Jeśli chcemy wziąć kredyt, bank będzie musiał sprawdzić, czy nie widniejemy w Krajowym Rejestrze Dłużników i jak wygląda nasza historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej. Część osób może się stresować, że nie jest wiarygodnym finansowo kredytobiorcą. Czy da się zatem sprawdzić, czy widniejemy w bazie KRD i BIK? Odpowiadamy.
Czym jest Krajowy Rejestr Długów?
KRD to największa baza dłużników w Polsce, gromadzi ona informacje na temat sytuacji finansowych firm, jak i osób prywatnych. KRD to narzędzie, z którego korzystają bankierzy przy analizowaniu wiarygodności finansowej klienta, który zawnioskował o kredyt, nie jest to jednak jedyny sposób, w jaki bank weryfikuje kredytobiorcę. W KRD znajdują się tylko informacje o zadłużeniach, co znaczy, że jeśli dana osoba się w nim znalazła, nie ma szans na dostanie kredytu. Coraz więcej instytucji pozabankowych, które oferują pożyczki, również sprawdza bazę KRD. W bazie KRD może się znaleźć osoba, która nie opłaciła:
- mandatów,
- faktur za daną usługę,
- czynszu do spółdzielni,
- mediów za prąd, gaz i wodę,
- internetu lub abonamentu komórkowego,
- zobowiązań alimentacyjnych.
Do rejestru trafiają osoby, których kwota zobowiązania finansowego przekroczyła 200 złotych i nie były one opłacane przez dwa miesiące. Ponadto każda osoba prywatna, może dopisać dłużnika do rejestru, wymagane jest jednak do tego założenie konta w Serwisie Ochrony Konsumenta.
Jak sprawdzić, czy widnieję w bazie KRD?
Raz na pół roku można bezpłatnie sprawdzić, czy dana osoba widnieje w systemie. Wystarczy tylko założyć konto na oficjalnej stronie Krajowego Rejestru Długów, będą nam do tego potrzebne nasze dane personalne, dowód osobisty i adres korespondencyjny. Z raportu możemy dowiedzieć się, czy jesteśmy dłużnikami, kto nas wpisał do rejestru i jaka jest suma naszego zobowiązania finansowego.
Czym jest Biuro Informacji Kredytowej?
BIK to instytucja, która gromadzi dane na temat zobowiązań finansowych klientów w bankach i w firmach pozabankowych. Baza BIK na bieżąco analizuje naszą historię kredytową, jeśli na regularnie spłacamy kredyty, pożyczki i raty w terminie, to w systemie widniejemy jako osoby z oceną pozytywną, co znaczy, że bank może przyznać nam kredyt. Dane na temat naszych zobowiązań są przetwarzane w systemie przez 5 lat, potem trafiają na 12 lat do bazy danych statystycznych. Przed kolejnym zakupem na raty, warto założyć konto w systemie i udzielić zgody na przetwarzanie danych osobowych, ponieważ jest to potrzebne do utworzenia raportu BIK, z którego będzie wynikać czy jesteśmy osobami wiarygodnymi finansowo, pomoże nam to zbudować dobrą historię kredytową.
Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?
Żeby uzyskać dostęp do raportu w systemie BIK, wystarczy założyć konto na oficjalnej stronie Biura Informacji Kredytowej. Trzeba wypełnić formularz i dokonać płatności, ponieważ wygenerowanie raportu jest odpłatne. Pojedynczy raport kosztuje 39 złotych brutto, można zakupić też pakiet 12 raportów, co kosztuje już 99 złotych rocznie.
Zrozumienie swojej sytuacji finansowej i zdolności kredytowej jest ważne nie tylko dla banków, ale również dla nas samych, aby móc odpowiedzialnie zarządzać swoimi finansami i podejmować świadome decyzje kredytowe.