niedziela, 8 grudnia 2024
HotMoney

Bursztyn na Mierzei Wiślanej, Trzęsienie ziemi w Indiach… – przegląd 23 kwiecień 2019

dwa bursztyny

Wydobycie bursztynu na Mierzei Wiślanej ma być łatwiejsze, ale jednocześnie zaostrzone ma zostać prawo dla tych, którzy robią to nielegalnie.

Wydobycie bursztynu na Mierzei Wiślanej

Polskie Ministerstwo Środowiska ma zamiar ułatwić wydobycie bursztynu na terenie planowanego przekopu Mierzei Wiślanej. Jednocześnie jednak pewne przepisy mają zostać zaostrzone, by położyć kres nielegalnemu wydobyciu. Realizacji tych planów ma pomóc nowela Prawa górniczego i geologicznego, znajdująca się obecnie na etapie projektu.

Zgodnie z tym projektem katalog objętych własnością górniczą kopalin ma zostać poszerzony o bursztyn, co oznacza w praktyce, że zostanie on poddany koncesyjnej procedurze na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża. Koncesji na wydobycie jantaru nie będzie wydawać, jak do tej pory, marszałek województwa albo starosta, lecz minister właściwy do spraw środowiska. W ten sposób sprawą zajmować będą się ludzie o odpowiednim do tego wykształceniu i wiedzy merytorycznej. Do tej pory nie zawsze tak było.

zobacz także:  Czym jest operat szacunkowy? Dlaczego warto go wykonać?

Znacznie wzrosnąć ma stawka opłaty eksploatacyjnej. Obecnie wynosi ona 10,96 zł za kilogram bursztynu. Po zmianach za tę samą ilość będzie ona wynosić już 200 zł. Według wyjaśnień resortu środowiska to dlatego, że cena bursztynu w ciągu ostatnich 15 lat szybowała w górę, podczas gdy stawka opłaty eksploatacyjnej pozostawała niezmienna.

Zwiększone mają zostać również kary za nielegalne wydobycie. Zostaną one podniesione z czterdziestokrotności do osiemdziesięciokrotności stawki eksploatacyjnej pomnożonej przez ilość wydobytego surowca.

Były premier Francji przed sądem

Były premier i jednocześnie obecny kandydat na prezydenta Francji Francois Filon oraz jego żona Penelope staną przed sądem w związku z zatrudnianiem członków rodziny. Żona byłego premiera miała otrzymywać setki tysięcy euro między innymi dzięki fikcyjnemu etatowi asystentki parlamentarnej. Również dwoje dzieci premiera miało otrzymywać wynagrodzenie za pracę w charakterze prawników. W ciągu kilku lat rodzinie Filona miało być wypłacone ponad milion euro.

Trzęsienie ziemi w Indiach

W znajdującym się na granicy indyjskiej i australijskiej płyty tektonicznej stanie Assam w północno-wschodnich Indiach miało miejsce trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,1. Epicentrum znajdowało się w odległości około 180 km na północny zachód od miasta Dibrugarh. Na razie nie podano informacji o ewentualnych ofiarach ani zniszczeniach.

zobacz także:  Ile ludzi mieszka w Warszawie, Krakowie, Poznaniu... TOP 20 miast i liczby mieszkańców

Zatrzymany Syryjczyk w sprawie zamachów na Sri Lance

Agencja Reutera, powołując się na trzy źródła w rządzie i wojsku Sri Lanki, podała do informacji, że lankijska policja aresztowała syryjskiego obywatela w związku z serią ataków terrorystycznych na kościoły i hotele, w których w Niedzielę Wielkanocną zginęło niemal 300 osób. Aresztowanie to jest efektem przesłuchań podejrzanych w sprawie Lankijczyków. Syryjczyka czeka przesłuchanie. Nie wiadomo na razie, czy zostaną postawione jakieś zarzuty.

Na obecnym etapie śledztwa władze kraju są zdania, że za zamachami stoi lokalne islamistyczne ugrupowanie National Thowheeth Jama’ath, które skorzystało ze wsparcia udzielonego mu przez zagraniczne terrorystyczne organizacje.

1 komentarz

  1. Noir pisze:

    Zamachy na Sri Lance, trzęsienie ziemi w Indiach… Azja nie ma szczęścia w ostatnim czasie.

Dodaj Twój komentarz