piątek, 24 maja 2024
HotMoney

Rekordowa sprzedaż obligacji skarbowych

Kasetka z pieniędzmi

Obligacje skarbowe przyciągają w ostatnim czasie coraz więcej osób. Eksperci winią za taki stan rzeczy słabo oprocentowane lokaty, z których zysk jest właściwie minimalny, a widać go jedynie przy wysokich kwotach odłożonych środków. Czym więc są obligacje skarbowe i dlaczego warto się nimi zainteresować?

Obligacje skarbowe, czyli co?

Według definicji, obligacje skarbowe to dłużne papiery wartościowe emitowane przez rząd. Są one przedmiotem obrotu na światowych rynkach finansowych. Na jakiej zasadzie działają? Od strony formalnej wygląda to tak, że Minister Finansów „pożycza” od nabywcy pieniądze i zobowiązuje się do zwrócenia ich w określonym czasie z odsetkami. Za wykonanie tego majątkiem odpowiada Skarb Państwa. Jest to więc forma lokaty, na której można ulokować pieniądze i na tym zyskać.

Wzrasta sprzedaż obligacji skarbowych

W ciągu ostatnich kilku miesięcy sprzedaż obligacji skarbowych osiągnęła rekordowy wynik. Chętnych było więcej niż w ciągu całego 2017 roku. Szacuje się, że od stycznia 2018 roku Polacy wydali ponad 6 mld złotych na zakup obligacji skarbowych.

zobacz także:  Ile kosztuje wypożyczenie auta w Warszawie, Gdańsku..?

Jakie obligacje są najpopularniejsze?

Polacy wybierają obligacje, w które można zainwestować na krótko. Największym zainteresowaniem cieszą się obligacje na 3 miesiące i na 2 lata. Te drugie są oczywiście lepiej oprocentowane (2,1% w skali roku). W porównaniu do tradycyjnych lokat bankowych są one więc oprocentowane na podobnym poziomie. Skąd zatem taki wzrost sprzedaży obligacji?

Przyczyny wzrostu sprzedaży obligacji skarbowych

Głównym powodem wzrostu zainteresowania obligacjami jest fakt, że lokaty bankowe są coraz gorzej oprocentowane, a instytucje finansowe oferują coraz gorsze warunki swoich produktów. We wszystkich bankach oferty wyglądają podobnie, stąd zainteresowanie Polaków czymś „nowym”, czyli obligacjami. Co ciekawe, można zainwestować także w obligacje rodzinne. Są one skierowane do osób, które pobierają świadczenia 500+. Rodzice mogą kupić takie obligacje, ale do kwoty otrzymywanego wsparcia finansowego. Odstraszające dla wielu jest jednak to, że są to produkty długoterminowe, na 6 lub 12 lat, a mało kto lubi takie długofalowe inwestycje, które mimo późniejszych zysków, „zamrażają” na jakiś czas te pieniądze.

1 komentarz

  1. norman pisze:

    Coś w tym jest, rzeczywiście obligacje skarbowe są coraz popularniejsze i coraz więcej banków też proponuje inne formy inwestowania niż lokaty czy konta oszczędnościowe. Na ile jest to jednak zyskowne i bezpieczne?

Dodaj Twój komentarz