sobota, 23 listopada 2024
HotMoney

Co to jest opłata klimatyczna?

Polska plaża

Gdy planujesz urlop w atrakcyjnej turystycznie lokalizacji, do kosztów związanych z noclegiem musisz doliczyć tzw. opłatę klimatyczną. Czym ona jest, ile wynosi i kiedy musisz ją zapłacić? Wyjaśniamy.

Co to jest opłata klimatyczna?

Opłatą klimatyczną nazywany jest podatek, który należy zapłacić za pobyt dłuższy niż dobę w atrakcyjnych przyrodniczo lub uzdrowiskowych miejscach. Zostanie on doliczony do ceny noclegu, przy przy pobierany jest od każdej osoby za każdą dobę. Oznacza to, że jeśli podróżujesz ze znajomymi, każdy z Was ma obowiązek uiścić ten podatek, nawet jeśli nocujecie w jednym pokoju.

Przydatna może okazać się jeszcze jedna informacja. Koszt ten musisz ponosić, gdy odwiedzasz daną miejscowość w celach turystycznych, szkoleniowych lub wypoczynkowych. Ponadto jej wysokość nie może być niższa niż 1,99 zł, co określają przepisy. Gmina może jednak ustalić wyższą stawkę. Jej maksymalna wysokość zwykle podawana jest też w obwieszczeniach ministra finansów.

zobacz także:  Ile płacisz za prąd? Ile kosztuje kWh z przesyłem w 2019 roku?

Gdzie pobierana jest opłata klimatyczna?

Nie w każdej miejscowości pobierana jest opłata klimatyczna. Musi ona najpierw spełnić jeden z dwóch warunków. W pierwszym przypadku dotyczy to regionów, w których panują korzystne właściwości klimatyczne oraz walory krajobrazowe. Co istotne, muszą one umożliwiać pobyt w wyżej wymienionych celach.

Opłatę klimatyczną trzeba też zapłacić, jeśli miastu nadano status obszaru ochrony uzdrowiskowej. Przyznaje się go, gdy miejscowość posiada klimat o właściwościach leczniczych, znajdują się w nim złoża naturalne surowców leczniczych, a także spełnione zostaną wymogi związane z gospodarką wodno-ściekową czy energetyczną. Co ciekawe, miejscowości uzdrowiskowe muszą też stosować się do określonych przepisów ochrony środowiska.

W praktyce opłaty klimatycznej możesz spodziewać się wszędzie tam, gdzie spełnione zostały minimalne warunki klimatyczne i krajobrazowe. Mowa tu m.in. o rezerwatach przyrody, parkach narodowych, muzeach, punktach widokowych czy skansenach. Przy czym w tym regionie musi być zorganizowana baza noclegowa w obiektach świadczących usługi hotelarskie.

Podatek ten uiścisz przykładowo w Augustowie, Świnoujściu, Mielnie, Kołobrzegu, w Zakopanem, czy w Zagórzu Śląskim.

Kto jest zwolniony z płacenia opłaty klimatycznej?

W niektórych przypadkach można uzyskać zwolnienie z opłaty klimatycznej. Kogo będzie to dotyczyć? Osoby niewidomy i ich przewodników, zorganizowane grupy dzieci i młodzieży szkolnej oraz osoby przebywające w szpitalach. A co w sytuacji, gdy posiadasz domek letniskowy w takiej miejscowości? Również jesteś z niej zwolniony, o ile opłacasz podatek od tej nieruchomości.

zobacz także:  Zaległy abonament RTV – czy trzeba zapłacić? Jak uniknąć kary?

Czy za granicą obowiązuje opłata klimatyczna?

A czy za granicą również obowiązuje opłata klimatyczne? Tak, choć nie wszędzie jest pobierana. Przykładowo, w Niemczech obowiązuje tzw. kurtaxe. Często mają z nim do czynienia polscy turyści przebywający w Świnoujściu. Po przekroczeniu polsko-niemieckiej granicy turyści powinni zapłacić opłatę klimatyczną w wysokości 2,5 euro, która obowiązuje nawet podczas krótkiego pobytu.

komentarze 3

  1. Milena pisze:

    Śmieszy mnie pobieranie opłat klimatycznych w miejscowościach, gdzie jest ogromny problem ze smogiem. A tak jest np. w Zakopanem.

  2. klima pisze:

    Zgadzam się, w takich miejscach powinno się rezygnować z pobierania opłaty klimatycznej. W ogóle sam pomysł pobieranie opłat za to, że się gdzieś przebywa i oddycha jest dość absurdalny.

  3. Aneta pisze:

    śmieszna ta opłata klimatyczna. Rozumiem płacenie za wejście do parków narodowych, ale za siedzenie w Zakopanem? Bez sensu!

Dodaj Twój komentarz