Terminy Ether i Ethereum używane są często zamiennie dla określenia jednej z kryptowalut, której oficjalne uruchomienie nastąpiło w 2015 r. Choć każdy ze zwrotów oznacza co innego, stosowanie ich wymiennie jest tak samo popularne, jak i nieprawidłowe. Czym jest Ethereum, a czym Ether? Sprawdź, czytając poniższy tekst.
Czym jest Ethereum?
Utożsamianie Etheru z Ethereum jest tak powszechne, że stosują je nawet znane na całym świecie giełdy kryptowalut. Sprawdzając jednak aktualny kurs Ethereum, miej zawsze na uwadze, że jest to uproszczenie.
Ethereum nie jest walutą, lecz platformą typu open source, opartą, podobnie jak bitcoin na technologii blockchain. Co to oznacza? W uproszczeniu blockchain to baza danych, pewien rejestr, który:
- może zawierać zapisy zarówno o zasobach materialnych, fizycznych, jak i wirtualnych (np. o transakcjach za pomocą kryptowalut),
- jest rozproszony, bez wyodrębnionego węzła centralnego i administratora,
- jest zbudowany w taki sposób, że każdy wpis znakowany jest czasem i każdy następny jest nowszy od poprzedniego.
Dzięki swojej strukturze platforma Ethereum opierająca się na technologii blockchain nie pozwala na nadużycia (nie da się np. użyć dwa razy tego samego zapisu), a także nie posiada pojedynczego punktu awarii (jedna awaria nie jest w stanie zniszczyć zasobów sieci), co zwiększa bezpieczeństwo rejestru.
Kiedy i jak powstało Ethereum?
Twórcą Ethereum jest rosyjski programista Vitalik Buterin, który, inspirując się blochainem Bitcoina, w 2013 r. zaprezentował platformę umożliwiającą nie tylko obsługę aplikacji związanych z jedną walutą (tak jak blockchain Bitcoin), ale tworzenie i rozwój wielu rozmaitych aplikacji. W ten sposób Ethereum wspiera nie tylko rozwój kryptowaluty wprowadzonej przez Buterina, czyli Etheru (ETH), ale także innych kryptowalut. Pozornie może się to wydać dziwne, że twórca Etheru umożliwia rozwój innym kryptowalutom. W rzeczywistości jednak jest to bardzo mądre posunięcie ze strony twórcy Ethereum. Korzystanie przez innych programistów z platformy Buterina nie tylko podnosi jej prestiż, ale pozwala ją rozwijać w znacznym stopniu i zachęca potencjalnych inwestorów do inwestycji w tak obiecujący system.
Dzięki rozwojowi różnych zdecentralizowanych aplikacji Ethereum jest siecią o praktycznie nieograniczonych możliwościach.
Ether – znana i ceniona kryptowaluta
Ether to kryptowaluta, a zarazem token wartości Ethereum. Platforma oparta o technologię blockchain musi być utrzymywana przez jej użytkowników, stąd Ether jest nieodłącznym elementem Ethereum. Kryptowalutę można oczywiście kopać za pomocą specjalnego sprzętu komputerowego, jednak warto mieć na uwadze, że w połowie 2022 r. prawdopodobnie zostanie zmieniony diametralnie mechanizm wydobycia. Obecnie Ether wydobywa się metodą Proof of Work, ale planowane jest wydobycie metodą Proof of Stake, co sprawi, że dotychczasowe koparki staną się bezużyteczne.
Dlatego najlepszym sposobem na zaopatrzenie się w Ether jest jego zakup na giełdzie kryptowalut, zwłaszcza że zakup koparki i mining wymagają nie tylko zaangażowania sporych środków finansowych, ale też odpowiednich umiejętności.