wtorek, 19 marca 2024
HotMoney

Zmiana struktur NFZ, Urlopy rodzicielskie… – przegląd 4 kwiecień 2019

lekarz z długopisem

Zmieni się struktura NFZ – mają zostać utworzone nowe komórki organizacyjne. Tymczasem w Parlamencie Europejskim zostały przegłosowane nowe przepisy dotyczące urlopów rodzicielskich.

Zmiana struktur organizacyjnych NFZ

Do konsultacji skierowano projekt rozporządzenia, które zmienia strukturę organizacyjną centrali Narodowego Funduszu Zdrowia. Przewiduje on likwidację Departamentu Spraw Świadczeniobiorców oraz utworzenie nowych komórek organizacyjnych, takich jak Departament Obsługi Pacjenta, Biuro Profilaktyki Zdrowotnej, Biuro Audytu Wewnętrznego i Biuro Nadzoru Wewnętrznego. Wyodrębnione ma być również stanowisko Inspektora Ochrony Danych.

Czemu mają służyć zmiany? Departament Obsługi Pacjenta ma realizować zadania likwidowanego Departamentu Spraw Świadczeniobiorców, ale będzie też mieć nowe kompetencje, przede wszystkim związane z prowadzeniem infolinii dla pacjentów.

Biuro Profilaktyki Zawodowej ma natomiast zapewnić płatnikom publicznym wczesne wykrywanie chorób i ograniczenie ich potencjalnego występowania. Biuro Audytu Wewnętrznego i Biuro Nadzoru Wewnętrznego mają usprawnić funkcjonowanie kontroli zarządczej w NFZ.

Informatyczny system na Lotnisku Chopina

Lotnisko Chopina, największy port lotniczy w kraju, jest pierwszym w Polsce, na którym wprowadzono informatyczny system wymiany informacji. Mowa o A-CDM. Jest to skrót od Airport – Collaborative Decision Making. Dzięki temu systemowi kontroler ruchu lotniczego może lepiej zaplanować pracę, a w konsekwencji również usprawnić płynność startów i lądowań samolotów. Agenci obsługi naziemnej będą natomiast mogli sprawniej zarządzać sprzętem i personelem. Skutkiem ma być poprawa punktualności wykonywania operacji lotniczych. Lepiej ma być też wykorzystywana infrastruktura lotniska.

zobacz także:  Ranking kart kredytowych styczeń 2020

Urlopy rodzicielskie w Unii Europejskiej

Parlament Europejski przegłosował przepisy w sprawie nowych zasad urlopów rodzicielskich. Zgodnie z nimi przez przynajmniej 2 miesiące z takiego urlopu będzie mógł korzystać również drugi rodzic. Wprowadzone zmiany w praktyce mają ułatwić matkom powrót do pracy i jednocześnie zachęcić ojców do większego zaangażowania się w opiekę nad dziećmi.

Przegłosowano wersję przepisów, która została zmieniona w stosunku do poprzednich propozycji, zakładających możliwość przenoszenia urlopu na drugiego rodzica. Teraz 2 miesiące mają stanowić długość urlopu, którego w żadnym wypadku nie będzie można przenieść na drugiego rodzica. Jeżeli się ich nie wykorzysta, przepadną.

Zgodnie z dyrektywą, z urlopu rodzicielskiego można skorzystać do ósmego roku życia dziecka. Decyzja o poziomie jego płatności będzie należała do poszczególnych państw członkowskich.

Zakaz manifestacji we Francji niekonstytucyjny

Francuski Trybunał Konstytucyjny zniósł przyjęty przez parlament po zamieszkach związanych z demonstracjami „żółtych kamizelek” przepis, który umożliwiał zakazanie manifestacji każdemu stanowiącemu szczególne zagrożenie dla porządku publicznego. Zdaniem Trybunału przepis ten dawał władzom za dużą swobodę w interpretacji i decydowaniu o powodach uzasadniających zakaz.

komentarze 2

  1. napoli pisze:

    Ciekawy jest ten zapis dotyczący urlopu rodzicielskiego, choć mam wrażenie, że i tak mało kto z tego korzysta, raczej po roku większość matek wraca do pracy i tyle.

  2. eos pisze:

    Urlop ojcowski powinien być obowiązkowy. Może wtedy więcej tatusiów zajmowałoby się dziećmi 😉

Dodaj Twój komentarz