piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Ranking euroPKB, Podwyżka akcyzy, Droższy wywóz śmieci

nalewanie piwa

Opublikowano ranking Eurostatu dotyczący wzrostu PKB. Jak w tym zestawieniu przedstawia się Polska? Póki co, nie ma jeszcze danych z ośmiu unijnych krajów, ale na razie nasz kraj znajduje się na podium.

Ranking euroPKB

Według danych Eurostatu w III kwartale tylko Węgry odnotowały wyższy roczny wzrost PKB niż Polska. Dynamika produktu krajowego brutto Polski wyniosła 4,0%, natomiast Węgier 4,8%. Jednak w ujęciu kwartał do kwartału poprzedniego to polska gospodarka prezentuje się lepiej ze wzrostem o 1,3% kdk wobec 1,1% kdk Węgier. Niemniej wyniki dla obu krajów są słabsze niż w poprzednich kwartałach, co wpisuje się w trend globalnego spowolnienia wzrostu gospodarczego.

Na trzecim miejscu rankingu znalazła się Bułgaria ze wzrostem 3,7% rdr, a następnie Litwa (3,6%), Rumunia (3,2%) i Cypr (3,0%). Ani jedna unijna gospodarka nie uległa skurczeniu, ani w ujęciu rok do roku, ani względem poprzedniego kwartału. Ten obraz może się jeszcze zmienić, ponieważ w rankingu brakuje na razie danych z ośmiu krajów: Estonii, Irlandii, Grecji, Chorwacji, Luksemburga, Malty, Słowenii i Szwecji.

zobacz także:  Laserowa korekcja wzroku ile kosztuje, dla kogo, jakie wady wzroku można leczyć za pomocą lasera?

Podwyżka akcyzy

W czwartek 14 listopada rząd przyjął nowelę ustawy akcyzowej, która zakłada 10-procentowy wzrost stawek na alkohole i tytoń. W związku z tym zakłada się, że dodatkowe wpływy z tego tytułu wyniosą w 2020 roku 1,7 mld zł, z czego około 552,9 mln w przypadku napojów alkoholowych oraz 1 145,9 mln w przypadku wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego i wyrobów nowatorskich. Zmiana ma wejść w życie 1 stycznia 2020 roku.

Podwyżka akcyzy jest trzy razy wyższa niż wcześniej zapowiadano. Jak powiedział wicepremier Jacek Sasin, w działaniach rządu chodzi nie tylko o dodatkowe wpływy do budżetu, ale także zmianę struktury używania obłożonych akcyzą wyrobów przez Polaków, których średnia wieku w ostatnim czasie uległa skróceniu.

Droższy wywóz śmieci w Warszawie

W Warszawie wzrośnie koszt gospodarki odpadami. Według władz miasta nowe taryfy zostały wymuszone ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która nakłada obowiązek segregacji śmieci. W sytuacji, gdy ktoś ich nie segreguje, stawka wynosi minimum dwukrotność stawki podstawowej, a maksymalnie czterokrotność.

W przypadku zabudowań jednorodzinnych warszawskie władze proponują stawki ryczałtowe w wysokości 94 zł miesięcznie. W przypadku zabudowy wielorodzinnej ma być ustanowiona stawka od metra kwadratowego – 1,0 zł, 0,88 zł i 0,56 zł. W lokalach do 120 m za każdy metr powyżej 60 m2 opłata będzie wynosić 0,88 zł. Natomiast za każdy metr powyżej powierzchni zamieszkałej 120 m2 stawka będzie wynosić 0,56 zł.

zobacz także:  Ile kosztuje lakierowanie samochodu, kiedy potrzebne lakierowanie auta?

Ustawa ustanawia maksymalną stawkę za wywóz jednego pojemnika na odpady na poziomie 54 zł. Według zestawienia przygotowanego przez władze stolicy w efekcie spadną koszty wywozu odpadów dla obiektów gospodarczych. Wiceprezydent Warszawy twierdzi, że podczas gdy koszty gospodarki odpadami w mieście wzrosną trzykrotnie, firmom stawki się obniżą, czasami również trzykrotnie.

Podwyżki cen usług telekomunikacyjnych

W tym roku można zaobserwować rosnące ceny usług telekomunikacyjnych. Wzrosły ceny abonamentów w Orange Polska oraz usług w Play, a zmiany zapowiedział też Cyfrowy Polsat, z kolei T-Mobile oferuje klientom droższe usługi o lepszych parametrach.

Według analityków agencji Moody’s podwyżki cen usług telekomunikacyjnych w Polsce mają pozytywny skutek, ponieważ zmniejszają presję konkurencyjną wśród operatorów i pomagają zrównoważyć rosnące koszty.

Dodaj Twój komentarz