poniedziałek, 27 maja 2024
HotMoney

Dopłaty do wymiany pieców w ramach programu „Czyste powietrze”

Smog

Z roku na rok powietrze w polskich miastach jest coraz bardziej zanieczyszczone, trwa walka ze smogiem, której działania intensyfikują się w okresie jesienno-zimowym. W tym roku rząd postanowił namawiać Polaków m.in. do wymiany pieców – o jakich dopłatach będzie mowa?

Rządowa walka ze smogiem

Jak wynika z badań Banku Światowego, to nie fabryki oraz samochody są w głównej mierze odpowiedzialne za smog w polskich miejscowościach. Przyczyny należy szukać w nieekologicznym i – co dowodzą eksperci – nieekonomicznym sposobie ogrzewania domów jednorodzinnych.

Jak się okazuje, w 50% winne są piece opalane tradycyjnym paliwem, takim jak węgiel. Dużo szkody przynosi również palenie „byle czym”: odpadkami czy – co gorsze – plastikiem. Już w poprzednich latach można było zauważyć próby uświadamiania obywateli, w tym roku natomiast rząd poszedł o krok dalej – w ramach programu „Czyste powietrze” realizowane będą dopłaty do wymiany pieców oraz termoizolacji budynków.

Program „Czyste powietrze”

Program “Czyste powietrze” to rządowa odpowiedź na skuteczną walkę ze smogiem. W jego ramach można wnioskować o dotację na wymianę pieców, termoizolację budynków czy nawet na wymianę stolarki.

zobacz także:  Akcja CBA, Sankcje USA... - przegląd 28 stycznia

Program skierowany jest do osób fizycznych, które posiadają prawo własności lub współwłasności budynku mieszkalnego. Zakłada się, że będzie on realizowany w ciągu najbliższych 10 lat i potrawa do 2029 roku. Suma, jaką rząd przeznaczył na projekt opiewa na kwotę 103 mld złotych. Ważne jest, że z tego 66,3 mld zł zostanie wykorzystanych na bezzwrotne dotacje, natomiast 39,7 mld zł będzie realizowanych w formie nisko oprocentowanych pożyczek, wynoszących nie mniej niż 2% rocznie. Natomiast maksymalny koszt pojedynczego projektu będzie wynosić 53 tys. zł, z czego 47,7 tys. rząd dopłaca do inwestycji, reszta może zostać przeznaczona na pożyczkę.

A jak i kiedy wnioskować o dopłaty?

Dopłaty do wymiany pieców, ocieplenia budynków

Po pierwsze, należy dokładnie zastanowić się przed złożeniem wniosku w ramach programu „Czyste powietrze”. Dlaczego? Ponieważ będzie można to zrobić tylko raz, a więc cała dokumentacja musi zostać starannie przygotowana. Należy też wcześniej przeprowadzić audyt energetyczny, który zostanie zweryfikowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dofinansowanie może zostać przeznaczone m.in. na wymianę pieców i kotłów na paliwo stałe starej generacji, prace związane z dociepleniem budynku, wymianą stolarki okiennej i drzwiowej, a także na montaż systemu ogrzewania elektrycznego lub wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

zobacz także:  Jak sprawdzić biuro podróży przed kupnem wycieczki?

Informacje o terminach składania wniosków w poszczególnych regionach zostaną zamieszczone na lokalnych stronach internetowych WFOŚiGW. Tam można również dowiedzieć się, jak wypełnić dokumenty. Wszystkie wnioski będą rozpatrywane na bieżąco, w trybie ciągłym.

I jak przekonują eksperci, choć jest to kosztowna inwestycja, wymagająca zakupu droższego, lecz „czystego” paliwa, zmniejszone zostanie jego zużycie, dzięki czemu koszty ogrzewania będą niższe.

komentarze 3

  1. pampuch pisze:

    bardzo dobrze, jestem ciekawy jak będzie wyglądać tegoroczna zima pod względem smogu

  2. never_ending_story pisze:

    Jak będzie wyglądać? Tak samo! Nie liczyłabym na żadne zmiany… To świadomość ludzka się musi zmienić, a nie tylko rząd ma dawać dofinansowanie.

  3. nightmare pisze:

    Ciekawe, ile osób faktycznie się do tego zgłasza. Takie piece mogłyby poprawić powietrze w miastach. No ale jeszcze ludzie musieliby przestać palić byle czym, a w tym zakresie jeszcze długo trzeba będzie edukować…

Dodaj Twój komentarz