czwartek, 13 czerwca 2024
HotMoney

Wiemy, kiedy ruszy nowa edycja Programu Maluch+

dziecko bawi się

Maluch+ to program, na który czeka wielu rodziców. Ma na celu wspierać rozwój instytucji, które opiekują się najmłodszymi. Kiedy ruszy jego nowa edycja? Czego możemy się po niej spodziewać?

Program Maluch+ w 2017 roku

Program Maluch+ to kolejny po Rodzina 500+ pomysł rządu na to, by zachęcić Polaków do zakładania lub powiększania rodzin. Pierwszy odpowiadał na obawy o to, czy w budżecie domowym są wystarczające środki na zapewnienie godnego bytu, a drugi – na strach o to, jak połączyć opiekę nad dzieckiem z pracą zawodową. Program Maluch+ ma bowiem na celu wspieranie rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, takich jak żłobki, kluby dziecięce i dzienni opiekunowie, aby zdjąć rodzicom z barków odpowiedzialność za pociechę w wieku od 1-3 lat.

W ubiegłym roku, gdy program ruszył, przeznaczono na niego 450 mln zł. Co więcej, przygotowano zmiany, które miały ułatwić zakładanie i prowadzenie placówek opiekujących się dziećmi do lat trzech, a także obniżanie kosztów ich utrzymania.

zobacz także:  Gdzie szukać pożyczki gdy jesteś zadłużony lub bez zdolności kredytowej?

Rozszerzono katalog podmiotów mogących zakładać żłobki i kluby dziecięce oraz zatrudniać dziennych opiekunów. Nie są to już tylko gminne jednostki samorządu terytorialnego i instytucje publiczne. Co więcej, zniesiono wymóg posiadania w żłobku co najmniej dwóch pomieszczeń przeznaczonych na pobyt najmłodszych. Wydłużono możliwość przebywania dzieci w klubach dziecięcych. Może w nich być znacznie mniej dzieci, nabierają bardziej kameralnego charakteru.

Pieniądze dla samorządów z Maluch+

Program Maluch+ jest skierowany w dużej mierze dla samorządów miast. Zwłaszcza tych, w których nie ma żłobków i innych miejsc, w których pełniona jest opieka nad maluszkami. Kwota, na jaką mogą liczyć na otwarcie jednego miejsca to 30 tysięcy złotych. Oczywiście środki mają być przekazane także tym miastom, w których działają już żłobki, ale jest ich za mało. Dofinansowanie miałoby wynieść 22 tysiące złotych.

Kiedy ruszy Maluch plus w 2018 roku?

Wiadomo już, że program Maluch+ ma ruszyć w listopadzie. Według Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej to idealny czas na to, by włodarze miast mogli ziścić swoje obietnice wyborcze, korzystając właśnie z tego typu dofinansowania. Warto jednak wiedzieć, że ze środków przyznawanych w ramach programu Maluch+ mogą skorzystać nie tylko jednostki samorządowe. Wiele zależy od konkretnego modułu. Program skierowany jest do gmin, ale i osób fizycznych, osób prawnych (w tym uczelni) i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej. Tak jak w roku poprzednim, tak i w tym rząd obiecuje, że przeznaczy na program wspierający rozwój instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech Maluch Plus 450 mln zł.

zobacz także:  Pola – nowy znak towarowy wyróżni polskie produkty

Co zyskamy na Maluch+?

Szacuje się, że w tym roku w ramach programu Maluch Plus+ w kraju ma powstać ok. 24 tysiące miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech. To wciąż za mało w odniesieniu do potrzeb, chociaż pocieszający jest fakt, że tendencja jest wzrostowa. Czy rodzice najmłodszych to odczują? Czy łatwiej będzie im znaleźć placówkę, w której będą mogli zostawiać pod opieką dziecko poniżej 3. roku życia? Na wnioski przyjdzie jeszcze czas.

komentarze 2

  1. Mama w pracy pisze:

    Fajnie, ale nie ma to jak instytucja babcia dla takiego małego dziecka. Może znajdzie sie ktoś kto wpadnie na ciekawy i realny pomysł jak wynagradzać babcie za opiekę nad wnukami, kiedy mama wraca do pracy?!

  2. Estyma pisze:

    A nie jest tak, że da się babcię „zatrudnić” do opieki nad maluszkiem? Coś kiedyś gdzieś o tym czytałam. A co do tworzenia miejsc dla dzieciaków – w Polsce to wciąż jest na żenująco niskim poziomie.

Dodaj Twój komentarz