sobota, 20 lipca 2024
HotMoney

Pożar Kyoto Animation, Tankowiec w rękach Strażników Rewolucji… – przegląd 18 lipiec 2019

tankowiec na wodzie

Podpalono budynek Kyoto Animation, znanego japońskiego studia animacji. Są 33 ofiary śmiertelne.

Pożar Kyoto Animation Studio

Wybuchł pożar w znajdującym się na przedmieściach Kioto trzykondygnacyjnym budynku japońskiego studia animacji Kyoto Animation, znanego z takich produkcji jak „Full Metal Panic”, „K-On!” czy „Clannad”. Prawdopodobnie miejsce miało podpalenie. Policja aresztowała już 41-letniego mężczyznę podejrzanego o popełnienie tego czynu – miał on wbiec do budynku około godziny 10.30 i rozlać niezidentyfikowany płyn, który spowodował pożar.

W chwili wybuchu pożaru w budynku przebywało ponad 70 osób. Według danych straży pożarnej, śmierć w pożarze poniosły 33 osoby. Jeszcze więcej odniosło obrażenia. Przed siedzibą studia ustawiono namiot, w którym udzielana jest pierwsza pomoc medyczna.

Przejęto tankowiec w cieśninie Ormuz

Irańscy Strażnicy Rewolucji przejęli w cieśninie Ormuz zagraniczny tankowiec z 12-osobową załogą, podejrzany o przemyt ropy. Statek miał przemycać milion litrów paliwa w pobliżu wyspy Larak w Zatoce Perskiej.

Irańska telewizja państwowa, przekazując tę informację, nie podała nazwy statku, przypuszcza się jednak, że może chodzić o pływający pod panamską banderą tankowiec Riah ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, który w niedzielę zaginął w tym regionie. Przestał on informować o swojej lokalizacji w pobliżu wyspy Keszm, na której znajduje się baza Strażników Rewolucji i która od Larak oddalona jest tylko o 20 km.

zobacz także:  Jak Turcja walczy z kryzysem walutowym?

Oznaczałoby to jednak, że informacje podawane przez irańskie media są sprzeczne z wcześniejszymi komunikatami rzecznika Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Teheranie, mówiącego, iż na zagranicznym tankowcu doszło do awarii i Iran udzielił mu pomocy.

Rosja karze Google’a

Rosyjski państwowy nadzór telekomunikacyjny Roskomnadzor nałożył na amerykańską spółkę Google grzywnę w wysokości 700 rys. rubli. Ma to być kara za nieprzestrzeganie przez Google’a obowiązku filtrowania zakazanych w Rosji treści internetowych. W toku działań kontrolnych ustalono, że Google stosuje w wyszukiwarkach filtrację wybiórczą, w wyniku której ponad jedna trzecia pozycji ogólnego spisu stron internetowych z zakazanymi informacjami trafia do rezultatów wyszukiwania.

Polska w Radzie Rządowej United Nations Global Compact

Polska przystąpiła do Rady Rządowej United Nations Global Compact. Jest to sieć Narodów Zjednoczonych skupiająca niemal 10 tys. firm z całego świata. Polska będzie w Radzie pierwszym krajem z Europy Środkowo-Wschodniej.

Sinice w Zatoce Gdańskiej

Z powodu sinic zamknięte zostały cztery kąpieliska w Gdańsku – Jelitkowo, Jelitkowo Klipper, Dom Zdrojowy i Molo. Nie wiadomo, kiedy ponownie zostaną otwarte – decyzja należy do ratowników pracujących na poszczególnych plażach i sprawdzających stan wody. Kąpiel w wodzie zanieczyszczonej sinicami może być przyczyną wysypki skórnej i zaczerwienienia spojówek, natomiast połknięcie takiej wody powoduje dolegliwości układu pokarmowego.

zobacz także:  Co ludzie kupują przez internet? Najdziwniejsze aukcje i ogłoszenia w internecie

Dodaj Twój komentarz