wtorek, 16 lipca 2024
HotMoney

Zestawienia finansowe domowego budżetu – jak przygotować? Optymalizacja domowych wydatków

Kalkulator i dokumenty

Na prowadzenie domowego budżetu decyduje się coraz więcej osób. Wszystko po to, by zyskać kontrolę nad wydatkami i umiejętnie gospodarować pieniędzmi. Warto więc zdecydować się na zestawienia wpływów i ponoszonych kosztów, aby mieć świadomość, gdzie „uciekają” nasze pieniądze. Jak przygotować taki dokument, z czego korzystać i jak zoptymalizować domowe wydatki?

Po co planować domowy budżet?

Wiele osób nie przywiązuje wagi do ponoszonych kosztów. Nigdzie tego nie zapisują, nie sprawdzają na co mogą sobie pozwolić, a ile powinni odłożyć, a problemy przychodzą przed przysłowiowym pierwszym dniem miesiąca, kiedy okazuje się, że konto świeci pustkami. W tym celu właśnie warto prowadzić domowy budżet – by zyskać kontrolę nad własnymi pieniędzmi. Nie tylko będziemy wiedzieli, na co je wydajemy, ale też zorientujemy się, na co tracimy najwięcej środków i będziemy mogli sprawdzić, gdzie powinniśmy szukać oszczędności. To pozwoli też na odkładanie pewnych sum na wyższy cel, np. na zakup samochodu czy wakacyjny wyjazd.

zobacz także:  Co to jest popyt? Co to jest podaż? Przykłady

Zestawienia finansowe domowego budżetu – jak przygotować?

Jak zaplanować budżet domowy? Najlepiej mając specjalne zestawienie. Aby je wykonać, należy przygotować kilka informacji, które mogą być zmienne w ciągu kolejnych miesięcy. Są to dane o otrzymywanym wynagrodzeniu, dodatkowych zarobkach, odsetkach od banku, jeśli prowadzi się lokatę lub konto oszczędnościowe itp.

Kolejną sprawą są comiesięczne koszty, które są regularnie ponoszone. Wśród nich znajduje się czynsz, opłaty za media, raty kredytów, telefon, telewizja, Internet, ubezpieczenia, paliwo, bilety komunikacji miejskiej, opłaty bankowe, żywność, higiena, rozrywka, edukacja itp. Takie zestawienie domowego budżetu można wykonać w Excelu, który sam podliczy nasze miesięczne wydatki. Nie brakuje także szablonów i gotowych dokumentów, z których można korzystać przy wyliczaniu domowego budżetu. Mając już takie zestawienie, warto wdrożyć plan redukcji kosztów.

Optymalizacja domowych wydatków – jak?

Mając uzupełnione zestawienie finansowe domowego budżetu, warto przyjrzeć się na co przeznaczamy najwięcej środków. Niektóre wydatki można bowiem ograniczyć. Dotyczy to tych kosztów, które są elastyczne, czyli jest to przeważnie zakup żywności, środków higienicznych, są to opłaty za rozrywki, np. wyjścia do kina, do restauracji itp. Jeśli gołym okiem widać, że te elastyczne wydatki zdominowały nasze zestawienie, warto wdrożyć plan ograniczania kosztów. By to zrobić, warto postawić sobie jakiś cel. Najłatwiej oszczędza się wiedząc na co. Może to być np. jakiś wyjazd lub zakup AGD czy RTV.

zobacz także:  Jak wynająć samolot? Ile kosztuje czarter samolotu?

Aplikacje do zarządzania domowym budżetem

Osoby, które uwielbiają nowinki technologiczne i często korzystają ze smartfona, mają do wyboru sporo aplikacji, które pozwalają na zarządzanie domowym budżetem. Wśród nich jest Money Lover, w którym można planować swoje wydatki itp., na podobnej zasadzie działa Spendee, w którym wydatki można przydzielić do konkretnych kategorii, Kontomierz, który zsynchronizowany jest z własnym kontem, dzięki czemu można wykonać dokładne zestawienie, Paragon, gdzie można przechowywać paragony i karty lojalnościowe. Dostępne są również aplikacje bankowe, które pozwalają na kontrolowanie swoich wydatków.

Dodaj Twój komentarz