środa, 29 maja 2024
HotMoney

Czy możliwa jest spłata pożyczki przed terminem?

Karta z kłódką na stole

Grono klientów firm udzielających pożyczek pozabankowych powiększa się z każdym mijającym rokiem. Szczególnie w okresach związanych z większymi wydatkami, jak na przykład okres świąteczny lub wakacyjny, coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie w celu podreperowania domowego budżetu.

Przeglądając dostępne oferty chwilówek łatwo zauważyć, że najczęściej występującą liczbą dni, jaką można otrzymać na spłatę swojego zobowiązania, jest okres 30 dni, chociaż zdarzają się również między innymi pożyczki na 15, a nawet 60 dni. Nie oznacza to jednak, że pożyczone środki trzeba zwrócić dokładnie w tym dniu, który zostać określony w umowie jako data jej zakończenia, jest to po prostu termin ostateczny, którego nie powinno się przekraczać, jeśli chce się uniknąć dodatkowych kosztów związanych z opóźnieniami.

Na co warto zwrócić uwagę?

Nieważne, z jakiego źródła pożyczamy pieniądze, najważniejsze jest zadbanie o to, by cały proces przebiegał bezpiecznie. Jest to istotne, ponieważ dodatkowe środki mają pomóc w wyjściu z kłopotów i utrzymaniu stabilności finansowej w przypadku nieprzewidzianych sytuacji, a nie doprowadzić do dodatkowych komplikacji. Dlatego właśnie, kiedy zastanawiasz się nad skorzystaniem z oferty firmy pożyczkowej, sprawdź, np. na loanscouter.com/pl/pozyczki-online, jakie są dokładne warunki zawieranej umowy. Jest wiele rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, od dostępnych kwot do wysokości prowizji. Pożyczkobiorcy często interesują się również możliwością ewentualnego przedłużenia terminu spłaty, jednak równie ważna jest kwestia wcześniejszego uregulowania zadłużenia.

zobacz także:  Dowód osobisty: gdzie wyrobić, co jest potrzebne, ile kosztuje?

Kiedy wcześniejsza spłata pożyczki jest możliwa?

Ponieważ w świetle obowiązujących przepisów również pożyczka pozabankowa udzielana przez firmę pożyczkową klasyfikowana jest jako kredyt konsumencki, decydując się na pożyczenie pieniędzy od takiej instytucji, dostajemy możliwość spłacenia naszej pożyczki wcześniej. Zapisana w umowie data, to termin, do którego środki muszą zostać zwrócone, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by oddać je wcześniej. Warto już na samym początku zainteresować się jak ta kwestia wygląda u wybranego przez nas pożyczkodawcy. W tym celu można skontaktować się z biurem obsługi klienta i dopytać o szczegóły, na przykład o to czy oczekiwane jest od nas poinformowanie o zamiarze wcześniejszej spłaty z wyprzedzeniem.

Czy jest to korzystne rozwiązanie?

Na całkowity koszt chwilówki składa się zarówno kwota, jaką otrzymujemy w ramach pożyczki, jak i prowizja oraz oprocentowanie naliczane przez okres spłaty. Sprawia to, że dzięki wcześniejszej spłacie możemy liczyć na zmniejszenie kosztów. Każdy sposób, który pozwala nam na obniżenie kosztów zaciągniętego zobowiązania, jest dla nas korzystny. Warto jednak pamiętać, że przy wykorzystaniu tego rozwiązania należy spłacić całkowitą kwotę pożyczki. Po wyliczeniu wysokości opłat za pozostały do końca czas pożyczkodawca zwróci nam różnicę.

zobacz także:  Odsetki ustawowe za opóźnienie w spłacie pożyczki – ile wynoszą, jak są obliczane?

Dzięki szybkiej spłacie pożyczki zyskujemy możliwość obniżenia kosztów, więc w sytuacji, kiedy mamy dostępne dodatkowe środki, które możemy przeznaczyć na ten cel, jest to opcja warta wykorzystania. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest to, że regulując swoje zobowiązania jak najszybciej, unikamy ryzyka, że zapomnimy o wykonaniu przelewu lub przekroczymy termin z powodu jakiejś nieprzewidzianej sytuacji.

Dodaj Twój komentarz