Ubezpieczenie telefonu najczęściej oferowane jest przez operatorów komórkowych, u których kupujesz smartfona czy korzystasz z innych usług. I choć zwykle nie wynosi ono dużo, niewiele osób decydując się na polisę, tak naprawdę zna jej warunki. Dlatego przedstawiamy, co obejmuje ubezpieczenie telefonu.
- Jaki jest zakres ochrony polisy na telefon?
- Rozszerzona gwarancja
- Czy opłaca się ubezpieczyć telefon?
Jaki jest zakres ochrony polisy na telefon?
Na początku trzeba zdawać sobie sprawę z tego, od czego tak właściwie chroni ubezpieczenie telefonu. I tu już widocznych jest wiele rozbieżności, bo co oferta, to warunki są zupełnie inne. Jak się w tym połapać? Można oczywiście skorzystać z porównywarek ubezpieczeń, które przedstawiają wszystkie najważniejsze informacje w ujednolicony sposób, jednak nie można na tym poprzestać.
To, co dla każdego klienta powinno być lekturą obowiązkową, to OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Tam dokładnie określone są sytuacje, w których pieniądze zostaną Ci wypłacone oraz – co istotne – wykluczenia. I tutaj musisz uważać, ponieważ jednym z podstawowych wykluczeń jest zgubienie Twojego sprzętu. Jeśli więc często Ci się to zdarza, to nawet polisa na telefon Cię nie uratuje.
A co najczęściej wchodzi w zakres ochrony? Kradzież telefonu, uszkodzenie wyświetlacza, zalanie urządzenia. Co ciekawe, niektórzy operatorzy komórkowi proponują także ochronę na wypadek wykonywania nieautoryzowanych połączeń do określonej kwoty.
Tylko trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w zależności od tego ile zapłacisz, czyli jaki wariant polisy wybierzesz, zależy co zostanie określone w umowie. W wielu przypadkach klient płaci np. tylko za zniszczenie wyświetlacza. I opłaty te nie są roczne, lecz miesięczne – choć pozornie wydają się być niskie, gdy się he zsumuje, może okazać się, że po prostu przepłacasz.
Rozszerzona gwarancja
Na każdego smartfona przysługuje Ci dwuletnia gwarancja. Lecz jeśli kupujesz go w jednym z popularnych elektrosklepów, często proponowana jest możliwość jej przedłużenia z dodatkowymi korzyściami.
Co to oznacza? Że np. gwarancja obejmuje również uszkodzenia mechaniczne, kradzież. Czyli mowa jest tu właściwie o ubezpieczeniu, a sklep jedynie pośredniczy między Tobą, a towarzystwem ubezpieczeniowym.
W praktyce taka rozszerzona gwarancja jednak niewiele daje, a jest przy tym droga – może wynosić nawet 10% wartości kupowanego telefonu.
Czy opłaca się ubezpieczyć telefon?
Na to pytanie odpowiedź niestety nie jest prosta, ponieważ musimy wrócić do początku, czyli do wspomnianego wcześniej OWU. Wystarczy przeanalizować kilka różnych ofert, by przekonać się, że niektóre zapisy zawarte w tym dokumencie posiadają nieprecyzyjne sformułowania, co daje duże pole do interpretacji. Ze strony ubezpieczalni oczywiście. W praktyce więc w wielu przypadkach okazuje się to być nieopłacalne.
Jeśli jednak kupujesz drogi telefon i dokładnie sprawdzisz warunki umowy, może okazać się, że będzie to dobrym rozwiązaniem. Lecz jak już niejednokrotnie wspominaliśmy – musisz uważać na wszystkie niejasne zapisy, które potem sprawiają, że towarzystwa ubezpieczeniowe nie chcą wypłacać środków.