czwartek, 7 listopada 2024
HotMoney

Czy osoba niepełnoletnia dostanie kredyt? Czy 100-latek dostanie kredyt?

starsza kobieta w okularach

Branie kredytów w naszym społeczeństwie jest rzeczą całkowicie normalną, choć jak wiadomo, aby je uzyskać, należy spełniać określone warunki. Chodzi tutaj nie tylko o zdolność kredytową czy stałość dochodów, ale i wiek. Osoby bardzo młode, jak i te znajdujące się już w mocno zaawansowanym wieku, mogą mieć pod tym względem większe trudności. Jak to wygląda więc z kredytami dla osób niepełnoletnich i osób starszych? Czy można je dostać?

Kredyty i przepisy prawa

Rynek finansowy rozwija się bardzo prężnie, oferując swoje produkty praktycznie dla każdej grupy społecznej. Innymi słowy, przynajmniej w teorii, o kredyt może ubiegać się każdy – oczywiście fakt, czy go dostanie, będzie zależał już od zupełnie innych kryteriów, zwłaszcza jeżeli chodzi o warunki stawiane przez banki. Jest jednak coś, co każda instytucja musi wziąć pod uwagę, mianowicie obecnie obowiązujące prawo. Mówi ono, że o kredyt mogą się starać wyłącznie osoby pełnoletnie, a więc posiadające pełnię praw obywatelskich. Jeżeli chodzi o wiek starszy, nie ma tutaj żadnych wyznaczników. Istotne jest z kolei to, by osoba taka posiadała pełną zdolność do czynności prawnych.

zobacz także:  Zerowy PIT, Ustawa o VAT... - przegląd 4 lipiec 2019

Czy osoby nieletnie mogą wziąć kredyt?

Aby otrzymać kredyt w banku czy też pożyczkę w jakiejkolwiek firmie pozabankowej, trzeba mieć ukończone 18 lat i pełną zdolność do czynności prawnych. W przypadku osób nieletnich, czyli mających mniej lat, te zdolności są ograniczone. Oznacza to, że nie mają prawa do tego, by podpisywać samodzielnie jakiekolwiek umowy. Należy pamiętać, że banki, zanim przyznają kredyt, muszą ustalić zdolność kredytową – ciężko by osoby młode, zwłaszcza niepełnoletnie taką zdolność posiadały.

Jest jednak jeden wyjątek od reguły. Dotyczy to sytuacji, gdy osoby młode, niebędące jeszcze formalnie pełnoletnie, wejdą w związek małżeński. Według prawa, w tym przypadku z automatu zaczynają być traktowane jako osoby pełnoletnie, nawet jeżeli nie mają ukończonych 18 lat. Mimo to otrzymanie kredytu może być trudne, co dotyczy zresztą także osób, które już są pełnoletnie.

 

Czy 100-latek dostanie kredyt?

Zarówno banki, jak i firmy pozabankowe, ustalają zasady przyznawania zobowiązań finansowych, zarówno w granicach dolnych, jak i górnych. W przypadku minimalnego wieku kredytobiorcy jest to rzecz jasna wiek 18 lat, czasem można spotkać granicę 20 czy 21 lat. Jeżeli chodzi z kolei o osoby starsze, tutaj także instytucja finansowa określa własne wytyczne. W większości przypadków górną granicą wiekową dla kredytobiorców jest wiek do 65 lat, rzadziej zdarza się znaleźć oferty dla 70 – 75 latków, o osobach jeszcze starszych już nie wspominając.

zobacz także:  Szybki kredyt w banku? Sprawdzamy, ile czeka się na kredyt w banku

Choć emeryci z założenia mają stały dochód, to trzeba pamiętać, że banki biorą też pod uwagę kwestię tego, czy osoba dożyje spłaty zaciągniętego zobowiązania. Jak wiadomo, im starszy wiek, tym szanse na śmierć rosną. Instytucje finansowe zazwyczaj wolę nie ryzykować. Mimo wszystko emeryci mają łatwiej niż osoby młodociane, choć najczęściej kredyt czy pożyczka, o którą są w stanie się ubiegać, nie jest dużą kwotą.

Wiek jednym z kryteriów przy przyznawaniu kredytu

Nie powinniśmy się dziwić temu, że jednym z ważniejszych kryteriów branych pod uwagę przez bank, jest wiek. To na jego podstawie określana jest wiarygodność kredytobiorcy i jego realne szanse na to, że dług zostanie spłacony. W przypadku osób bardzo młodych, szanse na spłacenie są większe, ale rzadko kiedy zdarza się, by w okolicach 18 roku życia, taka osoba posiadała zdolność kredytową, nie mówiąc już o historii kredytowej i stałym dochodzie. To ryzykowne, ponieważ nie wiadomo, co zmieni się na przestrzeni lat. Z powodu obostrzeń prawnych, banki z oczywistych względów nie dają kredytów osobom niepełnoletnim.

zobacz także:  Badanie sprawozdania finansowego. Ile kosztuje audyt finansowy biegłego rewidenta i kiedy warto go wykonać?

Z kolei osoby starsze, często już na emeryturze, są dla banków ryzykownym klientem z innego powodu. Wiek robi swoje, a im starsza osoba, tym większe zagrożenie dla instytucji finansowej, że nie dożyje ona spłacenia zadłużenia. Dlatego zazwyczaj określa się maksymalny wiek, w którym możliwe jest ubieganie się o kredyt lub pożyczkę. Dodatkowo najczęściej mogą być one jedynie na niewielkie kwoty. 100-latek raczej nie ma szans na zaciągnięcie żadnego zobowiązania.

Dodaj Twój komentarz