Czasy, w których wyrobienie nowego dowodu osobistego wiązało się z długim wyczekiwaniem w kolejkach w urzędzie odeszły do lamusa. Obecnie możemy zrobić to na kilka sposobów, poniżej przydatne informacje na temat wydania i wymiany dowodu osobistego.
- Kiedy należy wyrobić dowód osobisty?
- Gdzie wyrobić dowód osobisty?
- Co jest potrzebne, aby wyrobić dowód osobisty?
- Ile kosztuje dowód osobisty?
- Jak długo trzeba czekać na dowód osobisty?
Kiedy należy wyrobić dowód osobisty?
Dowód osobisty jest dokumentem potwierdzającym naszą tożsamość oraz polskie obywatelstwo. Od marca 2019 roku możemy wyrobić jedynie e-dowód, to dokument z warstwą elektroniczną. Wbudowany chip umożliwia odczyt danych z dowodu przy użyciu specjalnego czytnika.
Dokument należy wyrobić w sytuacji, w której:
- ukończyliśmy osiemnasty rok życia,
- nasze dane osobowe uległy zmianie,
- dotychczasowy dowód osobisty utracił ważność, doszło do utraty dokumentu w wyniku zagubienia, kradzieży lub uległ zniszczeniu,
- nasz wygląd zewnętrzny zmienił się w sposób uniemożliwiający identyfikację.
Gdzie wyrobić dowód osobisty?
Istnieją trzy sposoby wyrobienia dowodu osobistego, wniosek możemy złożyć:
- W urzędzie – obowiązujące przepisy pozwalają złożyć wniosek o wyrobienie lub wymianę dowodu osobistego w dowolnie wybranym urzędzie. To obowiązująca procedura dla osób, które ukończyły 18 lat i nie mają jeszcze dowodu osobistego oraz kiedy mamy obowiązek wymiany dokumentu.
- Przez Internet – w tej opcji potrzebny jest profil zaufany (eGO), na którym trzeba się zalogować i postępować zgodnie z wytycznymi, dostępnymi na stronie internetowej.
- Poza urzędem – to możliwość przeznaczona dla osób, które z usprawiedliwionych przyczyn (np. niepełnosprawność) nie mogą zrobić tego samodzielnie. W takiej sytuacji należy skontaktować się z urzędem, przedstawić powody. Urzędnik zjawi się miejscu naszego zamieszkania i odbierze od nas wymagane dokumenty.
Co jest potrzebne, aby wyrobić dowód osobisty?
Chcąc wyrobić dowód osobisty należy przygotować stosowne dokumenty. Potrzebny jest:
- Wniosek o wydanie dowodu osobistego. Formularz dostępny jest na stronie urzędu miasta, gminy, można otrzymać go w urzędzie,
- Kolorowe zdjęcie na papierze fotograficznym, twarz musi zajmować od 70% do 80% przestrzeni zdjęcia. Fotografia powinna zostać wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.
- Dotychczasowy dowód osobisty lub nasz aktualny paszport.
- Dokument podróży lub inny dokument stwierdzający naszą tożsamość – jeżeli otrzymaliśmy polskie obywatelstwo.
Składając wniosek możemy skorzystać z opcji podpisu osobistego. To zaawansowany podpis elektroniczny, który umieszczany jest w e-dowodzie, pozwala na załatwianie wielu spraw min. w usługach online administracji.
Ile kosztuje dowód osobisty?
Od dnia 1 stycznia 2010 roku dowód osobisty jest wydawany bezpłatnie, wyrobienie nowego dokumentu nic nie kosztuje.
Jak długo trzeba czekać na dowód osobisty?
Na nowy dowód osobisty musimy czekać maksymalnie 30 dni, czasem nieco krócej. Dłuższy okres oczekiwania na dowód osobisty jest uzależniony od szczególnych sytuacji, informację w tej kwestii przekazuje urzędnik.