piątek, 9 czerwca 2023
HotMoney

Dopłaty do wymiany pieców w ramach programu „Czyste powietrze”

Smog

Z roku na rok powietrze w polskich miastach jest coraz bardziej zanieczyszczone, trwa walka ze smogiem, której działania intensyfikują się w okresie jesienno-zimowym. W tym roku rząd postanowił namawiać Polaków m.in. do wymiany pieców – o jakich dopłatach będzie mowa?

Rządowa walka ze smogiem

Jak wynika z badań Banku Światowego, to nie fabryki oraz samochody są w głównej mierze odpowiedzialne za smog w polskich miejscowościach. Przyczyny należy szukać w nieekologicznym i – co dowodzą eksperci – nieekonomicznym sposobie ogrzewania domów jednorodzinnych.

Jak się okazuje, w 50% winne są piece opalane tradycyjnym paliwem, takim jak węgiel. Dużo szkody przynosi również palenie „byle czym”: odpadkami czy – co gorsze – plastikiem. Już w poprzednich latach można było zauważyć próby uświadamiania obywateli, w tym roku natomiast rząd poszedł o krok dalej – w ramach programu „Czyste powietrze” realizowane będą dopłaty do wymiany pieców oraz termoizolacji budynków.

Program „Czyste powietrze”

Program “Czyste powietrze” to rządowa odpowiedź na skuteczną walkę ze smogiem. W jego ramach można wnioskować o dotację na wymianę pieców, termoizolację budynków czy nawet na wymianę stolarki.

Program skierowany jest do osób fizycznych, które posiadają prawo własności lub współwłasności budynku mieszkalnego. Zakłada się, że będzie on realizowany w ciągu najbliższych 10 lat i potrawa do 2029 roku. Suma, jaką rząd przeznaczył na projekt opiewa na kwotę 103 mld złotych. Ważne jest, że z tego 66,3 mld zł zostanie wykorzystanych na bezzwrotne dotacje, natomiast 39,7 mld zł będzie realizowanych w formie nisko oprocentowanych pożyczek, wynoszących nie mniej niż 2% rocznie. Natomiast maksymalny koszt pojedynczego projektu będzie wynosić 53 tys. zł, z czego 47,7 tys. rząd dopłaca do inwestycji, reszta może zostać przeznaczona na pożyczkę.

A jak i kiedy wnioskować o dopłaty?

Dopłaty do wymiany pieców, ocieplenia budynków

Po pierwsze, należy dokładnie zastanowić się przed złożeniem wniosku w ramach programu „Czyste powietrze”. Dlaczego? Ponieważ będzie można to zrobić tylko raz, a więc cała dokumentacja musi zostać starannie przygotowana. Należy też wcześniej przeprowadzić audyt energetyczny, który zostanie zweryfikowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dofinansowanie może zostać przeznaczone m.in. na wymianę pieców i kotłów na paliwo stałe starej generacji, prace związane z dociepleniem budynku, wymianą stolarki okiennej i drzwiowej, a także na montaż systemu ogrzewania elektrycznego lub wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Informacje o terminach składania wniosków w poszczególnych regionach zostaną zamieszczone na lokalnych stronach internetowych WFOŚiGW. Tam można również dowiedzieć się, jak wypełnić dokumenty. Wszystkie wnioski będą rozpatrywane na bieżąco, w trybie ciągłym.

I jak przekonują eksperci, choć jest to kosztowna inwestycja, wymagająca zakupu droższego, lecz „czystego” paliwa, zmniejszone zostanie jego zużycie, dzięki czemu koszty ogrzewania będą niższe.

komentarze 3

  1. pampuch pisze:

    bardzo dobrze, jestem ciekawy jak będzie wyglądać tegoroczna zima pod względem smogu

  2. never_ending_story pisze:

    Jak będzie wyglądać? Tak samo! Nie liczyłabym na żadne zmiany… To świadomość ludzka się musi zmienić, a nie tylko rząd ma dawać dofinansowanie.

  3. nightmare pisze:

    Ciekawe, ile osób faktycznie się do tego zgłasza. Takie piece mogłyby poprawić powietrze w miastach. No ale jeszcze ludzie musieliby przestać palić byle czym, a w tym zakresie jeszcze długo trzeba będzie edukować…

Dodaj Twój komentarz