sobota, 13 kwietnia 2024
HotMoney

System wentylacyjny w domu – ile kosztuje, który wybrać?

systemy wentylacyjne schiedel

Sprawny i wydajny system wentylacji w domu zapewnia efektywną wymianę powietrza niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Który system wentylacyjny jest skuteczny? Jakie koszty niesie ze sobą wentylacja grawitacyjna, a jakie mechaniczna?

Wentylacja w domu – na co zwrócić uwagę?

Właściwa wymiana powietrza w pomieszczeniach zapewnia komfortowe warunki życia, jest też niezbędna do prawidłowego funkcjonowania pieców, kotłów, kuchenek gazowych. Na etapie wykonywania projektu domu warto zwrócić szczególną uwagę na montaż nowoczesnego systemu wentylacji, który efektywnie będzie usuwał nieświeże i zużyte powietrze na zewnątrz i zapewni niski koszt eksploatacji. Poszukując wydajnych rozwiązań dobrze wiedzieć, że systemy wentylacyjne marki Schiedel automatycznie reagują na poziom szkodliwych zanieczyszczeń i wilgoci. Stwarzają możliwość dostosowania systemu do potrzeb użytkownika, są higieniczne i energooszczędne.

Rodzaje systemów wentylacyjnych w domu

W budownictwie starego typu najczęściej działa wentylacja grawitacyjna, która funkcjonuje bez konieczności instalacji specjalistycznych urządzeń. Wentylacja mechaniczna stwarza możliwość kontroli nad ilością i jakością dostarczanego powietrza, które jest filtrowane z zanieczyszczeń. Instalacja z rekuperatorem pozwala na odzysk ciepła, co znacznie redukuje koszty ogrzewania.

zobacz także:  Wpływ kredytów, pożyczek i innych zobowiązań na zdolność kredytową

Jaki koszt wentylacji grawitacyjnej?

Wentylacja grawitacyjna zapewnia naturalny ruch powietrza, chłodniejsze wpływa z zewnątrz przez nawiewniki wypierając cieplejsze i zużyte powietrze kanałami wentylacyjnymi. Wymiana jest tym bardziej skuteczna im większa różnica temperatur i wyższe kominy wentylacyjne.

Koszt wentylacji grawitacyjnej w dużej mierze warunkowany jest ceną materiałów potrzebnych do budowy kominów wentylacyjnych, szacuje się, że wykonanie jednego to wydatek co najmniej 4 000 zł. Do tego należy doliczyć zakup oraz montaż nasad oraz nawiewników, w uzależnieniu od ich rodzaju i ilości należy liczyć się dodatkowo z kosztem co najmniej kilkuset złotych. Całkowity koszt wentylacji grawitacyjnej to od 5 000 zł do 6 000 zł. Trzeba też pamiętać, że wentylacja grawitacyjna pochłania około 30% energii cieplnej, co przekłada się na niską opłacalność inwestycji.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – kiedy wybrać?

Instalacja wentylacji mechanicznej w gotowym domu przeprowadzana jest najczęściej podczas modernizacji budynku, to co jest obecnie standardem w nowoczesnym budownictwie wymaga tutaj większych nakładów i pracy. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w starym domu zazwyczaj związana jest z generalnym remontem, jeśli jednak pomieszczenia są wystarczająco wysokie istnieje możliwość montażu instalacji pod sufitem.

zobacz także:  Górnicy i górnictwo w Polsce, największe afery, przejęcia... I jak jest teraz?

Warto jednak inwestować w ten rodzaj wentylacji, ponieważ realna oszczędność na ogrzewaniu wynosi około 30%. Argumentem przemawiającym za wentylacją mechaniczną jest świeże i przefiltrowane powietrze, które poprawia komfort życia.

Na całkowity koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła składa się cena projektu, zakup urządzeń oraz koszt montażu, wartość inwestycji uzależniona jest również od metrażu pomieszczeń. W przypadku domu o powierzchni 100m2 należy liczyć się z wydatkiem około 10 000 zł, instalacja wydajnego systemu wentylacji w budynku o powierzchni 200m2 to koszt około 20 000 zł.

Dodaj Twój komentarz