czwartek, 21 listopada 2024
HotMoney

Czy środki na komary to trucizna? Czy popularne w sprzedaży w Polsce?

komar

Latem uwielbiamy spędzać czas na łonie natury. Spacery po lesie, ogniska, wędrówki w górach czy spokojne wieczory w gronie przyjaciół i rodziny przy grillu, to rzeczy, które bardzo silnie kojarzone są z okresem wakacyjnym. Niestety te wszystkie cudowne chwile mogą zostać zniszczone przez owady, które nieznośnie uprzykrzają nam życie, a mianowicie komary. Aby się przed nimi chronić warto używać środków na komary, jednak czy są one dla nas bezpieczne?

Czy środki na komary są bezpieczne dla zdrowia?

Jakiś czas temu rozgorzała dyskusja na temat szkodliwego wpływu preparatów ochronnych przeciw komarom na nasze zdrowie. Okazało się, że najbardziej skuteczne środki zawierają w swoim składzie związek oznaczany skrótem DEET (etoksylowany alkohol benzylowy), który może mieć bardzo negatywny wpływ na organizm ludzki. Co ciekawe, substancja ta powstała już w latach 40’ XX wieku, a stworzono ją na potrzeby amerykańskiego wojska, które miało poważny problem z obecnością tropikalnych insektów podczas II wojny światowej. DEET może poważnie wpłynąć na działanie naszego układu nerwowego, powodując łzawienie oczu, ból głowy, zmęczenie, a nawet uszkadzając mózg.

zobacz także:  Co to jest wkład własny? Co może być wkładem własnym przy kredycie?

W związku z niebezpieczeństwem, jakie niesie za sobą stosowanie preparatów zawierających w składzie DEET, należy bardzo uważnie czytać skład każdego środka przeciw komarom przed jego użyciem. Kontaktu z tym związkiem chemicznym nie powinny mieć w ogóle kobiety w ciąży oraz dzieci do 2 roku życia.

Jakich preparatów przeciw komarom używać?

Skoro DEET jest tak szkodliwe, to jak w takim razie chronić się przed komarami? Przede wszystkim warto zwracać uwagę na stężenie tego związku w danym preparacie i wybierać te, które zawierają maksymalnie 3% DEET. Kolejną ważną kwestią jest ograniczenie kontaktu szkodliwych substancji ze skórą, co prowadzi do przenikania ich w głąb organizmu. Można tego uniknąć rozpylając środek na ubraniach, a nie bezpośrednio na skórę. Inną opcją jest zakup preparatów odstraszających komary bez DEEt w składzie, zastępować go mogą takie związki jak esbiotryna lub ikarydyna.

bazylia

Jakie środki na komary są popularne w Polsce?

Polacy często kupują różnego rodzaju preparaty przeciw komarom, niemniej równie chętnie stosują inne środki, które mają na celu odstraszyć te uprzykrzające życie insekty. Dużą popularnością cieszą się naturalne sposoby walki z komarami. Jednym z nich jest uprawianie roślin, których zapach skutecznie je odstrasza. Aby móc spędzać spokojne wieczory w zaciszu swojego ogrodu lub na tarasie czy balkonie, warto otoczyć się takimi roślinami, jak kocimiętka, pelargonia, bazylia, bodziszek cuchnący, plektranstus koleusowaty, mirt, mięta czy liście pomidora.

zobacz także:  500+ dla emerytów – co zakłada projekt?

Innym rozwiązaniem jest stworzenie własnego preparatu z naturalnych składników, takich jak olejki roślinne i wódka. Wystarczy wybrać jeden z olejków, takich jak migdałowy, cytrynowy, cynamonowy, waniliowy, sosnowy, eukaliptusowy, kokosowy czy anyżowy i zmieszać go w butelce z atomizerem z żytnią wódką.

1 komentarz

  1. komarzyca pisze:

    Ja od dawna nie stosuję tych środków na komary. Już w kilku miejscach czytałam, że nie są bezpieczne dla zdrowia. I wolę robić własne preparaty na odstraszanie owadów.

Dodaj Twój komentarz