Większość z nas zapewne używa zwykłych baterii alkalicznych, które zdecydowanie się bardziej rozpowszechnione niż akumulatory. Wiele osób wychodzi z założenia, że bateria są lepsze, tańsze i w ogóle lepiej się sprawdzają. Mimo to, akumulatory także cieszą się niemałą popularnością, głównie wśród użytkowników różnych gadżetów zasilanych prądem. Co jest lepsze? Na co zwracać uwagę wybierając baterię i akumulatory?
- Jak działają baterie?
- Jak działają akumulatory?
- Co jest lepsze – baterie czy akumulatory?
- Czy warto kupować drogie baterie i akumulatory?
Jak działają baterie?
Bateria kojarzą się nam przede wszystkim w niewielkimi paluszkami, które po zużyciu muszą zostać zutylizowane, ponieważ nie ma możliwości ich naładowania i ponownego wykorzystania. Mają one różne rozmiary (AA, AAA), a także różną wysokość napięcia. Dodatkowo nawet nieużywane samoczynnie tracą energię, choć w niewielkim stopniu, co zresztą nazywamy samorozładowywaniem. Ich zaletą jest przede wszystkim stosunkowo niska cena, która może wynosić już od około 1 złotówki za sztukę.
Jak działają akumulatory?
Z wyglądu bardzo przypominają baterię, mają jednak tę zasadniczą różnicę, iż można je po rozładowaniu ponownie naładować. Trzeba mieć do tego tylko specjalną ładowarkę, dzięki której akumulatory można wielokrotnie ładować. Ich napięcie jest trochę mniejsze (1,2 V) niż w przypadku baterii (1.5 V), dlatego zanim użyje się akumulatora, trzeba sprawdzić czy urządzenie dopuszcza taką możliwość. Dostępne na rynku są także akumulatory nowej generacji, które mają mniejszy poziom samorozładowania niż te standardowe, ale mają także mniejszą pojemność, przez co działają krócej i trzeba je częściej ładować. No i są też droższe.
Co jest lepsze – baterie czy akumulatory?
Można powiedzieć, że konflikt pomiędzy bateriami a akumulatorami trwa od dawna. Sporo osób twierdzi, że zdecydowanie lepsze są akumulatory, głównie przez wzgląd na możliwość ponownego ładowania, ale to tak nie do końca prawda. Przede wszystkim będzie to zależało od tego, do jakich urządzeń chcemy wykorzystać baterie. W przypadku sprzętów rzadko używanych, jak piloty, latarki, myszki, kalkulatory, zabawki zdecydowanie lepiej sprawdzą się baterie, przez wzgląd na ich dłuższą żywotność.
Akumulatory o wiele lepiej sprawdzą się w urządzeniach, których używamy na co dzień i dosyć często, do których zaliczają się odtwarzacze MP3, aparaty fotograficzne, pad od konsoli. Wówczas po rozładowaniu nie ma potrzeby wymiany na nowe, wystarczy tylko załadować. Dla pewności można też dokupić drugi akumulator i stosować je zamiennie. Duży wpływ na jakość akumulatora będzie miał także rodzaj stosowanej ładowarki. Większość zwraca uwagę na czas ładowania czy cenę, a powinno się także zorientować w sterowaniu ładowania, a także z możliwością monitorowania stanu akumulatora.
Czy warto kupować drogie baterie i akumulatory?
Większość osób wychodzi z założenia, że im dana rzecz jest droższa, tym jest także lepsza. To jest błąd, ponieważ wykonywane wielokrotnie testy baterii różnego typu, w porównaniu do ceny jasno pokazały, jak mało ta zasada jest warta. Cena nie gra tu większej roli, a zdarza się, że całkiem droga bateria wypada kiepsko. Jakość baterii i tego, jak długo będą działać nie zależy tylko od ich pojemności czy ceny, ale ma na to wpływ także obciążenie prądu (jednostka ładunku elektrycznego), temperatura otoczenia, sposób rozładowania czy także to jak bardzo eksploatujemy dane urządzenie. Patrząc więc na opłacalność, wysoka cena nie zawsze będzie gwarancją jakości dla danej baterii i akumulatora.
Zanim więc zdecydujemy się na zakup baterii lub akumulatorka, najlepiej zapytać samego siebie: co bardziej nam się opłaca? Do czego chcemy ich użyć? Jak często będziemy korzystać z danego urządzenia? To pomoże nam w zweryfikowaniu najlepszego możliwego wyboru. I nie sugerujmy się ceną czy nawet znaną marką. W sieci można znaleźć sporo testów baterii, które dobitnie pokazują, ile tak naprawdę są one warte.
Szczerze mówiąc nie mam w domu w ogóle akumulatorków. Jedynie w sprzętach, które je mają fabrycznie. Tak to kupuję, np. do pilotów zwykłe baterie. I tak działają tak długo, że nie wiem nawet, czy raz w roku je wymieniam, czy jeszcze rzadziej…