepu po fakturę, gdy mają na to więcej czasu. Co jednak w sytuacji, gdy w międzyczasie zgubili paragon? Czy przedsiębiorca może wystawić im fakturę? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Kiedy sprzedawca ma obowiązek wystawienia faktury?

Na początek chcielibyśmy jednak wyjaśnić, kiedy na sprzedawcy ciąży obowiązek wystawienia faktury. Obligatoryjnie należy to zrobić, kiedy nabywcą jest inny podmiot gospodarczy. A więc w sytuacji, gdy stronami transakcji są dwa przedsiębiorstwa, przepisy nie zostawiają żadnego pola do manewru – faktura musi zostać wystawiona.

A co jeśli kupującym jest osoba fizyczna? Wtedy musi otrzymać potwierdzenie sprzedaży, najczęściej jest to jednak paragon. Wynika to z obowiązku stosowania kas rejestrujących, jaki nakładany jest na tych podatników, którzy prowadzą sprzedaż dla osób fizycznych oraz rolników ryczałtowanych. Wynika to z tego, iż muszą prowadzić ewidencję obrotu.

Paragonem jest więc dokument fiskalny, czyli potwierdzenie sprzedaży. Jednak na wyraźne życzenie klienta, przedsiębiorca musi wystawić mu fakturę. Tu istnieje kilka ograniczeń związanych z terminem takiego zgłoszenia, ten aspekt omówimy jednak później.

zobacz także:  500+ dla niepełnosprawnych, Wyrok w sprawie Amber Gold... - przegląd 20 maj 2019

A czy możliwym jest uzyskanie faktury, gdy zgubiłeś paragon? Sprawdzamy, co na ten temat mówią przepisy.

Czy można wystawić fakturę bez paragonu?

Generalnie przepisy określają, że jeśli sprzedaż została dokonana przy użyciu kasy rejestrującej, do kopii faktury musi zostać dołączony paragon. Wynika to z tego, że podatnik powinien odprowadzić VAT z każdego paragonu oraz faktury. Jeśli natomiast posiada potwierdzenie, że dotyczy to tej samej transakcji, unika podwójnego opodatkowania, które byłoby dla niego niekorzystne. Dlatego sprzedający odmawiają wystawienia faktury bez paragonu i mają do tego prawo. Jest jednak kilka wyjątków.

Jeśli w sklepie stosowana jest kasa rejestrująca emitująca faktury, można wystawić wyłącznie ten dokument. Tak dzieje się również wtedy, kiedy wartość sprzedaży i kwota podatku uwzględniane są w raporcie fiskalnym dobowym kasy. Lecz tu mowa jest o takich sytuacjach, w których od razu prosisz o przygotowanie faktury.

W korzystnej sytuacji jesteś wtedy, gdy za zakupy płaciłeś kartą. Jeśli posiadasz potwierdzenie płatności bądź przelewu, sprzedawca może wystawić Ci fakturę bez paragonu.

Czas na wystawienie faktury

Na końcu warto wiedzieć, ile sprzedający ma czasu na wystawienie faktury. Należy to zrobić do 15 dnia miesiąca następującego po tym miesiącu, w którym dokonano transakcji.

zobacz także:  Na czym polega factoring?

Natomiast często zdarza się tak, że klienci zapominają zgłosić prośbę o wystawienie faktury. Ustawa daje im jednak dodatkowy czas. Jeśli zgłoszenie to nastąpi w ciągu trzech miesięcy od daty transakcji, sprzedawca musi przygotować ten dokument. Po upływie tego terminu to od jego indywidualnej decyzji zależy, czy zajmie się tym.

Jak widać, kwestie związane z wystawianiem faktur nie należą do najłatwiejszych. Dlatego dobrze jest zdawać sobie sprawę z tego, jakie są obowiązki zarówno sprzedawców, jak i konsumentów.

Dodaj Twój komentarz