czwartek, 12 września 2024
HotMoney

Cena papierosów – co zawiera? Czy papierosy będą drożeć?

papierosy

Palenie papierosów zabija. To hasło zna każdy, niezależnie czy należy do grona palaczy czy nie. W ciągu ostatnich lat ceny wyrobów tytoniowych poszły tak bardzo w górę, że palenie coraz dotkliwiej odbija się nie tylko na zdrowiu, ale również na zawartości portfela nałogowych palaczy. Wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego papierosy są takie drogie? W naszym artykule znajdziesz na nie odpowiedź.

Ewolucja papierosów

Tytoń to produkt, który towarzyszy ludziom od wieków. Z czasem zmieniał się nieco sposób jego palenia, a papierosy, które są najpopularniejsze współcześnie, a więc składające się z filtra i posiekanego tytoniu owiniętego bibułką pojawiły się w 1940 roku. Na rynek wprowadziła je marka Pall Mall, a rozpowszechnione zostały przez markę Kent. Wcześniej palono papierosy bez filtra, a do tego trzeba było je samodzielnie zwinąć.

Wprowadzane są co prawda pewne innowacje, np. pojawiły się papierosy smakowe, a nawet z ukrytymi w filtrze kulkami wypełnionymi olejkami, które po ściśnięciu palcami pękają i nadają dymowi papierosowemu orzeźwiający zapach i smak. To jednak nie tłumaczy ceny papierosów, która w ostatnich latach rosła w niesamowitym tempie. Wciąż jest to produkt o nieskomplikowanej budowie, nie wymagający użycia zaawansowanych technologii w procesie produkcji.

zobacz także:  Wysokość emerytur w Polsce i w Niemczech. Czy żyjąc w Polsce można dostawać niemiecką emeryturę?

Co zawiera cena papierosów?

Skąd więc bierze się tak wysoka cena papierosów? Otóż na nałogu obywateli najwięcej zarabiają nie koncerny tytoniowe, a państwo. Według danych VAT i akcyza stanowią aż 82 proc. średniej ceny paczki papierosów. Pozostałe 18 proc. to łączne koszty produkcji, surowców oraz marża producentów oraz sprzedawców. Tak wysoki udział podatków w cenie detalicznej produktu sprawia, że Polska jest w czołówce państw, które zarabiają najwięcej na sprzedaży papierosów w kraju. Wyprzedza nas między innymi Wielka Brytania, Bułgaria czy Estonia.

Wszystko wskazuje na to, że ceny papierosów i pozostałych wyrobów tytoniowych będą nadal rosły. Dochody z VAT-u i akcyzy od tytoniu stanowią ważne źródło dochodów w budżecie naszego państwa.

Jakie są konsekwencje wzrostu cen papierosów?

Oczywiście jednym ze skutków podnoszenia cen wyrobów tytoniowych jest rzucenie bądź ograniczenie palenia papierosów przez część osób. Niestety niejednokrotne efektem takiego stanu rzeczy są próby omijania podatków. Bardzo częstym zjawiskiem jest przemyt lub produkcja papierosów nieobłożonych akcyzą. Szacuje się, że w 2011 roku 1/3 tytoniu znajdującego się w obrocie pochodziła z nieopodatkowanych źródeł. Takie praktyki powodują, że przychody do budżetu państwa zamiast rosnąć wraz ze wzrostem ceny papierosów, maleją lub stoją w miejscu.

zobacz także:  Jak oszczędzać na emeryturę?

Walka z nielegalną produkcja papierosów trwa. Służby celne ujawniają coraz więcej nielegalnych fabryk wyrobów tytoniowych, a także przechwytują transporty papierosów pochodzących z przemytu. W 2017 roku Służba Celna zajęła aż 466,7 milionów sztuk papierosów, poza tym 52 wytwornie krajanki tytoniowej.

komentarze 2

  1. Radek pisze:

    Papierosy powinny być jeszcze droższe. Może wtedy nałogowi palacze by je rzucili, skoro konsekwencje zdrowotne do niech nie przemawiają.

  2. zuo pisze:

    Ja bym była za tym, żeby były jeszcze droższe. Może to by zmobilizowało więcej osób do rzucenia palenia. Albo może paliliby mniej i to w zaciszu domowym :/ Bo nic mnie bardziej nie wkurza, gdy jak muszę iść za takim palaczem…

Dodaj Twój komentarz