piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Dofinansowanie dla szkolnych stołówek, Nowelizacja ustawy antytytoniowej… – przegląd 5 lutego

człowiek z papierosem

Rządowy program „Posiłek w szkole i w domu” wkracza w kolejną fazę. Na dofinansowania dla szkolnych stołówek i jadalni ma zostać przeznaczone 200 mln zł. To jedna z ważniejszych wiadomości 5 lutego.

Posiłek w szkole i domu

Polski rząd przyjął rozporządzenie, które ma umożliwić realizację zadań przewidzianych w ramach programu „Posiłek w szkole i w domu”. Premier Mateusz Morawiecki poinformował o tym fakcie na wspólnej konferencji prasowej z szefową MRPiPS Elżbietą Rafalską i minister edukacji narodowej Anną Zalewską.

Program ten ma na celu doposażenie i poprawę standardu działających szkolnych stołówek, doposażenie tych, które na razie nie mogą działać, a także stworzenie nowych. Zaadaptowane i wyposażone mają być tez jadalnie. Na realizację tego celu w latach 2019-2023 przewidziano z budżetu państwa 200 mln zł.

Szkoły potrzebujące wsparcia będą mogły wystąpić z wnioskiem do 15 kwietnia. Decyzje w sprawie akceptacji wniosków urząd wojewódzki ma podjąć do końca maja, aby do końca czerwca pieniądze mogły już trafić do samorządów.

Maksymalna kwota finansowego wsparcia to 80 tys. zł na doposażenie i poprawę standardu stołówek szkolnych lub 25 tys. zł na adaptację, poprawę standardu i wyposażenie pomieszczeń przeznaczonych do spożywania posiłku.

zobacz także:  Pożyczki online coraz bardziej popularne, dlaczego?

Ustawa antytytoniowa

Będą zmiany w polskim prawie związanym z wyrobami tytoniowymi. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Po wprowadzeniu nowelizacji w życie Państwowa Inspekcja Sanitarna będzie mieć prawo poboru próbek papierosów w miejscach ich produkcji.

Obecnie sytuacja wygląda tak, że próbki pobierane są przez samych producentów, co naturalnie może budzić pewne wątpliwości w kwestii przestrzegania norm jakościowych – sprowadza się to przecież do tego, że dany podmiot kontroluje się sam.

Po wprowadzeniu zmian próbki będzie pobierać sześciu państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych, mających w swojej właściwości miejscowej firmy produkujące wyroby tytoniowe. Mowa o stacjach w powiatach augustowskim, grójeckim, poddębickim, poznańskim, radomskim i w Krakowie. Celem nowelizacji jest poddawanie poziomu wydzielanych substancji smolistych, nikotyny i tlenku węgla w dymie papierosowym stałej weryfikacji.

Zgodnie z projektowaną nowelizacją producenci i importerzy wyrobów tytoniowych będą musieli też postarać się o specjalny identyfikator. Będą także zobowiązani do śledzenia ruchu i pochodzenia wyrobów tytoniowych. Ma to ułatwić sprawdzanie, czy pochodzą one z legalnego źródła.

Mechanizm awaryjny dla Irlandii Północnej

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May podczas swojej wizyty w Belfaście zapowiedziała, że liczy na wypracowanie zmian w mechanizmie awaryjnym dla Irlandii Północnej. Wyraziła swoje zdecydowanie, podkreślając wagę tego, aby uniknąć powrotu granicznej infrastruktury pomiędzy oboma państwami. Jednocześnie jednak premier zwróciła uwagę, że planowane na razie zmiany w umowie wyjścia z Unii Europejskiej nie mają na celu usunąć ów mechanizm, lecz podkreślić jego tymczasowy charakter.

zobacz także:  Mama plus, czyli kiedy i na jakich zasadach ruszy program emerytury dla matek

1 komentarz

  1. Antonina pisze:

    Ciekawe, że rząd zapowiada dopłatę do posiłków dla wszystkich dzieci, a w rzeczywistości chodzi o dofinansowanie stołówek, ich rozbudowę itp. Trochę to wprowadza w błąd, no ale wybory się zbliżają 😉

Dodaj Twój komentarz