sobota, 23 listopada 2024
HotMoney

Dlaczego GIF wycofuje niektóre leki? Gdzie sprawdzać informacje o lekach?

Tabletki w dłoni

Informacje o wycofywanych lekach pojawiają się w mediach coraz częściej. Zazwyczaj podawana jest seria oraz jej numer, a pacjenci, którzy nabyli felerne leki, proszeni są o ich zwrot i zaprzestanie zażywania. Różne mogą być przyczyny takich decyzji Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Zazwyczaj są one podawane w komunikacie o wycofaniu leku. Z jakich powodów najczęściej trzeba zwrócić zakupione leki i gdzie można sprawdzać informacje o farmaceutykach?

Decyzje Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego

Główny Inspektorat Farmaceutyczny to państwowa instytucja, która nadzoruje wytwarzanie i obrót leków na terenie Polski. Jednym z zadań GIF jest właśnie wycofywanie farmaceutyków, które mogą zaszkodzić lub nie spełniają wymagań jakościowych. Oprócz tego, instytucja kontroluje udzielanie zezwoleń, cofnięcia pozwoleń czy odmowy prowadzenia aptek i hurtowni leków. GIF ma także nadzór nad reklamą leków.

Dlaczego leki są wycofywane?

Najczęstszą przyczyną wycofywania leków jest zbyt niska jakość wytworzonych produktów. Nie spełniają one wymogów, aby mogły być stosowane w leczeniu konkretnych chorób. Nie musi to jednak oznaczać, że leki te zagrażają życiu pacjentów. Kolejnym powodem jest zanieczyszczenie farmaceutyków. Jest to zaniedbanie powstałe podczas produkcji. Duża ilość zanieczyszczeń obniża jakość leku przez co może on być mniej skuteczny.

zobacz także:  Najlepiej zarabiający blogerzy w Polsce

Leki mogą być także wycofywane z powodu zbyt niskiej dawki substancji czynnej. W takim przypadku farmaceutyki mogą nie przynosić rezultatów podczas leczenia, co może być zagrożeniem dla pacjentów, jeśli są to leki ratujące życie.

GIF może wycofać leki w jeszcze jednym przypadku – kiedy ich ulotka zawiera niepełne lub nieprawdziwe dane. Fałszywe dane mogą istotnie wpłynąć na przebieg leczenia, np. kiedy dotyczą one sugerowanego przyjęcia leków lub ich przechowywania. Jeśli jakiś preparat musi być przechowywany w ciemnym i chłodnym miejscu, a według ulotki może leżeć nawet w temperaturze 30’C, wtedy konsument wprowadzany jest w błąd, a lek może tracić na wartości, co za tym idzie – staje się mniej skuteczny.

Co zrobić z wycofanymi lekami?

Wycofane leki najlepiej odnieść do apteki, w której zostały kupione. Jeżeli chodzi o kwestie finansowe, czy zamianę zwróconego leku na inny, nie ma w tej kwestii regulacji prawnych. Apteki, które zwracają pieniądze za wycofane leki robią to na własne ryzyko, ponieważ nie mają takiego obowiązku.

Gdzie sprawdzać informacje o lekach?

Decyzje Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego są dostępne na stronie gif.gov.pl. Znaleźć tam można informacje na temat leków wycofanych z obrotu, wstrzymanych w obrocie, zakazanych do obrotu i ponownie dopuszczonych do obrotu. Ponadto, są tam także widoczne decyzje o wstrzymaniu reklam. Konsumenci mogą skorzystać z wyszukiwarki wycofanych leków po 1.01.2013 roku. Należy wpisać nazwę produktu leczniczego, podmiot odpowiedzialny, kraj eksportu i zaznaczyć opcję „wycofane z obrotu”. Po chwili ukażą się informacje na temat szukanego farmaceutyku.

zobacz także:  Jak inwestować pieniądze, alternatywy w co inwestować?

komentarze 2

  1. Marianna pisze:

    Dobrze, że w ogóle GIF w porę wycofuje te leki, często jest to czysto prewencyjna decyzja. Rzadko kiedy nawet te zanieczyszczone leki faktycznie szkodzą.

  2. @neta pisze:

    Szkoda tylko, że informacje o tym nie są nagłaśniane… A mało kto śledzi branżowe serwisy, w których jest informacja o wycoganiu leków.

Dodaj Twój komentarz