środa, 29 maja 2024
HotMoney

Zmiany w Karcie Dużej Rodziny

Siedząca rodzina z dziećmi

Polski rząd dosyć sprawnie wspiera rodziny i to nie tylko przez program „500+” czy „Dobry Start”. W Polsce funkcjonuje także Karta Dużej Rodziny, z której korzysta wiele rodzin, w których jest co najmniej trójka dzieci. Program ten jest stale udoskonalany i niebawem zmienią się jego wytyczne. Co więc zmieni się w Karcie Dużej Rodziny i kiedy to nastąpi?

Karta Dużej Rodziny, czyli co?

Karta Dużej Rodziny to ogólnopolski system zniżek dla rodzin wielodzietnych. Za takie przyjmuje się rodziny, w których jest co najmniej trójka dzieci. Osoby, które przystąpiły do tego programu mają możliwość skorzystania z szerokiej oferty kulturalnej, rekreacyjnej i komunikacyjnej w korzystnych cenach i to na terenie całego kraju. Zniżki oferują także prywatne firmy. Aby wiedzieć, kto należy do tego programu, warto sprawdzać, czy na stronie bądź w siedzibie przedsiębiorstwa widnieje napis „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”.

zobacz także:  NFZ przeznacza coraz mniej pieniędzy na leczenie zębów

Karta Dużej Rodziny – jak było do tej pory?

Do tej pory o Kartę Dużej Rodziny mogli wnioskować ci, którzy mieli co najmniej trójkę dzieci na utrzymaniu. Według wytycznych dzieci musiały być wieku do 18. roku życia, do ukończenia 25. roku życia, jeśli uczyły się w szkole / w szkole wyższej lub bez ograniczeń wiekowych, jeśli dzieci miały orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Kiedy jedno z dzieci nie spełniało już tych wytycznych, Karta Dużej Rodziny wygasała.

Karta Dużej Rodziny – co się zmieni?

Zmieni się przede wszystkim to, że jeśli jakieś dziecko nie będzie już spełniało kryteriów wiekowych, jego rodzina nie straci prawa do korzystania z Karty Dużej Rodziny. Rząd uznał, że to niesprawiedliwe, by rodzina, która wychowywała co najmniej trójkę dzieci miała przestać korzystać ze zniżek tylko dlatego, że jedno z nich nie spełnia już wymagań co do wieku. Co ważne, o kartę będą mogły ubiegać się nawet osoby, w których rodzinie jest jedno lub dwoje dzieci do 25. roku życia, a pozostałe mają już więcej lat.

zobacz także:  Co kupić mamie na urodziny?

Kiedy zostaną wprowadzone zmiany w KDR?

Wszystko wskazuje na to, że zmiany w Karcie Dużej Rodziny zostaną wprowadzone w nadchodzącym roku. Zazwyczaj takie usprawnienia w funkcjonowaniu różnych systemów zaczynają obowiązywać z początkiem nowego roku, jednak ministerstwo nie podało jeszcze konkretnej daty.

komentarze 2

  1. Kelata pisze:

    Czyli jednym słowem ma to być korzyść dla takich rodzin – jak dla mnie ok. Przydatna rzecz.

  2. młoda_mama pisze:

    Cieszy mnie to, że wspierane są rodziny, które zdecydowały się na troje lub więcej dzieci. Dzisiaj, gdy widzi się, jak popularny jest model 2+1, to faktycznie godne podziwu jest to, że ktoś decyduje się na większą ilość dzieci. Warto wspierać taką postawę.

Dodaj Twój komentarz