piątek, 9 czerwca 2023
HotMoney

Ranking euroPKB, Podwyżka akcyzy, Droższy wywóz śmieci

nalewanie piwa

Opublikowano ranking Eurostatu dotyczący wzrostu PKB. Jak w tym zestawieniu przedstawia się Polska? Póki co, nie ma jeszcze danych z ośmiu unijnych krajów, ale na razie nasz kraj znajduje się na podium.

Ranking euroPKB

Według danych Eurostatu w III kwartale tylko Węgry odnotowały wyższy roczny wzrost PKB niż Polska. Dynamika produktu krajowego brutto Polski wyniosła 4,0%, natomiast Węgier 4,8%. Jednak w ujęciu kwartał do kwartału poprzedniego to polska gospodarka prezentuje się lepiej ze wzrostem o 1,3% kdk wobec 1,1% kdk Węgier. Niemniej wyniki dla obu krajów są słabsze niż w poprzednich kwartałach, co wpisuje się w trend globalnego spowolnienia wzrostu gospodarczego.

Na trzecim miejscu rankingu znalazła się Bułgaria ze wzrostem 3,7% rdr, a następnie Litwa (3,6%), Rumunia (3,2%) i Cypr (3,0%). Ani jedna unijna gospodarka nie uległa skurczeniu, ani w ujęciu rok do roku, ani względem poprzedniego kwartału. Ten obraz może się jeszcze zmienić, ponieważ w rankingu brakuje na razie danych z ośmiu krajów: Estonii, Irlandii, Grecji, Chorwacji, Luksemburga, Malty, Słowenii i Szwecji.

Podwyżka akcyzy

W czwartek 14 listopada rząd przyjął nowelę ustawy akcyzowej, która zakłada 10-procentowy wzrost stawek na alkohole i tytoń. W związku z tym zakłada się, że dodatkowe wpływy z tego tytułu wyniosą w 2020 roku 1,7 mld zł, z czego około 552,9 mln w przypadku napojów alkoholowych oraz 1 145,9 mln w przypadku wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego i wyrobów nowatorskich. Zmiana ma wejść w życie 1 stycznia 2020 roku.

Podwyżka akcyzy jest trzy razy wyższa niż wcześniej zapowiadano. Jak powiedział wicepremier Jacek Sasin, w działaniach rządu chodzi nie tylko o dodatkowe wpływy do budżetu, ale także zmianę struktury używania obłożonych akcyzą wyrobów przez Polaków, których średnia wieku w ostatnim czasie uległa skróceniu.

Droższy wywóz śmieci w Warszawie

W Warszawie wzrośnie koszt gospodarki odpadami. Według władz miasta nowe taryfy zostały wymuszone ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która nakłada obowiązek segregacji śmieci. W sytuacji, gdy ktoś ich nie segreguje, stawka wynosi minimum dwukrotność stawki podstawowej, a maksymalnie czterokrotność.

W przypadku zabudowań jednorodzinnych warszawskie władze proponują stawki ryczałtowe w wysokości 94 zł miesięcznie. W przypadku zabudowy wielorodzinnej ma być ustanowiona stawka od metra kwadratowego – 1,0 zł, 0,88 zł i 0,56 zł. W lokalach do 120 m za każdy metr powyżej 60 m2 opłata będzie wynosić 0,88 zł. Natomiast za każdy metr powyżej powierzchni zamieszkałej 120 m2 stawka będzie wynosić 0,56 zł.

Ustawa ustanawia maksymalną stawkę za wywóz jednego pojemnika na odpady na poziomie 54 zł. Według zestawienia przygotowanego przez władze stolicy w efekcie spadną koszty wywozu odpadów dla obiektów gospodarczych. Wiceprezydent Warszawy twierdzi, że podczas gdy koszty gospodarki odpadami w mieście wzrosną trzykrotnie, firmom stawki się obniżą, czasami również trzykrotnie.

Podwyżki cen usług telekomunikacyjnych

W tym roku można zaobserwować rosnące ceny usług telekomunikacyjnych. Wzrosły ceny abonamentów w Orange Polska oraz usług w Play, a zmiany zapowiedział też Cyfrowy Polsat, z kolei T-Mobile oferuje klientom droższe usługi o lepszych parametrach.

Według analityków agencji Moody’s podwyżki cen usług telekomunikacyjnych w Polsce mają pozytywny skutek, ponieważ zmniejszają presję konkurencyjną wśród operatorów i pomagają zrównoważyć rosnące koszty.

Dodaj Twój komentarz