W życie wejdą zmiany dotyczące emerytury dla funkcjonariuszy służb mundurowych. Oprócz tego zmieni się też płatność za nadgodziny.
- Emerytura policyjna niezależna od wieku
- Polskie misje wojskowe przedłużone do końca roku
- Nowa szefowa Europejskiego Banku Centralnego
- Węgry zgadzają się na obecność wojsk USA
- Największa elektrownia słoneczna na świecie
Emerytura policyjna niezależna od wieku
Polski rząd przyjął projekt ustawy usuwającej warunek ukończenia 55. roku życia przy nabywaniu praw do policyjnej emerytury. Zmiana ta to efekt porozumienia zawartego w listopadzie ubiegłego roku przez ówczesnego szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego oraz przedstawicieli związków zawodowych.
Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, ABW, AW, SKW, SWW, CBA, SG, SOP, PSP, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej i ich rodzin pracownicy mundurowi będą mogli otrzymać emeryturę po 25 latach służby bez względu na ukończony wiek.
Ujednolicono też kwestię nadgodzin. Do tej pory funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej mieli 100% płatnych nadgodzin, Państwowa Straż Pożarna i Straż Marszałkowska już tylko 60%, a Policja, Straż Graniczna i inne służby w ogóle nie mogły mieć wypłacanych pieniędzy za nadgodziny, a jedynie odbierać za nie wolny czas. Teraz funkcjonariusze wszystkich tych służb mundurowych będą mieli prawo do 100% płatnych nadgodzin.
Polskie misje wojskowe przedłużone do końca roku
Prezydent Andrzej Duda podpisał 6 postanowień o przedłużeniu do 31 grudnia 2019 roku okresu użycia Polskich Kontyngentów Wojskowych poza granicami państwa. Chodzi o Kontyngenty Wojskowe: Afganistan, Irak, Łotwa, Rumunia, KFOR i Sophia.
Nowa szefowa Europejskiego Banku Centralnego
Rada Europejska desygnowała na szefową Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde. W latach 2007-2011 była ona ministrem finansów Francji, natomiast od połowy 2011 roku obejmuje stanowisko dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Z tego ostatniego stanowiska zamierza zrezygnować na okres zatwierdzenia swojej nominacji.
Węgry zgadzają się na obecność wojsk USA
Parlament Węgier wydał zgodę na stacjonowanie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych na terytorium kraju. Za zgodą tą opowiedziało się 162 posłów, 19 wstrzymało się od głosu, a tylko 3 wyraziło sprzeciw. Udzielenie tej zgody stanowiło jeden z warunków wejścia w życie porozumienia obronnego między rządami obu krajów. Współpraca polegać będzie między innymi na modernizacji węgierskich sił zbrojnych poprzez zakup nowoczesnego amerykańskiego sprzętu.
Największa elektrownia słoneczna na świecie
W Zjednoczonych Emiratach Arabskich powstała Noor Abu Dhabi, największa elektrownia słoneczna na świecie. Zbudowana jest z 3,2 mln paneli słonecznych, zapewniających moc 1,177 gigawata, tym samym stając się pierwszą w historii elektrownią słoneczną, której moc przekracza 1 gigawat. Największa do tej pory elektrownia tego typu, czyli amerykańska Solar Star, osiąga moc „zaledwie” 579 megawatów.
Elektrownia zajmuje obszar 8 km kwadratowych, a jej budowa kosztowała 870 mln dolarów. Dzięki niej emisja dwutlenku węgla do atmosfery zmniejszy się o milion ton rocznie.