środa, 17 lipca 2024
HotMoney

Kredyt studencki – kto może wziąć, na jakich warunkach można dostać najtańszy kredyt w kraju?

kredyt dla studenta

Jednym ze sposobów poprawienia swoich problemów finansowych lub znalezienia pieniędzy na określony cel, jest wzięcie kredytu. W przypadku studiów i spraw związanych ze studiowaniem, istnieje możliwość udzielenia kredytów studenckich, na określony cel. Czym one są? Kto może wziąć kredyt studencki, jakie warunki musi do tego spełniać?

Czym jest kredyt studencki?

Kredyt studencki to sposób finansowania, który mogą udzielić banki właśnie dla studentów (i doktorantów) na specjalnych warunkach i ze stosunkowo niskim oprocentowaniem. Dzięki temu koszty takiego zapożyczenia są nieporównywalnie mniejsze w stosunku do pozostałych kredytów, jakie można otrzymać na innych warunkach. Zazwyczaj ma to na celu wsparcie mniej zamożnych studentów, aby byli w stanie utrzymać się na studiach i je ukończyć.

Kto może wziąć kredyt studencki?

Jeżeli chodzi o ubieganie się o kredyt studencki to może się o niego starać każdy student, zarówno uszczelni publicznej, jak i niepublicznej, niezależnie od tego czy studiują dziennie, czy zaocznie. Dotyczy to także wszystkich osób, które są trakcie nauki i nie ukończyły 30 lat (wcześniej było do 25 lat, ale weszła nowa ustawa, która ma obowiązywać od 2019 roku). Studenci na studiach doktoranckich także mogą ubiegać się o kredyt na tych warunkach.

zobacz także:  Ranking kredytów gotówkowych Maj 2019

Jak można dostać kredyt studencki?

Jak w każdym przypadku, aby wziąć kredyt trzeba spełniać pewne warunki, od których będzie zależał. Najważniejszym kryterium jest dochód i w tym momencie kwota, której nie powinno się przekroczyć wynosi 2500 złotych netto na osobę. Zmiany jakie obecnie się wprowadza w sposobie kredytowanie dla studentów nie zmienią zasad oprocentowania. W tym momencie na rok 2018 wynosi ono 0,87 proc. w skali całego roku.

Spłata kredytu dzielona jest na raty, które mogą wynosić od 600 złotych miesięcznie (standardowe) do 400 złotych miesięcznie (obniżone) lub nawet 800 czy 1000 złotych (podwyższona). Dopóki się uczymy, odsetki spłaca państwo, a po dwóch latach od zakończenia studiów, dług spłacać trzeba już z odsetkami.

Pieniądze banknoty

Jakie dokumenty trzeba złożyć?

Kredyt studencki można otrzymać na wniosek złożony przez studenta bądź doktoranta. Razem z wnioskiem należy zanieść także zaświadczenie o dochodach rodziny, a także zaświadczenie z uczelni, które potwierdzi, że jest się studentem. Możliwe jest również ubieganie się o kredyt, będąc w trakcie rekrutacji na dane studia, do czego także konieczne jest odpowiednie potwierdzenie. Konieczne będą także dokumenty potwierdzające zdolność kredytową i możliwość spłat rat kredytu. Do tej pory wnioski o kredyt studencki można było składać od 15 lipca do 20 października każdego roku, ale i to ma się zmienić. Według nowych zasad o kredyt studencki będzie można ubiegać się w dowolnym miesiącu w roku, bez czekania do lipca.

zobacz także:  Ranking kredytów hipotecznych Kwiecień 2019

W jakim banku można otrzymać najtańszy kredyt studencki?

W tym momencie kredytów studenckich udzielają tylko cztery banki i są to: PKO BP, Pekao, SGB-Bank SA (razem z zrzeszonymi bankami) oraz Bank Polskiej Spółdzielczości (razem z zrzeszonymi bankami). Każdy z banków ma nieco inne kwoty prowizji, zanim więc wybierze się najlepszy do tego bank, dobrze jest sprawdzić, jak obecnie to wygląda. Przykładowo w banku Pekao, oprocentowanie wynosi 0% dla posiadaczy konta w tym banku, a dla pozostałych wynosi ono 0,5%.

Czy jest możliwe morzenie kredytu studenckiego?

Istnieją pewne warunki, które umożliwiają umorzenie długo związanego z kredytem studenckim. Po pierwsze dotyczy to studentów, którzy ukończyli studia z bardzo dobrymi wynikami i znajdują się w grupie 1% najlepszych absolwentów. Jeżeli znajdą się oni w grupie 5% najlepszych studentów, wówczas umorzone zostanie 35 proc. ich długu, a będąc w grupie 10%, to umorzenie może sięgnąć 20 proc. długu.

Innym warunkiem, który może zadecydować o umorzeniu długu, będą bardzo złe warunki finansowe studenta. Jeżeli sytuacja życiowa nie jest najlepsza, a możliwość spłaty zobowiązania została utracona, wówczas taki dług może być umorzony w całości lub częściowo.

zobacz także:  Wonga wstrzymuje przyznawanie pożyczek - kłopoty finansowe brytyjskiej firmy

1 komentarz

  1. Małgorzata pisze:

    W sumie to sama nie wiem, czy aby na pewno taki kredyt jest dobrym rozwiązaniem. A co jak nie uda się go spłacić? Zadłużanie się tak młodych osób jest dość przerażającą wizją.

Dodaj Twój komentarz