W Lyonie doszło do zamachu z wykorzystaniem ładunku wybuchowego. Obyło się bez ofiar. Tymczasem brytyjska premier Theresa May złożyła rezygnację ze stanowiska.
- Zamach w Lyonie
- Rezygnacja May
- Komisja Senatu chce zwiększenia obecności sił USA w Polsce
- Spadek liczby Polaków w Wielkiej Brytanii
Zamach w Lyonie
W Lyonie na ulicy Wiktora Hugo doszło po południu do zamachu. Na nagraniu z kamer ulicznych widać jak zamaskowany sprawca idzie deptakiem prowadząc rower i podkłada plecak lub walizkę z ładunkiem wybuchowym przy wejściu do piekarni w centrum miasta. Ładunek zdaniem policji był bombą domowej roboty, wypełnioną między innymi śrubami. Na skutek zamachu rannych zostało 13 osób, wśród nich dziecko. 11 spośród poszkodowanych zostało hospitalizowanych. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
W odpowiedzi na zamach francuski minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner zarządził wzmocnienie nadzoru nad miejscami publicznymi oraz sportowymi i kulturalnymi imprezami. Nie wiadomo jeszcze, czy zamach zostanie uznany za akt terrorystyczny.
Rezygnacja May
Po spotkaniu z szefem komitetu 1922, zrzeszającego posłów Partii Konserwatywnej, premier Wielkiej Brytanii Theresa May ogłosiła, że rezygnuje ze swojego stanowiska. Uargumentowała tę decyzję troską o interes państwa, dla którego po trzykrotnym odrzuceniu proponowanego przez nią porozumienia w kwestii opuszczenia Unii Europejskiej, zmiana na stanowisku premiera ma być konieczna.
May formalnie ze stanowiska ustąpi 7 czerwca, czyli po wizycie prezydenta USA Donalda Trumpa. Potem, do wyboru swojego następcy, czyli najpóźniej do lipca, pozostanie tymczasowym szefem rządu.
Komisja Senatu chce zwiększenia obecności sił USA w Polsce
Projekt ustawy o budżecie Pentagonu na rok 2020 został pozytywnie zaopiniowany przez komisję sił zbrojnych w Senacie Stanów Zjednoczonych. A to ma znaczenie również dla Polski, ponieważ ustawa owa wyraża między innymi poparcie dla zwiększenia trwałej obecności amerykańskich sił zbrojnych w Polsce.
Projekt Ustawy o autoryzacji wydatków na obronę narodową w 2020 roku przewiduje działania skierowane przeciwko agresywnej polityce Rosji. Chodzi tu nie tylko o wzmocnienie czynnika powstrzymującego rosyjską agresję poprzez zwiększenie na stałe obecności w Polsce amerykańskich sił, ale również o przeznaczenie 300 mln dolarów na pomoc militarną dla Ukrainy.
Senacka komisja sił zbrojnych, w której większość stanowią Republikanie, wydała pozytywną rekomendację tego projektu przewagą 25 głosów. Senatorowie nie wyrazili jednak zgody na proponowane ograniczenie o 100 mln dolarów wydatków na budowę i modernizację baz militarnych. Pieniądze zaoszczędzone przez te cięcia miały zostać przeznaczone na budowę zapowiadanego przez prezydenta Donalda Trumpa jeszcze przed wyborami muru na granicy z Meksykiem.
Spadek liczby Polaków w Wielkiej Brytanii
Liczba mieszkających w Wielkiej Brytanii Polaków w ciągu roku spadła o 116 tys. osób. To przełamanie trendu zwyżkowego, który można było zaobserwować już od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wśród powodów, dla których teraz tak licznie opuszczają Wyspy Brytyjskie, ważną rolę gra niepewność związana z nadchodzącym brexitem.