wtorek, 16 kwietnia 2024
HotMoney

Jak kredyt odnawialny wpływa na zdolność kredytową?

Kredyt odnawialny a zdolność kredytowa

Kredyt odnawialny, jak większość produktów finansowych, ma równie wiele zalet co wad. Pozwala nam w szybki sposób korzystać ze sporej gotówki, ale przy tym wpływa na naszą zdolność kredytową. Sprawdź, w jakich sytuacjach kredyt odnawialny okaże się szczególnie uciążliwy?

Czym jest kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny, nazywany również limitem kredytowym, jest to produkt bankowy, który niejako „podczepia” się pod nasze konto osobiste. Dzięki temu możemy powiększyć swój stan konta o dodatkowe środki pożyczone od banku. Mówiąc prościej, są to dodatkowe pieniądze, które bank przelewa na nasze konto, a my możemy z nich korzystać tak samo jak z własnych. Ponadto odsetki naliczane są jedynie od tej kwoty, którą wykorzystaliśmy.

Jak kredyt odnawialny wpływa na zdolność kredytową?

A czy kredyt odnawialny wpływa na naszą zdolność kredytową? Czy posiadając go, możemy wnioskować o inne produkty bankowe? Zdolność kredytowa jest szerzej opisana na halokredyty.pl i jak można tam przeczytać – zależy ona od wielu czynników. Banki podczas analizy biorą pod uwagę nie tylko dochody klienta, jego stan cywilny, wiek i miesięczne koszty utrzymania, ale także aktualne zadłużenia. Sprawdzają, ile kredytów i pożyczek spłacamy, a także sumę zobowiązań. Należy pamiętać, że kredyt odnawialny zazwyczaj udzielany jest na dwanaście miesięcy i nawet jeśli nie korzystamy z przyznanego limitu, to przy analizie zdolności kredytowej jest on traktowany jak każdy inny kredyt – czyli wpływa na decyzję banku. O ile nie powinien on znacznie utrudnić nam otrzymania kredytu gotówkowego, to zupełnie inaczej będzie to wyglądało w przypadku kredytu na mieszkanie.

zobacz także:  Ranking kredytów konsolidacyjnych Kwiecień 2019

Jednym z podstawowych warunków otrzymania kredytu hipotecznego jest właśnie posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej, którą może obniżyć kredyt odnawialny. Dlatego przed złożeniem wniosku do banku, powinniśmy się dwa razy zastanowić, czy na pewno potrzebujemy przyznanego nam limitu kredytowego, jak często z niego korzystamy i czy nie lepiej byłoby z niego zrezygnować. Czasem warto też udać się do doświadczonego doradcy finansowego lub poczytać w sieci o sposobach na zwiększenie zdolności kredytowej.

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Jednak nie każdy chce rezygnować z limitu kredytowego, w końcu jest to dodatkowa gotówka na wszelki wypadek, która może okazać się bardzo pomocna w wielu życiowych sytuacjach. Co zatem zrobić, aby zwiększyć swoją zdolność, posiadając nadal kredyt odnawialny? Po pierwsze możemy zrezygnować lub wcześniej spłacić inne zobowiązania (kredyty, pożyczki, chwilówki). Warto również pamiętać, że wpływ na decyzję banku ma też nasza forma zatrudnienia – być może mamy szansę na zmianę umowy zlecenie na umowę o pracę. Możemy również dołączyć do naszego zobowiązania dodatkowego kredytobiorcę (posiadającego zdolność kredytową) lub poręczyciela. W przypadku kredytu hipotecznego warto też zadbać o odpowiednio wysoki wkład własny.

zobacz także:  Budowa autostrad w Polsce - kiedy powstały pierwsze autostrady? Kiedy powstaną kolejne autostrady?

Dodaj Twój komentarz